Czym grozi pakowanie w siebie dużych ilości Wit.C

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Czym grozi pakowanie w siebie dużych ilości Wit.CPanuje ogólne przekonanie, że człowiek potrzebuje przyjąć dziennie 1000mg (1g) witaminy C. Nie wiem kto to wymyślił i jakie jedzenie tyle zawiera. A jak zawiera, to czy normalny człowiek potrafi je zjeść jednego dnia. Na Fejsbuku czytam komentarze w stylu: „Ja to biorę od kilku lat po 1000mg każdego dnia, a jak coś mnie bierze to ładuję nawet po 5000mg. W sumie jeśli bierzesz po 1g dziennie od kilku lat, to dlaczego czasem coś cię bierze…? Mniejsza o to. Poniżej kilka ciekawych danych i wyników badań. Badań mało popularnych, bo psujących rynek kwaśnego proszku.

Uprzedzam, że artykuł nie dotyczy sporadycznego podawania dużych dawek witC, jak w przypadku nowotworów i innych chorób. Chodzi o długotrwałe profilaktyczne przyjmowanie sporych dawek czystego kwasu askorbinowego.

Wejście na rynek supli, a dziecięcy szkorbut w USA.

Dziwnym trafem, tym samym czasie kiedy na rynek amerykański weszły suple, nagle pojawił się problem noworodków ze szkorbutem dziecięcym. Jak to? Stary marynarz w czasach Kolumba może tak, ale XXw i dzieci ze szkorbutem?  Zdawało się, że ten problem już za nami. Zaczęto badać sprawę.

Okazało się, że mamuśki chorych dzieci przyjmowały suple z witaminą C, ale bez C2. Jak wiadomo, ciało dąży do szybkiego wydalenia nadmiaru Wit.C. Ciała matek usuwały więcej witC niż przyswajały. Organizmy noworodków również nauczyły się w łonie pozbywać witC. Ponieważ pokarm tych matek nie zawierał już tak znacznych ilości kwasu askorbinowego, noworodki popadły w tak duży deficyt, że zapadały na groźny szkorbut dziecięcy.

 

A jak jest u dorosłych?

U dorosłych może się wytworzyć podobny mechanizm. Ludzie przyjmujący regularnie witC mogą się jej pozbywać szybciej niż jest przyswajana. To, że organizm drastycznie zmniejsza ilość witC już po godzinie, obrazuje usilne dążenie do homeostazy i równowagi kwasowo-zasadowej. Zaprzestanie suplementacji jest kolejnym szokiem dla organizmu, na który reaguje wieloma powikłaniami.

W środowisku medycznym nie jest tajemnicą, że ciągłe przyjmowanie dawek witC powyżej 1000mg dziennie, wiąże się niejednokrotnie z przeciążeniem nerek i prowadzi do kamicy, może powodować obrzęk nerek. Potwierdziły to badania szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet.

Badanie z 2013r. – Na przestrzeni 11 lat poddano obsetwacji ponad 23.000 mężczyzn. Przyjmujący powyżej 1000mg dziennie byli narażeni na występowanie kamieni nerkowych dwukrotnie częściej.  Mężczyźni zażywający najwyższe dawki witC byli zagrożeni w najwyższym stopniu. Przyjmowanie witC w suplach multiwitaminowych nie powodowało takich obciążeń nerek – mówi Agneta Åkesson , docent w Instytucie Medycyny Środowiskowej Karolinska InstitutetPoniżej źródło:

http://ki.se/en/news/vitamin-c-supplements-linked-to-kidney-stones

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23381591?otool=karolib&tool=karolinska

W 2004r. American Journal of Clinical Nutrition opublikowało w swoim listopadowym wydaniu, badanie prowadzone na przestrzeni 15 lat nad 2000 kobiet po menopauzie wskazuje pewną zależność. Otóż starsze kobiety z cukrzycą, przyjmujące większe dawki witC, nie miały lepszych wyników. Te, które przyjmują więcej niż 300mg witC dziennie, były dwukrotnie narażone na śmierć z powodu chorób serca, niż te które tego nie robiły.  Kobiety przyjmujące większe dawki witC w naturalnych pokarmach nie były zagrożone.

 

Przeciwutleniacze zamieniają się w pro-utleniacze.

Dr. David R. Jacobson Jr z Minneapolis University zaleca dawkę 90mg dla mężczyzn i 75mg dla kobiet. Ostrzega, że nadmierne spożycie witC uszkadza białka komórkowe w próbkach, tak samo jak wysoki poziom cukru we krwi jest niebezpieczny u cukrzyków.

Mało kto wie o tym, że przeciwutleniacze w reakcji z wolnymi rodnikami zamieniają się w pro-utleniacze. Te nowo powstałe pro-utleniacze muszą potem być zdetoksykowane przez inne antyoksydanty – tłumaczy Jacobson. Tak zmienione cząsteczki witC mogą wręcz szkodzić organizmowi.  Z podobną opinią spotkałem się w szkole na jednym  z wykładów o żywieniu.

Naturalne pokarmy zawierają zrównoważone proporcje składników, dające harmonię działania. Niestety nie można tego powiedzieć o sztucznych, wyizolowanych suplementach. A jak wiadomo, ludzie widząc na opakowaniu CZDA wpadają w zachwyt. Taka czysta do analiz i w ogóle szczyt zdrowia…Oh ah.

 

Wolne rodniki są nam bardzo potrzebne.

Nie jesteśmy w stanie żyć bez wolnych rodników. Reakcja przetwarzania pożywienia i powietrza w energię chemiczną wykorzystuje reakcję łańcuchową wolnych rodników. Wolne rodniki są potrzebne w każdej odpowiedzi immunologicznej przeciw niechcianym intruzom i substancjom.

Zmniejszanie ilości wolnych rodników przez stosowanie wyższych dawek witC może być bardziej szkodliwe niż ich duża ilość. 10 sierpnia 2007 czasopismo Cell opublikowało wyniki badania, które wiążą przeciążenie organizmu przeciwutleniaczami z niewydolnością serca.

 

Wnioski.

Zawsze obserwuj naturę i wyciągaj z niej wnioski. Żaden owoc, warzywo nie zawierają tylko jednego składnika odżywczego. Przyjmując spore dawki kwasu askorbinowego możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli teraz nie możemy się obyć bez tak dużych ilości witC, zachodzi pytanie dlaczego wśród nas żyją ludzie wiekowi bez sztucznego suplementowania kwasem askorbinowym? Nie mam wątpliwości, że przyczyna leży w diecie i stylu życia.

 

Udostępnij ten artykuł znajomy, zwłaszcza tym, którzy przeginają z witaminą C. 🙂

 

Przeczytaj też:

Tłumienie reakcji odpornościowej, a nowotwory i inne choroby.

Mit samej witaminy C. Witamina C2 – brakujące ogniwo.

Kawa powoduje rozszczelnienie układu pokarmowego.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

72 komentarze


 1. // Odpowiedz

  „Przyjmujący powyżej 1000mg dziennie byli narażeni na występowanie kamieni nerkowych dwukrotnie częściej. Mężczyźni zażywający najwyższe dawki witC byli zagrożeni w najwyższym stopniu.”
  Ciekawe że cały czas piszesz byli narażeni, ale że wystąpiło to już nie. Czyli u nikogo nie wystąpiły kamienie nerkowe.


 2. // Odpowiedz

  A Pepsieliot na swoim blogu pisze zupelnie odwrotnie niz tu. I kogo sluchac. Musze spytac ksiedza, on mi powie prawde.


  1. // Odpowiedz

   Pepsieliot musi tak pisać bo na tym zarabia…


 3. // Odpowiedz

  Po pierwsze nie istnieje co takiego jak rynek wit C w przeciwiestwie do rynku farmaceutyków – dlaczego ? Bo witamina C jest śmiesznie tania, jeli płacicie za nią nie mało, to tylko dlatego że zarabiają na was firmy farmaceutyczne i inni pośrednicy. Po drugie nie ma w sprzedaży sztucznej witaminy C – jej produkcja byłaby nieopłacalna – witamina C na rynku jest naturalna, produkowana przez bakterie, tak jak większość suplementów białkowych, aminokwasów itd. na wielkich farmach w chinach i Indonezji. Po trzecie pisano tu że w tak dużych ilościach witC w naturze nie występuje – nie występuje dziś, a raczej wystepuje żadko i tylko w tych roślinach, za które nie wzięlo się rolnictwo – dzika róża, acerola, aronia – wystarczy zjeść 100gr żeby przyjąć 2,5 grama witC. Większość warzyw i owoców dziś zawiera ilości witamin 10-krotnie mniejsze niż 2 -3 tys lat temu. Po czwarte i najważniejsze – wszystkie ssaki na ziemi zużywają ogromne ilości witaminyC i produkują, jedynie człowiek i świnka morska zostali pozbawieni możliwości jej produkcji na skutek niekorzystnej mutacji genetycznej, prawdopodobnie takich gatunków było więcej tyle że wyginęły właśnie z tego powodu. Pies o wadze 30kg produkuje od 12 – 14 g witC na dobę i tyle zużywa, jeśli jest chory ta ilość rośnie kilkukrotnie, tak samo działa to u innych ssaków. Badaniom klinicznym można wierzyć, tyle że trzeba wiedzieć dokładnie co i jak badano – np. słynne badania które udowodniły że witC nie pomaga przy grypie i przeziębieniach – prowadzono je w kilku ośrodkach a wyniki otrąbiono na cały świat. W jednym z nich podawano 30mg witaminy C w drugim 100mg. wreszcie w stanfordzie podawano 150mg dziennie w pięciu dawkach po 30mg – to gdzie tu są, pytam megadawki? 150mg to ilość wystarczająca dziennie żeby szkorbutu nie dostać :).


 4. // Odpowiedz

  Myślę tez że Polacy powinni więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu : sport, ćwiczenia. Najnowsza piramida żywienia stawia sport i akt.fizyczna na I miejscu…

  Siedzacy tryb zycia może powodować problemy zdrowotne. Suplementy nie załatwią sprawy, Polak myśli tylko o zdrowym odzywianiu i suplementacj a nie na tym to polega. Mozna obejrzec dziarski dziadek na YT. Starszy pan ktory nie bierze zadnych lekow i suplementów i w wieku 90lat ( nie wiem ile dokładnie) cieszy sie zyciem, aktywny fizycznie bardziej niz przecietny 20- latek…


 5. // Odpowiedz

  Sam kiedyś wierzyłem że duze dawki wit C (powyzej 1000mg) to samo dobro dla nas, to nie do konca prawda bo duze dawki wit c (2000mg ÷) wiążą wapn magnez miedz, cynk i szybko mozemy miec niedobory tych minerałów..

  Z tego co czytalem to buforowane formy sa bezpieczne i wtedy nie ma problemów z wyplukaniem innych minerałów ( formy tj askorbinian magnezu np.). Myślę jednak ze nikt nie potrzebuje wiecej niż 500mg wit c dziennie z suplementu – wazniejsze sa naturalne źródła które poza wit c maja szereg innych cennych witamin.

  Poza tym wit c nie chroni nas przed przeziebieniem, grypą gdyz tak samo mozna napisac o cynku, wit D… Nie ma złotego środka na choroby, wazne jest aby organizmowi niczego nie brakowało a jest tego sporo: magnez, wapn, cynk, zelazo, wit z grupy B, kwasy omega 3, wit A, D,E,C.

  Tak samo wit E jest przeciwutleniaczem jak wit C dlatego nie szukam jednej ,,super” witaminy która działa cuda bo organizm potrzebuje szeregu witamin i minerałów a czesto jedne walcza z drugimi i sie wzajemnie wykluczają jak np. wapń z magnezem czy miedz z cynkiem.


 6. // Odpowiedz

  To bardzo ciekawe dlaczego są takie kolejki chorych do Huberta Czerniaka czy pana Maslanky? Przecież żaden z nich nie występowałby publicznie i nie opowiadał o tym jak ludzie zdrowieją gdyby nie mieli sukcesów na koncie. A pan Zięba w swoich książkach podaje informacje o badaniach i ich wynikach tylko są one w języku angielskim. Polacy takich badań naukowych nie robią stąd brak publikacji bo kto jest tak dociekliwy i zamożny żeby tłumaczyć książki z angielskiego na polski?
  Pan Zięba zna angielski dlatego tłumaczy i dziękujmy mu za jego pracę. Jest parę książek chociażby Wojciech Kostowskiego „Farmakologia.Podstawy farmakoterapii” ponoć stare wydanie lepsze od nowego (to opinia lekarza)
  Badanie włosa pokazuje jakie mamy braki witamin i minerałów a jak zatruci jesteśmy metalami ciężkimi. Długo by pisać. Kto chce ten poszuka odpowiednich informacji. Ludzie mają swoje doświadczenia i tego trzeba słuchać. Podam przykład sprzed 30tu lat. Młoda kobieta, mężatka nie mogła zajść w ciążę przez 8 lat. Poszła do ginekologa stwierdził ze brakuje jej witaminy A i E. Przez 3 miesiące brała wysokie dawki, które lekarz jej przepisał i …za chwilę była w ciąży.

  Pozdrawiam dociekliwych


  1. // Odpowiedz

   Ten przykład „mężatki” sprzed 30 lat, panie Zięba (trollujący tu jako „Zofia”) jest głupszy niż IV część „Akademii Policyjnej”.


 7. // Odpowiedz

  Hahaha panie Humel jest pan niedouczonym (sponsorowanym) lemingiem 🙂 Nie chce mi się ośmieszać Cie i obnażać Twoich teorii , tylko proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd bo ktoś Ci za to dał pare dolców.


  1. // Odpowiedz

   „bo ktoś Ci za to dał pare dolców.” – ktoś tu jest niedouczony w dodatku niedoinformowany.
   „Nie chce mi się ośmieszać Cie i obnażać Twoich teorii” – nie krępuj się. Po to jest ten blog żeby obnażać błędne teorie.
   Dla mnie jesteś krową, która dużo muczy i daje mało mleka. 🙂 Pokaż na co Cię stać zamiast sypać frazesami. 😉


 8. // Odpowiedz

  W końcu jakiś rozsądny post w temacie obżerania się witaminą C. Każdy z nas jest inny ale chciałbym zobaczyć tych osobników którzy regularnie przyjmują 1g witaminy C tak po roku. Mnie wystarczyły 2 tygodnie (kamica mało mnie nie rozłożyła). Nie wezmę syntetycznej witaminy C pod żadną postacią choćby mi rozżarzony pręt wtykali do tyłka.


 9. // Odpowiedz

  Potwierdzam,brałam duże dawki kwasu ,po jakimś czasie zauważyłam problem z oddawaniem moczu


 10. // Odpowiedz

  Jeżeli wiedza pana ,,Humel” (tak jak np. wiedza nauczyciela historii opiera sie na ksiazkach systemowych)
  opiera sie na oficjalnych badaniach NAUKOWYCH przeprowadzonych dla kogos tam i sponsorowanych przez kogos tam to ja dziekuje. Jesteś zmanipulowanym aroganckim ignorantem nie życze Cie źle, ale Twoje komentarze po prostu… no nic tylko piec człowieku tylko piec i popiół.


  1. // Odpowiedz

   Przeczytaj swój komentarz i pomyśl, że tak sam myślisz o sobie.
   Nie wracaj tu i nie psuj mi krwi człowieku.


 11. // Odpowiedz

  A ile dostał Pan wynagrodzenia za ten sponsorowany artykuł?


  1. // Odpowiedz

   Paletę askorbinanu potasu, lewoskrętnego. 😉 mogę tanio odsprzedać jeśli przyjmuje Pan na kilogramy dziennie. 😉


 12. // Odpowiedz

  witam. a co myślicie o witaminie C liposomalnej.pozdrawiam


 13. // Odpowiedz

  wit C w ogóle nie poprawia wyników w przebiegu infekcji (myślałam, że wszyscy juzo tym wiedzą…”

  Badania Mayo clinic… Saul wyjaśnia jak autorzy tej tezy ZMIENILI zdanie na ten temat po czasie, w tej
  publikacji : https://www.ceneo.pl/50431353

  Można sobie poczytać, wycisnąć swoje wnioski 😉

  ”Duże dawki wit C mogą doprowadzić do dysfunkcji nerek, czyli właśnie tych narządów które usuwają substancje toksyczne.”
  Nieprawda, nie ma związku.


  1. // Odpowiedz

   Obejrzyj ten film. W szczególności od 1:28 a zrozumiesz na czym polega zdrowotność witC. Wit C niczego nie leczy tylko przekręca zwrotnicę w ukł nerwowym podobnie jak inne substancje. Jak widzę takie książki to z miejsca wiem, że brak w nich zrozumienia przerostu tkanek zwanych rakiem.
   https://youtu.be/d-nS_vEOliA


 14. // Odpowiedz

  Mój wujek co lato przy zbiorach potrafił zjeść dziennie kolka kilogramów owoców. Z łatwością przekraczał kilka tysięcy mg wit c. W zimie zjadał dużo cytrusów,raz zjadł 5 cytryn i 10 pomarańczy,taki zakład. Na co dzień potrafił dziennie i 3 kilo pomarańczy zjeść. W lecie przy zbirach nie raz przekroczył kilogram porzeczek. On tak lubiał owoce że praktycznie większość z nich to było jego pożywienie. Moja mama nawet się już o niego martwiła. Wijek żyje do dziś,ma 78 lat i nigdy nie chorował


  1. // Odpowiedz

   Tak, ale nie była to wyizolowana syntetyczna wit C skoncentrowana w proszku. Poza tym daję sobie odciąć 2 ręce, że nie przekroczył w ten sposób nawet jednego tysiąca mg. Wiadro pomarańczy to ekwiwalent około 500mg witC. Łatwo więc wywnioskować jak wynaturzone jest przyjmowanie końskich dawek witC – i to tej sztucznej. Oczywiście to moje podejście, a każdy przyjmie i połknie co zechce. Pozdrawiam 🙂


   1. // Odpowiedz

    100g pomarańczy ma 50mg wit C.
    Co Ty opowiadasz?


 15. // Odpowiedz

  prosze poszukac na sieci jerzego zieby, mowi o witami nie c, JEDYNY objaw przedawkowania, to znaczy, ze organizm juz sie nia nasycil, jest biegunka, to wszystko. ja na przyklad biore co 12godz wit d3 5000 jednostek z witamina k2. na swiecie jest znany tylko 1 przypadek przedawkowania witaminy d3, 2 kolesi bralo dziennie po 1.700.000 (milion siedemset tysiecy!) jednostek przez pol roku… vit c zmniejsza tez do 40% wydzielani histaminy, wybawienie dla alergikow. a jak wiadomo bialko dostaje sie z pozywienia prosto do krwiobiegu, organizm tarktuje je jako wroga i wytwarza ogromne poklady histaminy do walki i mozna pasc na szok anafilaktyczny. art autora traktuje jako niewiedze lub trzymanie stony koncernow farmaceutycznych. tyle w temacie.


  1. // Odpowiedz

   Bajki i niewiedzę autor przerobił bardzo dobrze i poznał jego metody marketingu. A co pav powie o ludziach, którzy nie biorą witC i mają się dobrze? Trzeba też wiedzieć czym są histaminy i dlaczego są zbawienne jak również dobrze wiedzieć co jest przyczyną alergii zamiast walczyć tylko z objawami. A dlaczego organizm ma nietolerancje pokarmowe to nie przypadek tylko przewlekły lekki stan zapalny j.cienkiego. To właśnie wielka pompa wokół witC jako zbawienia odciąga ludzi od edukacji skąd biorą się choroby, a witC jest tylko innym farmaceutykiem uśmierzającym objawy chorobowe. Chwalisz się ile to ty nie bierzesz czego na dobę… Ja niczego nie biorę i jestem zdrowy więc pomyśl chwilę kto daje się wpuścić w maliny i daje zarabiać krewniakom bigpharmy. Tyle w temacie niewiedzy i naiwności w dodatku.


 16. // Odpowiedz

  Witamina C
  Bardzo prosze o rade jezeli ktos sie znczyms takim spotkal:
  Mialam kilka podejsc do stosowania witaminy c doustnie (kwas askorbinowy). Do litra wody dawalam jedna klyzeczke wit c ale na drugi dzien zaczynalo bolec mnie gardklo i takich prob mialam kilka. Czasem byl to tylko bol gardla a czasem oslabienie i przeziebienie wiec przerywalam kuracje.
  Na jednej grupie zasugerowanomze kwas podraznia gardlo i do tych samych proporcji dodawalam pol lyzeczki sody.
  Faktycznie bol gardla juz nie wystepowal i stosowalam teraz ta wit c przez ponad tydzien. Po kilku dniach doszlo u mnire do zakazenia miejsc intymnych a wczoraj wstalam z ogromna opryszczka czego juz nie pamietam kiedy mialam.
  Najdziwniejsze jest to ze na tamtej grupie (poparcire dla jerzego zieby) jak to opisalam to od razu administratorzy mnie


  1. // Odpowiedz

   Osobiście uważam, że przyjmowanie więcej niż 200mg witC to głupota i strata pieniędzy. Ani administratorzy, ani sam guru Zięba nie wiedzą co tak na prawdę robi witamina C. Słuchaj swojego organizmu, a nie nawiedzonych łatwowierców w teorie, że choroba to wróg.
   Polecam obejrzeć cały film dla zrozumienia skąd biorą się choroby i jak sami je generujemy.
   https://youtu.be/d-nS_vEOliA?t=1h25m5s
   W 1:30 wyjaśniono do czego może doprowadzić ciągłe przyjmowanie min. WitC.
   Na chwilę obecną raczej nikt z „fanów i propagatorów” witC jako „Cudownego leku” nie ma pojęcia o działaniu układów nerwowych współczulnego i przywspółczulnego. Nadal myślą, że choroby spadają z kosmosu, albo wzorem szarlatana Pasteur’a wierzą w zmasowany atak bakterii na nasze życie. Wszystko to droga w maliny i dobry biznes.


 17. // Odpowiedz

  Ja nie stosuje żadnych tabletek z witaminą C, jedynie jakiś tam Rutinoskorbin na przeziębnienie =D Uważam, że najważniejsza jest zdrowa dieta bogata w witaminy i to powinno nam wystarczyć.


 18. // Odpowiedz

  Ciekawe że nikt nie pisze o innej „bardzo ważnej zalecie” spożywania tzw. „mega dawek” kwasu askorbinowego w celu zakwaszeniu żołądka i spowodowaniu zwiększonego wydzielania kwasu solnego. Może autor napisze coś na temat „refluksu” wynikającego z małej produkcji kwasu solnego mylnie diagnozowanego przez lekarzy gastrologów z NADKWASOTĄ!!!! A tu jest zródło prawie wszystkiego co „złego” dzieje się w organizmie człowieka. Ja dzięki stosowaniu właśnie kwasu askorbinowego wyleczyłem tą przykrą przypadłość nie tylko odczuwalną przeze mnie ale także „przez osoby przebywające w w pobliżu”!!!!


  1. // Odpowiedz

   kaka, obniżenie sprawności żołądka jest bezpośrednim efektem stresu i „niestrawności” konkretnych sytuacji życiowych. Żołądek nie wpada sobie sam na pomysł, żeby wytwarzać mniej kwasu i nie spada to na niego z kosmosu. Zamiast walczyć z objawem, lepiej sięgać przyczyn i je niwelować. Zmienić podejście do problemów, usunąć się z toksycznego emocjonalnie środowiska, albo odsunąć od siebie toksyczne osoby. Witamina C nie ma tu z leczeniem nic wspólnego.


  2. // Odpowiedz

   Rowniez po dlugim czasie brania duzych dawek wit c pozbylem sie zgagi , moja mama tak samo . Dziennie bralem po 2 ranigasty . Teraz nie wiem co to tabletki i dodam ze wcale nie choruje. Autor tego wątku o tym jaka wit c w wiekszych dawkach jest szkodliwa, po prostu wciska kity jak większość lekarzy aby dobić czlowieka ☺ kamienica nerkowa haha .


   1. // Odpowiedz

    ” Dziennie bralem po 2 ranigasty .” – to teraz wiesz, że wit c działa tak samo jak ranigasty – usuwa tylko objawy. 🙂
    Tu akurat nie ma różnicy między witC a tabletkami. Poczekaj dłuższy czas i zobaczymy co zostanie z twojego żołądka.
    Nie mów hop… 😉
    Lepiej się zastanów co tobie i mamie leży na żołądku, że macie takie problemy.
    Chyba nie chcesz myśleć, że to „przypadek, albo choroba genetyczna”. 🙂


 19. // Odpowiedz

  A pewna kobita o imieniu Marlena ma swój blog o witaminie c i dużo tam pisze że trzeba brać mega dawki od 4-do nawet 30 gram w zalezności od zapotrzebowania organizmu,
  pisze też o liposomalnej witaminie c która jest znacznie lepiej przyswajalna.
  Ja osobiście od kiedy zacząłem brać duże dawki wit c przestałem aż tak bardzo sie przeziębiać, wiele ludzi nie ma innego wyjścia bo ich stan zdrowia jest kiepski i co niby maja robić???
  Męczyc sie??
  Tego im życzysz??!!
  A może poczytaj sobie więcej, potestuj, doucz się troche a nie ludzi wprowadzasz w błąd!!!
  Pewnie , niech cierpią a co!!!
  aA wystarczy zwiększyć dawke witaminy c i wszystko sie zmienia,
  przecież tu zaglądają ludzie chorzy, tacy którzy szukają ukojenia a ty ich w błąd wprowadzasz sądząc po sobie że ty nie musisz takich dawek brać bo pewnie zdrowszy jestes i tobie jeszcze nie potrzeba tyle.
  A co mają powiedzieć ci co cierpią od lat, tak jak ja, kilka lat sie męczyłem i było coraz gorzej i w końcu zajrzałem do internetu i przetestowałem na sobie wiele środków, lekarzom już nigdy nie uwierze bo zniszczyli moją odporność lekami, a witamina c postawiła mnie na nogi i wiele osób , więc nie mów że witamina c jest nie dobra , a 500-czy 800 mg to można sobie wsadzic w d….za przeproszeniem,
  tak jak rutinoscorbin sie nadaje , chyba cała p[aczka na godzine i to zle bo tam są substancje przeciwzbrylające itd.
  A duże dawki dzikiej róży sproszkowanej też nie dobrze brać????
  Albo aceroli sproszkowanej ??/
  też pewnie odradzisz bo przecież organizm ma sam walczyć, ale jak, skoro brakuje mu witamin jak jest chory to zapotrzebowanie na witamine c jest dużo wieksze, nawet lekko kilkanaście gram.
  Więc jaki masz cel w tym, pisząc że duże dawki szkodzą , skoro wielu ludziom pomagają/.


  1. // Odpowiedz

   WitC w dużych dawkach owszem wyciąga ludzi z fazy wagotonicznej zdrowienia, ale to prowadzi do nie załatwienia oczyszczania jakie się przechodzi w czasie gorączki i objawów chorobowych. Jeśli uznać przeziębienie i gorączkę za złe to faktycznie witC jest super. Ale organizm niczego nie robi przypadkiem i z nudów. Wyleżenie choroby bez kofeiny, ibupromu i witC pozwala ciału przepracować to co ma zadane. Inaczej dojdzie do kumulacji i poważnego osłabienia w przyszłości.
   Polecam prace Dr Hamera na temat fazy sympatykotonicznej i wagotonicznej. Nic nie jest na plus albo na minus w naszym życiu. Jest balans między plus, a minus, wzrostem i rozkładem, snem i działaniem, dniem i nocą. Najkrócej ujmując WitC w takich dawkach robi nam dzień w czasie kiedy organizm zarządza noc (pracować w czasie kiedy nas wyłącza z działania na poczet regeneracji). Jak długo da się pociągnąć bez procesów naprawczych i regeneracji? Jedni mają się dobrze przez długi czas, innym zacznie się robić pod górkę, i nie będą wiedzieli dlaczego, skoro brali taka dobra witaminę w mega dawkach. Gdyby witC była potrzebna w dawkach po 5g to rosłaby tak na drzewach. Kiedyś brałem fervex, który robił ten sam myk. Zawierał kofeinę ibuprom i chyba jakiś askorbinian sodu. Wypijałem wieczorem i rano byłem „zdrowy”. Sądzę, że nawet po samej kofeinie i i ibupromie miałbym ten sam efekt. Więc witC nie jest cudem tylko ma działanie sympatykotoniczne, podobnie jak kofeina, ibuprom i inne leki. Niczego nadzwyczajnego nie robi jak tylko przekierowuje zwrotnicę na osi między chorobą (naprawą, odreagowaniem przepracowania i stresu) w kierunku aktywności (pracuj, działaj, myśl, nie pora na regenerację). Substancje chemiczne i roslinne maja zastosowanie stymulujące różne procesy. JJedne wyluzowują i spowalniają aktywność ciała, a inne stymuluja do aktywności, pracy, ucieczki, przyjmowania stresu.
   Traktowanie tematu zdrowia po łebkach jest jak wycinanie organu bez zrozumienia występowania niechcianych objawów. Nikt nie lubi być chory, ale choroba jest procesem napraw. Wg tej zasady wyciąganie organizmu z wagotonii do sympatykotonii jest błędem jeśli nie ma zagrożenia życia.
   Znam osoby „leczące” się końskimi dawkami witC. Maja częściej nawroty choroby niż ja po wyleżeniu w łóżku. Przy tym nie łykam niczego. Organizm dobrze wie co ma robić.
   Wiem, że większość czytających moje wypociny chce być zdrowa tu i teraz, bez wnikania jak działa nasze zdrowie. Jesteśmy krajem lekomanów, a ostatnimi czasy suplementomanów. Mało komu chce się studiować anatomię, fizjologię i patologię, ale każdy Polak najmądrzejszym jest medykiem. 🙂 Mało kto inwestuje w zdrowie na przyszłość. Większość zjadaczy supli nie wie jak to robić i kiedy tego nie robić, ale zarabianie na obiecywaniu ludziom gruszek na wierzbie jest ostatnio w modzie. Mój blog różni się od innych bo nie bajam ludzi o rzeczach, które nie maja miejsca. Co kto z tym robi… jego sprawa. 🙂


   1. // Odpowiedz

    Wie pan ja od tygodnia biorę 1000 mg,ale chyba przestanę bo przyznaję panu rację.Trzeba słuchać organizmu.Mąż mój mówi mi to samo,a ja ciągle coś z tymi suplementami.Nie wiem to jakaś propaganda czy co,że ludzie tak ślepo w nie wierzą.Pisze pan rozsądnie i proszę się nie zrażać opiniami innych.Organizm człowieka to bardzo skomplikowane urządzenie i tak na własną rękę nie powinno się niczego stosować w nadmiarze.


    1. // Odpowiedz

     Słuszne podejście. Lepiej nie brać nic niż brać w nadmiarze i szkodzić bardziej. Taka suplementacja jest nienaturalna i obciąża organizm, który musi pozbywać się nadmiaru zaserwowanej substancji kosztem utraty innych cennych składników ciała. Ja na chwilę obecną wolę herbatki ziołowe i pogodę ducha niż propagandę przemysłu suplemenciarskiego. Jak już brać wit C to nie więcej jak realne dzienne dawki jakie istnieją w naturze 100mg to rozsądne podejście. Powyżej 500mg to już spory odchył. Pozdrawiam i życzę zdrowia. Ma Pani mądrego męża. 🙂


 20. // Odpowiedz

  Już dawno nie czytałem tak bzdurnego artykułu o wit C. Nie ma badań, kto chciałby wydać kilkadziesiąt tysiecy dolarów i nic na tym nie zarobić. B Z D U R Y


 21. // Odpowiedz

  Sporo zarzutow dotyczacych wit C, niestety niewiele z tego poparte dowodami naukowymi. Po drugie jesli uwazasz, ze tak trudno spozyc 1000mg wit C w naturalnych produktach to polecam dzika roze srednio 1500mg wit C w 100g, acerola nawet 2500mg wit C w 100g. Co do kamieni nerkowych polecam badanie Harvarda na 120000 badanych nie potwierdzajace zwiazku kamieni nerkowych z wit C.


  1. // Odpowiedz

   Pokaż człowieka, który zjada 100g dzikiej róży dziennie. Najlepiej zrobić test jak będzie funkcjonował na takiej diecie w dłuższej perspektywie. I nie na gotowcach ze sklepu tylko żeby sam codziennie ją zbierał (cały rok 😉 ) i łuskał z kłujaków i pestek. Takie coś jest słuszne tylko w komentarzach i domniemaniach. Realnie nikt nie jest w stanie cały rok jeść 100g dzikiej róży dziennie, bo zbiory są jesienią. Równie dobrze można komuś zalecać jedzenie 5 cytryn dziennie. Ludzie to nie ptaki. Należy jeść to co pojawia się w konkretnym sezonie i nie fisiować cały rok monotonnie na dzikiej róży. Autor pisał o sztucznym kwasie więc tym bardziej.
   Zastanawiam się jak ma się błona śluzowa żołądka i jelit, wciągającego codziennie takie ilości kwasu (nawet naturalnego). Już to widzę jak przeciętni ludzie jedzą 30g dzikiej róży 3x dziennie i tak latami. 😀 Nierealne.


   1. // Odpowiedz

    Aha a drugi przyklad acerola to co? Wygodnie pominac? W naszym klimacie trudno ale w klimacie gdzie rosnie acerola nie jest problemem zjesc dziennie 50g aceroli przez caly rok. 50g to raptem kilkanascie owocow.Cytryn???? Cytryna to akurat slabe zrodlo witaminy C. W naszym klimacie prosze bardzo 2 papryki, dwie garsci czarnych porzeczek, garsc jarmurzu i garsc groszku i juz masz 1000mg wit C. Tak ciezko taka ilosc produktow bogatych w wit. C zjesc? Jakos nikt nie zaobserwowal w badaniach zeby cos sie dzialo z blona sluzowa zoladka i jelit przy duzych dawkach wit C jak np 1000mg.


    1. // Odpowiedz

     Jeśli tak jesz z ręką na sercu to tylko pochwalić. 🙂 Nawet nadmiar prawdziwej witC to nie nadmiar sztucznego kwasu. Większość ludzi tylko mówi o ekwiwalencie w roślinach, a woli pić sztuczny kwas. Do wszystkiego potrzebny jest umiar. Czas weryfikuje wszystko. Pozdrawiam. 🙂


     1. // Odpowiedz

      No ja wiem, ze zjedzenie tyle warzyw i owocow w dzisiejszych czasach uwazane jest za wyczyn i moze dlatego tyle ludzi choruje na choroby przewlekle. Przypominam, ze oficjalne zalecenia mowia o zjadaniu munimum 500g warzyw i owocow dziennie a najlepiej 1kg dziennie. Ilosc przykladowa, ktora podalem w poprzednim poscie to ledwo jest 500g. Nalezy pamietac, ze kiedys ludzie jedli rosliny ze znacznie wieksza iloscia witamin i witaminy C, bo rozwoj rolnictwa masowego spowodowal, ze tych witamin jest w roslinach co raz mniej i tym samym potrzebowali mniej zjesc aby spozyc chociazby te 1000mg wit C. Jedli tez mniej przetworzonych rzeczy i tym samym wiecej tej witaminy spozywali. Jedli prosto z ogrodka a nie z magazynow chlodniczych. Przechowywanie niszyczy witaminy w tym wit C. Kolejna sprawa to ten „sztuczny kwas”. Ten sztuczny kwas niczym sie nie rozni chemicznie od prawdziwej wit C w roslinach. Jedyna roznica to taka, ze w roslinach sa setki naturalnych substancji dodatkowych, ktore maja mozliwy wplyw na wchlanianie, metabolizm itp witaminy C. Jak komus nie pasuje sztuczny kwas zawsze moze sobie kupic naturalna wit C ze zrodel roslinnych, jest mnostwo takich suplementow. Zaznacze, ze nie ma badan naukowych, ktore by potwierdzily jakakolwiek szkodliwosc tego „sztucznego kwasu”, poza dosyc watpliwym wplywem na powstawanie kamieni nerkowych, bo jedne badania potwierdzaja inne nie. Wiec jakikolwiek nadmiar wit C czy sztucznej czy naturalnej nie jest w jakikolwiek sposob szkodliwy a wrecz korzystny i tez sa na to badania.


      1. // Odpowiedz

       Dla większości ludzi plastikowy bocian na podwórzu między krasnalami niczym się nie różni od prawdziwego. Tak samo można powiedzieć, o sztucznie wyprodukowanym kwasie. Sztuczne nigdy nie będzie identyczne z tym wytworzonym w roślinach. Nie wierzę w te bajki. 🙂 Jak ktoś chce sztucznego bociana nazywać identycznym z żywym to jego sprawa. Sztuczny kwas nigdy nie będzie organiczny, a tylko takie służy zdrowiu. Niech każdy pije co i ile chce.


     2. // Odpowiedz

      „Sztuczny kwas nigdy nie będzie organiczny” zetknales sie kiedys z chemia? Chemia organiczna jest juz w liceum. To czy zwiazek jest organiczny czy nie, nie swiadczy to gdzie jest wyprodukowany czy w roslinach czy laboratorium ale jego budowa chemiczna. Budowa chemiczna sztucznie wyprodukowanego i tego z roslin jest taka sama i jest to kwas organiczny. Mozesz sobie wierzyc lub nie ale tak jest. Nie ma innego kwasu askobinowego, jest tylko jeden majacy jeden wzor C6H8O6. Malo tego, w swoim zoladku potrafisz wytworzyc kwas nieorganiczny. Uwierzylbys???? Nazywa sie kwas solny i jest niezbedny do trawienia. Ciezko z Toba gadac, bo nie masz podstawowej wiedzy chemicznej, w tym o budowie chemicznej kwasu askorbinowego. A to, ze dla niektorych plastikowy bocian jest taki sam jak prawdziwy nie oznacza, ze tak jest. Tak samo to, ze Tobie sie wydaje, ze kwas askorbinowy w roslinach to inny zwiazek niz ten z laboratorium nie oznacza, ze tak jest.


      1. // Odpowiedz

       CHodzi o to, że ja nie wierzę w tożsamość witC jako tylko kwasu. Kwas to tylko część tej witaminy.


     3. // Odpowiedz

      O kurcze widze tu ogromne niezrozumienie. Witamina C to potoczna nazwa kwasu askorbinowego. Nie ma wit C zawierajacej kwas askorbinowy i cos jeszcze. Kazda witamina to potoczna nazwa jakiegos zwiazku lub grupy zwiazkow. Zeby sie nie rozpisywac „Vitamin C, also known as L-ascorbic acid, is a water-soluble vitamin” National Institutes of Health USA. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/ Poczytaj troche o wit C.


 22. // Odpowiedz

  A czy codzienne picie wody z sokiem z całej cytryny na czczo też wpływa negatywnie na organizm? Czy tutaj tylko mowa o suplementach?


  1. // Odpowiedz

   Mowa o suplach. Cytryna to nie czysty kwas askorbinowy, ale 0.5 cytryny dziennie to moim zdaniem i tak max, o ile nie jest to jakieś okresowe oczyszczanie. Trzeba uważać na częsty kontakt ze szkliwem zębów i czy nie podrażnia żołądka. Każdy ma inne uwarunkowania. Zazwyczaj polecane jest regularne picie na czczo 1szkl. wody + ćwiartka cytryny, co uważam za rozsądną ilość.


 23. // Odpowiedz

  Zdaje sobie Pani sprawę z tego że poziom Wit c i każdego z nas jest bardzo różny i zmienny. Wiele różnych czynnikow ma jego wpływ. Zatem jak to jest możliwe że tak mała dawka usredniona dla każdego ma być wyznacznikiem dziennego zapotrzebowania na te Wit.
  Skoro tym którzy zmagają się z rakiem potrafi pomóc w wysokich dawkach więc pomaga też w innych przypadlosciach z adekwatnie niższymi dobranymi dawkami. Jestem przeciwnikiem stosowania farmaceutyki i w razie przeziębienia sięgam po większe dawki Wit c i pomaga to wątpić w jej skuteczność w takiej sytuacji jest naprawdę bezsensowne.


 24. // Odpowiedz

  Autora tegoż wywodu odsyłam do badań kilkudziesiecioletnicj w których pokazują skuteczność działania Wit c na wielu płaszczyznach. Pan który raczył wyznaczyć dawkę 90 mg dla mężczyzn 70 dla kobiet zapomniał bądź też celowo pominął fakt od dawna znany ze każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na Wit c. Sam również stosuje kwas askorbinowy asorbinian sodu naprzemiennie w sytuacji kiedy czuję że mnie „bierze”. Na efekty czekam jeden dzień. Kiedy dostępność świeżych warzyw i owoców jest większa zmniejszać częstotliwość spożywania a czasami nawet rezygnuje z przyjmowania. Nie zmienia to faktu ze gdybym takiego dostępu do wspomnianych warzyw i owoców nie miał nie korzystaniem z kwasu Askorbinowego.
  Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Pan, który raczył wyznaczyć taką dawkę raczył też uwzględnić co jest gorsze, czyli nadmiar czy regularne uśrednione dawki. Z racji swojej profesji, Pan raczył stwierdzić, że nadmiar jest zdecydowanie gorszy od dawek wg zbliżonego realnego zapotrzebowania. Można do tego Pana napisać osobiście bo podano maila na jego stronie. To, że cię bierze nie jest efektem braku witC tylko obniżoną odpornością lub zatoksycznieniem. W przyrodzie zawsze musi być równowaga. Duże dawki profilaktyczne witC nie są przejawem równowagi. Ale co tam – viva propaganda i wiara w sztuczne kwasy. 🙂


 25. // Odpowiedz

  Moje kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że duże dawki wit C (3000 mg i więcej dziennie) są wystarczające, żeby zwalczyć zapalenie zatok, nie mówiąc już o zwykłym katarze. Dołączam do nich Czosnek Forte. Czasem po 1 dobie problem znika. Ci z moich znajomych, których przekonałam do takiej kuracji, są również zadowoleni z wyników. Jednak z profilaktyką wit C jest tak, że stosuję ją (mniej lub bardziej systematycznie) tylko w tzw. okresie przeziębieniowym. Zawsze też (cały rok) piję dużo wody (niezależnie od pogody i stanu zdrowia). Nie jem też w ogóle słodyczy – od wielu lat czuję do nich wstręt. Pozdrawiam. I oczywiście polecam „Ukryte terapie” Jerzego Zięby.


 26. // Odpowiedz

  Z jednej strony wolne rodniki tez sa niezbędne . Z drugiej nadmiar toksyn i zwielokrotnione stazenie środowiska wymaga permanentnej detoksykacji
  Tak, naturalnie wydaje się ze ilość warzyw owoców lub mies dostarcza niezbędnych witamin w sposób najlepszy bo naturalny i jest także naturalna detoksykacja , W TEORII , bo ze zawieraja one znacznie mniej tych dobrych a więcej tych toksycznych .
  Jak można nie wiedzieć ze jeśli sie leje coraz więcej chemii w glebę to i ta gleba i ta roślina będzie tym nasycona coraz bardziej a nasz mikrobiot odpowiedzialny za odporność i system nerwowy naprawdę za tym nie przepada .
  Czyli niebezpiecznie kompensować słaba jakość przez powiększona ilość . -Myślę o sokach które pozwalają wyciągnąć więcej z warzyw i faktycznie możemy konsumować w formie soku o wiele więcej także wit C.

  Jak to pogodzic?
  1-Najpierw wsluchac sie w cialo . Zaczynac od malej dawki i powiekszac gdy trzeba . Jesli ono nam odpowiada dobrze na testowana czestotliwosc to BRAWO . Czy zawsze potrzebne jest duzo ? A jesli ktos w to wierzy juz jest uleczony … moca sugestii (O czym wspomina Zieba). Najpotezniejszy lek to placebo . Kapelusze z glow przed nim .
  2- Mysle ze nie zaszkodzi a pomoze lączyc ta witaminę syntetyczna ze świeżym owocem kiwi czy czerwona papryka lub roza by kompensować braki innych czynników w Wit C korzystac z niej pelniej .
  3- Jesli wzbogacam przez kupowanie „supli” przemysl Suplowy to tym lepiej dla uzdrowienia rynku . Im wiecej podmiotow tym mniej monopoli . Koncerny fuzjonuja = potega sie poteguje = korupcja korumpuje = chory system i spoleczenstwa chore.


 27. // Odpowiedz

  A jak się ma spożywanie dużych dawek wit C do przyswajalności i poziomu żelaza w organizmie? Jest jakiś związek?


  1. // Odpowiedz

   Nie wiem tego dokładnie, ale każda dysproporcja silnych substancji wywołuje wybicie organizmu z homeostazy. WitC jest silna substancją.


   1. // Odpowiedz

    Ludziom wmawia się, że podanie chemii to jedyne wyjście z nowotworu, a jest to czyste zabijanie w człowieku wszystkiego co dobre. Witamina C NIE SZKODZI! Czemu usilnie próbujecie zniechęcić do niej? Bo jest to nieopłacalne, bo człowiek zdrowy nie będzie kupował placebo i nie będzie się na nim zarabiać? Bo chorego człowieka łatwiej jest zmanipulować. Nie do pojęcia jest to dla mnie. No, ale czego się można spodziewać jak koncerny farmaceutyczne są nastawione TYLKO I WYŁĄCZNIE na zarobek, a nie na wyleczenie ludzi.


   2. // Odpowiedz

    Ogólnie podaje się że obecność wit C zwiększa przyswajanie żelaza. Czy przyjmowanie dużych dawek wit C może prowadzić do nadmiernego wchłaniania żelaza? Nadmiar żelaza też nie byłby dobry ;/ I gdzie tu znaleźć na to odpowiedź…


 28. // Odpowiedz

  Wiecie. Pisząc taki artykuł wiele ludzi się zniechęci do Wit c. Prawda? A może właśnie o to chodzi American coś tam coś tam? Ja biorę Wit c w dawkach powyżej 1 gr i od 12 lat ani razu nie miałem temp powyżej 37. Ani razu nie chorowałem. . Miałem rok temu usg nerek i kamieni nie mam. W badaniach moczu i krwi tez nie mam złych wyników. Jak czułem ze zaczyna mnie coś brać jakieś przeziębienie odrazu mega dawki Wit c . Brałem około 5 gram co 2 godz do pierwszego pójścia do kibelka 😊. 2 godz przerwy i zmniejszyłem do 4 gram. Objawy przeziębienia po 3 dniach znikały.
  Nie słuchajcie tych którzy próbują wmówić wam złe rzeczy o Wit c. To wielkie kłamstwo. Pamiętajcie że dla wielkich korporacji farmaceutycznych lepsze jest jak kupujecie antybiotyki za 50 zł niż kg Wit c za 20 😊😊😊. Posłuchajcie pana Jerzego Ziemby. Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Potwierdzam, co prawda regularnie nie zażywam, ale jak mnie coś bierze, to kilka mega dawek vit C w takim tempie pomaga się wyleczyć, że aż sama się dziwię. Wcześniej łykałam te tabciny, gripexy etc i po tyg leczenia lądowałam u lekarza, by kolejny tydzień na L4 z antybiotykiem spędzić. Teraz 3 dni i jestem zdrowa. Ból gardła leczę 1 dzień (płukanie wodą -3/4 szkl -z jodyną – 6 kropel z wodą utl. 3-4 łyżki) ! A wcześniej kończyło się anginą. Już nikt mi nie powie, że katar leczy się tydzień 😉 po co się tak długo męczyć 🙂


   1. // Odpowiedz

    No tak dziwne, ze po tygodniu takiego leczenia lądowałaś u lekarza po antybiotyk… Ludzie, tabciny, gripexy, fervexy to cuda o wręcz identycznych skladach które NIE LECZĄ!!! One TYLKO znoszą objawy tj. gorączka, ból głowy etc.
    Ja nie zazywam żadnych suplementów i choruję raz w roku maksymalnie, bez gorączki (nie jest to tez zaluga „cudownych szczepień”), przy czym jestem w stałym kontakcie z chorymi bo jestem farmaceutką.
    Niestety widzę, że wypowiadają się osoby, które nie mają żadnego pojęcia o czym mówią.
    PS. Twój sposób na ból gardła na prawdę polecam 🙂
    Zbilansowana dieta, aktywnośc fizyczna i ZDROWY ROZSĄDEK – polecam 🙂


 29. // Odpowiedz

  Małe dawki ma się w rutinoskorbinie czy innych podobnych i ich działanie jest tak znikome albo nie ma w ogóle wpływu na organizm, że aż szkoda wydawać pieniądze. Przemysł farmaceutyczny właśnie żeruje na tego typu ludziach, którzy wierzą w nadzwyczajne właściwości zdrowotne, a o nic innego mu nie chodzi jak zbijanie kasy, a nie o wyleczeniu ludzi (na zdrowym człowieku przecież nie zarobią). Pracuje w przedszkolu i jak wiadomo w takim miejscu jest wysyp różnych chorób. Bakterie i wirusy mam na porządku dziennym i niestety łapałam wszystko po kolei. W poprzednim roku przedszkolnym byłam chora co 1,5 miesiąca. W marcu zeszłego roku na tyle mnie złapało, że miesiąc musiałam siedzieć na zwolnieniu, żadne leki nie pomagały. Od czasu, kiedy zaczęłam zażywać kwas askorbinowy codziennie problem zniknął. Wszyscy to zauważyli. A dziwne ogólnikowe podawanie przykładów badań nie przekonuje mnie. Sama na własnej skórze przekonałam się, mimo że byłam bardzo sceptyczna na samym początku. Nie widzę więc powodu, dlaczego miałabym zaprzestać zażywania skoro poprawił się stan mojego zdrowia.


 30. // Odpowiedz

  każdy ma rację, wiadomo nadmiar szkodzi ale lobby farmaceutyczne też funkcjonuje i nie akceptuje przewagi taniej i popularnej C, a skuteczność jej na wiele chorób jest potwierdzona ogólnodostępnymi badaniami,
  ja przyjmuje codziennie do wyczerpania opakowania, witaminę C z proszkowanej Aceroli, potem 2 miesiące przerwy i kupuję następne opakowanie, w bio sklepie 🙂


  1. // Odpowiedz

   Acerolka jest OK. 🙂 Przerwy to też dobry pomysł. Ja jednak stawiam na małe dawki, porównywalne z naturalnymi i bez huśtawek dawkowania i przerywania. Organizm nie toleruje dobrze żadnych skoków. Pozdrawiam. 🙂


 31. // Odpowiedz

  Kwas askorbinowy to nie witamina C, ponadto zaloze sie ze przytoczone badanie dotyczy suplementu syntetycznego pochodzenia.


 32. // Odpowiedz

  „Jeśli nie ma co się lubi to się lubi co się ma” – od paru lat biorę prawie codziennie wysokie dawki witaminy C 2000-3000 mg i widzę dobroczynne skutki – a badania statystyczne można również zrobić powiązując picie herbaty z występowaniem kataru – korelacja z pewnościa zajdzie 🙂


  1. // Odpowiedz

   Badania statystyczne zawsze mówią więcej o działaniu danej substancji niż subiektywna opinia w stylu: ja biorę 2000-3000 i widzę efekty. To dlatego, że badania statystyczne prowadzone są na dużej grupie ludzi i zwykle jest coś takiego jak ‚grupa kontrolna’ oraz różne grupy badane (czyli np. Jedna grupa przyjmuje dawkę 100mg, druga 1000mg itd). Dzięki temu można wykluczyć przypadkowa korelację. Ponadto korelacja nie wystarczy, żeby ogłosić coś na cały świat. Musi to być znaczącą statystycznie korelacja. W przypadku dużych dawek wit C ona jest znacząca. Każdy robi co chce, ale w razie bólu w nerach, zachęcam do odstawienia pigułek szczęścia 😛


 33. // Odpowiedz

  Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że zażywanie dużych dawek witaminy C ma negatywny wpływ na nerki, a dowody na dobroczynny wpływ dużych dawek przyjmowanych regularnie jest bardzo duzo. Wraz z rozwojem świata i technologi mamy coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, dlatego potrzebujemy jej coraz więcej tak samo jak innych przeciwutleniaczy. Natura, która niszczymy juz nie jest w stanie nam dostarczyć tylu składników odżywczych ile potrzebuje nasz zanieczyszczony organizm. Tobie też polecam suplementacje 🙂


  1. // Odpowiedz

   Dziękuje za opinię. Natura opiera się na równowadze. Przewaga RTF w organizmie świadczy o zatoksycznieniu i potrzebie sprzątania. RTF biorą udział w takim sprzątaniu. Stosowanie przeciwutleniaczy na zatoksycznienie nie jest dobrym rozwiązaniem. Natura zawsze miała więcej niz potrzebujemy. Teraz ludzie maja upośledzone trawienie i jedzą upośledzone pokarmy, zamiast warzyw i owoców. To jest główna przyczyna niedoborów i ataku wolnych rodników. Naturze nic nie brakuje, przemysł suplemenciarski w pewnych obszarach zamienia się w swego rodzaju BigPharma. Grunt to żyć zdrowo i rozsądnie suplementować. Ja też suplementuję, ale naturalne zioła. Sztuczne kwasy? – Nie. Dziękuję. 🙂


  2. // Odpowiedz

   Jak to nie ma dowodów na szkodliwosc? W artykule przytoczone wieloletnie badanie prowadzone na tysiącach ludzi. Badania można znaleźć na pubmed, the Lancet i wielu innych bazach publikacji naukowych. Problem w tym, że ludzie nawet nie szukają bo nie chcą przyjąć tego do wiadomości. Ponadto nie ma solidnych podstaw, żeby twierdzić, że przyjmowanie witaminy C wspomaga uklad odpornościowy. Od wielu lat trąbi się o tym, że suplementacja wit C w ogóle nie poprawia wyników w przebiegu infekcji (myślałam, że wszyscy juzo tym wiedzą…). Zanieczyszczenie organizmu nie ma nic do zapotrzebowania na wit C. Za detoksykacji organizmu odpowiadają nerki i wątroba i żadne magiczne suple nie usuwają toksyn na poziomie komórkowym (jak to lubią opisywać różni suplowpychacze bo to tak naukowo brzmi). Duże dawki wit C mogą doprowadzić do dysfunkcji nerek, czyli właśnie tych narządów które usuwają substancje toksyczne.


   1. // Odpowiedz

    Kolejny wyznawca Zięby i lewoskretnej witaminy 😅😂😂😂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *