Zespół Aspergera i autyzm u dzieci, a bajki TV.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pierwsze trzy lata życia dziecka to niezwykle dynamiczny rozwój  mózgu. To z czym się kontaktuje, ma decydujący wpływ na jego kształtowanie. Dłuższy czas oglądania szybko poruszających się obrazów może spowalniać umiejętności społeczne i zdolność do skupienia uwagi. Dlaczego to ślepy zaułek? Jeśli chcesz żeby twoje maleństwo dobrze się rozwijało, zapoznaj się z tym krótkim artykułem.  Zespół Aspergera i autyzm u dzieci, a bajki TV.

Aspergera autyzmu oglądanie TVBrytyjska gazeta Guardian Unlimited zamieściła w kwietniu 2007r. wyniki badań nad sporą grupą dzieci. Pozwalanie na oglądanie TV malcom poniżej 3 roku życia, może pogorszyć ich rozwój mówienia, pogorszyć stan zdrowia, upośledzić zdolności społeczne, prowadzić do otyłości, autyzmu, zespołu Aspergera.

Kolejne badanie wykazało, że brak ruchu spowodowany wlepieniem nosa dziecka w ekran, kiepsko rzutuje na funkcje fizjologiczne, zmniejsza spoczynkowy metabolizm i zaburzenia snu.

Badań na temat związku TV z autyzmem jest całkiem sporo, ale jeśli rodzice wolą posadzić szkraba przed plazma i mieć spokój, to nawet naukowcy nie pomogą.

 

Różnica między realiami a bajką.Aspergera autyzmu oglądanie bajek tv

Nie trudno wywnioskować, że świeżo narodzony mózg dziecka zaczyna rejestrować obrazy i kształtować ośrodki odpowiedzialne za reakcje na to co widzi. Jeśli widzi kreskówki, w których jest masa odrealnionych kształtów, kolorów i zjawisk, jak można oczekiwać, że taki mózg będzie rozwijał się właściwie?

Jak myślisz, czy dziecko widzące na ekranie bohatera bajek Dizneja, tłukącego po głowie innego kaczora jakimś młotkiem będzie w życiu późniejszym znało prawdziwe konsekwencje?

 

Kiedy wywala bezpieczniki.

Mózg wraz ze szybkim przemieszczaniem obrazów powinien odczuwać bodźce. Np. Jadąc szybko autem, na zakręcie taki dzieciak byłby spychany przez siłę odśrodkową w bok. Ale tak się nie dzieje. Mózg ukształtuje się zgodnie z prawidłami bajek i programów TV. Późniejsze odnalezienie się w realiach przedszkolnych i podwórkowych, może być dla dziecka tak przytłaczające, że jego mózg pod presją nieznanych bodźców i zjawisk wycofa się z uczestniczenia w brutalnej „bajce”, której nie zna. Przecież spadanie z 10 piętra dla myszki Miki to pestka, a tu przewrotka na chodniku i tyle bolesnych doznań…

 

Odrealnione przedmioty i obrazy.

Pomyśl, czy dając młodemu lutnikowi zabawkowe narzędzia, dmuchane młotki, można wymagać, że nauczy się tworzyć instrumenty? Nie, tak samo dziecko oglądające TV w czasie poznawania świata, nie będzie się dobrze rozwijało. Twoja pociecha nie musi być w przyszłości lutnikiem, ale może się okazać, że będzie miała problem ze Aspergera autyzmu oglądanie bajek TVzwykłymi sznurowadłami, bo rączki zamiast majstrować przy czymś wisiały bezczynnie, a oczom ukazywały się niczego nie uczące Pokemony. Delikatny mózg w kryzysowych sytuacjach może wyrzucać bezpieczniki w postaci braku kontaktu z otoczeniem. Potem płacz, histeria, albo odcięcie od rzeczywistości.

Szczepienia to jedna z przyczyn zespołu Aspergera i autyzmu, ale przeanalizuj szczerze, jaki udział w kształtowaniu mózgu twojej pociechy ma stały lokator większości domów. Oszczędzając czas na zajęcia poznawcze dziecka teraz, będziesz musiała oddać go wielokrotnie więcej w przyszłości. Pierwsze 3 lata w życiu dziecka się nie powtórzą.

Artykuł o autyzmie i TV.

Jeśli uważasz ten artykuł za ciekawy, mogący pomóc twoim znajomym, posiadającym dzieci – udostępnij im go.  🙂

Pozdrawiam Humel 🙂

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

7 komentarzy 1. // Odpowiedz

  Artykuł czytałem. Z tym mogę się zgodzić, że telewizja może mieć wpływ na zespół Aspergera i autyzm.
  To nie szczepionki wywołują autyzm! To rtęć, która była zawarta w niektórych szczepionkach może być przyczyną autyzmu.


  1. // Odpowiedz

   Dokładnie tak! Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby tą tezę. ZA oraz Autyzm mają tak mające tak bardzo rozbudowane źródła powstania, że trudno to jednoznacznie określić. Na pewno mają z tym związek metale ciężkie, które pojawiały się w pewnych szczepionkach, ale nie może to być argument za tym, że szczepionki wywołują ZA i Autyzm.


   1. // Odpowiedz

    Teraz też mam bardziej rozbudowane zdanie na temat ZA i autyzmu więc przyznaję rację. Pozdrawiam.


 2. // Odpowiedz

  Brata córki wychowany się przy tv. Żadna nie ma autyzmu a słownictwo zarówno polskie jak i angielskie mają tak bogate że często dorosłych zaskakują a mają 3,5 i 5 lat. I nie mówię tu o przeklinaniu.Do tego są pomysłowe i uśmiechnięte od rana do wieczora. W przedszkolu są duszami towarzystwa


 3. // Odpowiedz

  Naukowcy maja to do siebie, ze sa w stanie udowodnic kazda teze, jesli jest im to pasuje. Za chwile udowodnia ze bicie doroslych jest tak samo szkodliwe i zabronia policji nosic palek, bo bandzior moze miec niespokojne sny w przyszlosci. Od tej pory najs


 4. // Odpowiedz

  Nic dodać nic ująć. ale komu to się t udaje? w domach, gdzie nie ma TV dziecko widzi rodziców gapiących się w ekran komórki lu laptopa. Ten wzorzec trzeba zmienić, bo gadanie i pisanie nic tu nie pomoże.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *