Cesarskie cięcie – Negatywne skutki dla matek i dzieci.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cesarskie cięcie - Negatywne skutki dla matek i dzieci.W przypadku komplikacji okołoporodowych, cesarskie cięcie może uratować życie matki i dziecka. Z kolei jak donosi służba zdrowia wielu krajów, liczba dokonywanych cesarskich cięć rośnie. Sporo matek idzie za przykładem celebrytek i chcą zaoszczędzić sobie rozstępów na brzuchu itp. Warto wziąć pod uwagę szereg powikłań jakie później niesie ze sobą taki zabieg. Cesarskie cięcie – Negatywne skutki dla matek i dzieci.

 

Moda na cesarskie cięcie?

W roku 1996 w USA odsetek cesarskich cięć wynosił jakieś 20% w stosunku do wszystkich porodów. W 2010r. ten odsetek urósł do 33%.  Dawniej w Niemczech przez cesarkę na świat przychodziło 1 dziecko na 5. Obecnie 1 na 3.

Wiele kobiet uważa, że cesarskie cięcie jest im potrzebne ponieważ nie wytrzymują bóli porodowych. Z kolei lekarze przyznają, że takich przypadków, realnie może być 2% w stosunku do wykonanych.

W okresie kilku tygodni przed narodzinami, brzuch przybiera większe rozmiary. Ale i tutaj dochodzimy do bardzo płytkich mechanizmów myślowych w głowach celebrytek, które chcą ochronić za wszelką cenę swoje ciało przed rozciąganiem skóry. Takie mamuśki mają własny plan i przez cesarskie cięcie dokonane przed wyznaczonym terminem „rodzą” swoje celebryckie dzieci.

Niestety jest to jakimś wyznacznikiem dla reszty matek podążających za stylem życia snobów. Przedwczesne porody przy pomocy cesarskiego cięcia stają się coraz modniejsze wśród przeciętnych mamusiek.

 

Dlaczego lekarze wykonują tak dużo cesarskich cięć?

Cesarskie cięcie - Negatywne skutki dla matek i dzieci.Każdy taki zabieg wykonywany na  specjalne życzenie pacjentki kosztuje dodatkowe pieniądze. Poród naturalnymi siłami jest znacznie dłuższy. Czy perspektywa dobrych i łatwych pieniędzy jest tym co sprawia, że lekarze łatwo godzą się na cesarkę? Poród naturalny jest nieoczekiwany, a planowana cesarka znacznie normuje plan personelu szpitalnego. Wystarczy wpisać do kajetu i przyjechać na zabieg. Mama nie musiała przeć, a lekarz zainkasował swoje. Jakie to proste 🙂

A może strach przed bólami porodowymi podczas parcia, popycha matki w kierunku cesarskiego cięcia?  Bardzo możliwe. Jedno jest pewne. Społeczeństwo podchodzi coraz bardziej liberalnie do wszelkich operacji i zabiegów chirurgicznych, które kiedyś były wykonywane tylko z konieczności.  Jak do tej pory, synonimem szpitala jest wycinanie. Skalpel jest symbolem obecnych metod „leczenia”, a niedługo nawet rodzenia.

 

 

Powikłania po cesarskim cięciu.

 • Przewlekłe zaparcia.
 • Pęknięcie macicy.
 • Przewlekłe bóle macicy.
 • Problemy z łożyskiem.
 • Utrata krwi i niepotrzebne podanie obcej krwi o nieznanym składzie.
 • Zakażenie matki w szpitalu pełnym różnych zarazków. Gronkowiec, WZW to najczęstsze.

 

 • Trudności w odchylaniu u noworodka.
 • Problemy z karmieniem piersią.
 • Cukrzyca u dziecka.
 • Astma.
 • Problemy z florą bakteryjną jelit dziecka.

 

 

Korzyści z naturalnych narodzin dla dziecka:Cesarskie cięcie - Negatywne skutki dla matek i dzieci.

 1. Przejście dziecka przez kanał rodny stymuluje krążenie u dziecka i wzmacnia je po porodzie.
 2. Dziecko urodzone naturalnie ma znacznie mniejsze ryzyko zachorowań na choroby płuc. Przejście przez drogi
  rodne ściska klatkę piersiową dziecka i wyciska płyny owodniowe. Dzieci przychodzące na świat przez cesarskie cięcie mają większe ryzyko zapadnięcia na astmę i inne dolegliwości ze strony płuc.
 3. Organy dziecka urodzonego naturalnie są w pełni ukształtowane i przygotowane na życie poza łonem matki.
 4. Przechodząc przez kanał rodny, dziecko otrzymuje pakiet bakterii, które pokrywają jego skórę i dostają się do jelit, gdzie zaczyna się formować flota bakterii odpowiedzialnych za przyszłe trawienie i odporność
  malucha.
 5. Podczas porodu dochodzi do przepięć hormonalnych między dzieckiem a matką (przez pępowinę), co pozytywnie wpływa na ich późniejszą więź.
 6. W łożysku i pępowinie wykryto endorfiny, które wpływają na bardziej komfortowy, przeciwbólowy przebieg porodu.
 7. Europejskie badania z 2008r potwierdzają, że dzieci urodzone naturalnie mają o 20% mniejsze ryzyko zapadnięcia na cukrzycę.
 8. Skurcze porodowe przygotowują dziecko na przyszłe stresy. Cesarskie cięcie może narażać w przyszłości na przesadną reakcję na stres i urazy. Cesarskie cięcie jest bardziej stresujące dla noworodka.Cesarskie cięcie - Negatywne skutki dla matek i dzieci.
 9. Poród naturalny bez podawania leków i znieczulenia chroni dziecko przed działaniem tych środków w momencie kiedy jego wątroba jest jeszcze delikatna.
 10. Poród naturalny daje możliwość położenia dziecka na piersi matki co potocznie nazywa się kontaktem „skin on skin” (kontakt skóra do skóry). W tym czasie pępowina pulsuje jeszcze przez nawet godzinę. to daje prawidłowe oczyszczenie i przygotowanie wątroby dziecka, a bliski kontakt z matką ma ogromny wpływ na optymalny rozwój mózgu malucha. Cesarskie cięcie wymaga natychmiastowego zszywania matki i nie ma okoliczności na czułości.
 11. Dzieci, które przyszły na świat przez cesarkę często mają (przynajmniej przez pierwsze kilka miesięcy) symptomy deficytu uwagi i koncentracji. Dzieci urodzone naturalnie wykazują lepsze zaangażowanie.

 

Wzmocnienie świadomości porodu lepsze od cesarki.

Niestety z biegiem lat można zaobserwować coraz mniejsze budowanie w kobietach ich świadomości tego jak przebiega poród. Zamiast narażać je na niepotrzebne komplikacje związane z cesarką lepiej edukować je jak radzić sobie z nadchodzącym bólem i uświadamiać, że urodzenie dziecka jest możliwe bez cesarki.  Jednak wygląda na to, że tylko świadome matki wezmą odpowiedzialność za sposób i przebieg porodu. Nikt nie zrobi tego za Ciebie droga mamo. Masz internet, szukaj, znajduj, czytaj, zdobywaj wiedzę. 🙂

 

Korzyści z naturalnych narodzin dla matki:

 1. Mimo dłuższego porodu, matki rodzące siłami natury szybciej staja na nogi, wracają do formy i szybciej opuszczają szpital by móc zająć się swoimi pociechami.
 2. Naturalny poród chroni matkę przed niepotrzebnymi cięciami ciała i konta w banku.
 3. Po porodzi naturalnym matka odczuwa satysfakcję emocjonalne wzmocnienie.
 4. Kobiety rodzące naturalnie mają mniejszą późniejszą umieralność.
 5.  Naturalny poród zaoszczędza blizny na brzuchu i ewentualne powikłania w przyszłych ciążach.
 6. Cesarskie cięcie grozi utratą dużej ilości krwi, uszkodzenia pęcherza moczowego, jelit.
 7. Utrata krwi wiąże się z podaniem krwi, czystości której lekarze nigdy nie są pewni na 100%.

 

Jak ustrzec się potrzeby cesarskiego cięcia?Cesarskie cięcie - Negatywne skutki dla matek i dzieci.

Wszystkie wymienione wyżej elementy pomogą Ci przygotować się na przyjście cudownej małej istoty, która zasługuje na naturalny poród i zdrowy start życiowy. Powodzenia.  🙂

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym i rodzinie. 🙂

Źródła:

http://www.reuters.com/article/2012/03/23/us-cesarean-idUSBRE82M0Z020120323

http://www.pregnancy-and-giving-birth.com/risks-of-cesarean.html

http://www.pregnancy-and-giving-birth.com/vaginal-birth-benefits.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22464076

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC539636/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16456354

 

Przeczytaj też:

Mleko krowie a cukrzyca i alergie u dzieci.

Zespół Aspergera i autyzm u dzieci, a bajki TV.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

13 komentarzy


 1. // Odpowiedz

  Z całym szacunkiem dla autora, który nigdy nie rodził 😉 Nie jestem zwolenniczką żadnej operacji, ale.. teoria brzmi mądrze i logicznie, ale praktyka jest inna.. Nie wiem jak rodzą celebrytki, tylko zwykłe kobiety i każdy poród jest inny.. Pierwsze dziecko: poród naturalny, komplikacje: dziecko traci tętno, a na końcu cesarskie cięcie ratujące życie dziecka (chwała lekarzom). Całość trwała 4-5h, blizna na brzuchu goiła sie około tygodnia (niezbyt boleśnie), problemy z karmieniem piersią. Drugie dziecko: poród naturalny, dużaaa..głowa, więc naciecie nożyczkami, duża utrata krwi, całość 4h. Te same problemy z karmieniem piersią jak za pierwszym razem, blizna po nacięciu przez położną goiła się trzy tygodnie (cholernie bolało) komplikacje po zszyciu, gorączka, antybiotyki lub ponowne cięcie i szycie..gorzej sie czułam i wolniej dochodziłam do siebie niż po cesarce. Ostatni skutek uboczny: blizna po cesarce prawie niewidoczna i niewyczuwalna, blizna po nożyczkach położnej, mimo że wewnątrz to jest duża, bolesna i do końca życia obniżyła mój komfort współżycia 🙁 Moje dzieci tak samo dobrze sie rozwijają i nie chorują. Znam kobiety, które mają do końca życie traume z powodu koszmarnego porodu naturalnego, że już nigdy więcej nie chciały mieć dzieci, albo pocięte jak ja już zawsze czują ból lub dyskomfort..Znam historie jak z horroru, gdy dziecko rodziło się do przodu nóżkami lub obrócone buźką do góry i prawie utopione wodami płodowymi lub obkręcone i duszące sie pępowiną lub wyciągane kleszczami itp. to cud ze żyją. Ile porodów tyle historii. Nie kazda z nas jest gotowa i odpowiednio przygotowana fizycznie i psychicznie, niestety. Porównując strach niektórych panów przed dentystą lub pobieraniem krwi.. hmm..sami wiecie 😉 Zalecam więcej rozmów z kobietami, mniej oceniania i generalizowania. Aha i te zalecenia na końcu artykułu bardzo dobre aczkolwiet trudne do wykonania.. wiekszośc kobiet w ciąży pracuje i nie zamyka sie w szklanej klatce – nie można uniknąć hałasu i toksycznych ludzi, dieta cha cha spróbuj mieć mdłości, zgage itp. przez kilka miesiecy a sam zobaczysz co bedziesz jadł. Co nie zmienia faktu, że znam kobiety, które swietnie się czują w ciąży, poród to pestka i rodzą dzieci jedno po drugim. Zazdroszcze 😉 Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia 🙂


 2. // Odpowiedz

  Moja historia jest taka, że pierwszy poród skończył się cesarskim cięciem – brak postępów w porodzie, przy silnych skurczach dziecku spadało tętno. Drugie dziecko urodziłam po 2 latach siłami natury, choć prawie wszyscy mi to odradzali. Patrząc na dzieci mogę powiedzieć, że młodsze jest zdrowsze, ma mniej problemów emocjonalnych. Jednak wiele dzieci ma podobne problemy, co moje starsze a było rodzone naturalnie. Znam też wiele zdrowych, silnych dzieci bez problemów integracji sensorycznej rodzonych przez cc. Trudno więc powiedzieć, od czego to zależy… Z mojej perspektywy – szybciej doszłam do formy po cc niż po trudnym porodzie naturalnym…


 3. // Odpowiedz

  Tak sobie myślę panie Gabrielu, że żadna normalna kobieta-matka nie narazi swojego dziecka a żaden lekarz swojej kariery wykonując cesarkę przed terminem ze względu na mogące powstać rozstępy 😉 a w terminie to wiadomo że nie ma już różnicy. Ja bardzo chciałam urodzić naturalnie ale niestety po 12 godzinach naturalnego porodu i tak skończyło się cesarką. Mały ma rożne problemy związane z integracją sensoryczną ale nikt nie jest w stanie powiedzieć czy to wina porodu przez ciecie, choć jest to oczywiście możliwe. Minus też taki że jeśli ktoś planuje od razu drugie dziecko to można się o nie starać dopiero po upływie minimum roku.


 4. // Odpowiedz

  Wydaje mi się, że temat jest o wiele bardziej złożony. Należałoby wziąć jednak pod uwagę fakt, że poród naturalny „na siłę” może być, i często jest o wiele bardziej traumatyczny i dla dziecka i dla matki. Nie będę podawać przykładów, kto przeżył, to wie. Ja mam za sobą poród siłami natury, bo naturalny poród w szpitalu jest niemożliwy (i tak w końcu podadzą oxytocynę lub środki ogłupiające) mam też dającą się we znaki bliznę po cc. Moje osobiste porównanie wypada na plus za tym „naturalnym”. Rana po cc boli jak nie powiem co. Córka rodzona siłami natury ma astmę, jedno z bliźniąt z cc także, drugie nie. Z przytoczonych przez autora powikłań po cc nie zanotowałam żadnego. Z tymi trudnościami w karmieniu piersią po cc to też przesada. Ciągle o tym czytam, ale to żadna reguła. Tak że ile porodów, tyle historii. Jeszcze odnośnie tych rzekomo masowych cesarek przed terminem na życzenie. Nie wiem w jakim szpitalu to możliwe, ale jeśli już musi być z jakiegoś powodu cięcie, lekarze starają się „doprowadzić” pacjentkę do terminu jak najbardziej zbliżonego do tego naturalnego porodu. Może faktycznie celebrytki robią sobie poród kiedy im pasuje, ale my, tu bliżej ziemi jednak mamy na uwadze dobro malucha a nie swojego brzucha i rozstępów na nim :)) Tyle ode mnie.


 5. // Odpowiedz

  Mam do Ciebie w takim razie wielką prośbę. Zostań proszę przy „swojej działce” :jeśli już musisz pisz o porodach naturalnych, ich zaletach, jak się do nich przygotować ,co dają matce i dziecku itp..itd.Zostaw proszę ocenianie kobiet, które poddają się cesarkom, wartościowanie, porównywanie i co najważniejsze nie pisz proszę nieprawdy na temat tego jak to cesarki są obecnie modne, powszechnie dostępne i wynikają z chciwości lekarzy. W Polsce akurat jest zupełnie odwrotnie. Bardzo trudną rzeczą jest zrobić cesarkę „na życzenie” bez kombinowania, załatwiania nieprawdziwych kwitów itp, itd. Zwłaszcza dla osoby niezamożnej. Wierz mi, ale czasami jest to przyczyną wielu tragedii. Szpitalom nie wolno przekraczać limitu cesarek i czasem kończy się to niestety tragicznie. Odsetek kobiet robiących cesarkę dla wygody jest naprawdę znikomy, jeśli w ogóle takie istnieją. To, że tak mówią, wcale nie znaczy, że tak jest. A takimi ocenami można po prostu zrobić komuś krzywdę.
  Nie będę się teraz wgłębiała w przyczyny natury psychicznej ale uwierz mi są nie mniej ważne niż te fizyczne. Tylko niestety bardzo często są lekceważone. Z tego co zrozumiałam jesteś przeciwnikiem szczepień obowiązkowych, przymusowej chemioterapii i innych przymusów narzucanych nam przez służbę zdrowia. Uwierz mi przymus naturalnego porodu, który jest powszechny i praktycznie brak możliwości wyboru bywa dla kobiety nie mniej dotkliwy i również często kończy się tragicznie. Dla niej i dla dziecka.
  W ogóle o wiele fajniej czyta się te Twoje teksty, które są wolne od łatwego oceniania i moralizowania a skupiają się na merytorycznych treściach.
  Pozdrawiam


 6. // Odpowiedz

  Wszystko to prawda, ale jeśli piszesz rzetelny artykuł, to napisz również o korzyściach cesarki . To nieprawda, że większość kobiet wybiera ją z wygody. Czasem wybierają z konieczności i chodzi tutaj o różnego rodzaju lęki i traumy, których przepracowanie trwa bardzo długo. Oczywiście ideałem byłoby rozwiązanie problemów natury psychicznej przed porodem, solidne przygotowanie, ustalenie żródeł strachu i praca nad tymże, niestety kobiety zachodzą w ciąże w różnych momentach życia. A uwierz mi wielogodzinny poród siłami natury dla kobiety słabej psychiczne, pełnej traumy, lęku i zahamowań może wywołać takie spustoszenie w psychice, którego już nie da się naprawić. A nazywanie tych kobiet histeryczkami i wmawianie im, że dadzą radę, bo natura je do tego przygotowała lub bezmyślne wzbudzanie poczucia winy na pewno im nie pomaga. Poza tym dlaczego umieściłeś po stronie porodu naturalnego same plusy? Nie piszesz nic o urazach i niedotlenieniach okołoporodowych których skutkiem jest na przykład MPD. To smutne, ale prawdziwe i każda kobieta decydująca się na poród naturalny powinna to wiedzieć, nieprawdaż?


  1. // Odpowiedz

   Umieszczam plusy po stronie naturalnego porodu, bo jest naturalny i odbywa się w taki sposób do jakiego kobiety zostały stworzone. To tak jak pytanie dlaczego umieszczasz same plusy po stronie karmienia piersią, a po stronie dawania butli z krowim mlekiem już nie. 😉


   1. // Odpowiedz

    Tak samo jest z zębami „mądrości” są naturalne a więc najlepsze a jednak każdy w nie ingeruje chirurgicznie dla własnej wygody. Autorze, czy ty już ingerowałeś w swoją NATURĘ? Posiadasz Naturalne Zęby Mądrości? Pamiętaj, NATURA JEST ZAWSZE NAJLEPSZA i też jestem tego zdania ale poród u ludzi niestety nie ma nic wspólnego z naturą, nigdy nie miał. Nazywanie go NATURALNYM TO ŚWIĘTOKRADZTWO! I wie to każdy świadomy człowiek. To aż samo krzyczy lecz wszyscy pozostają na to ślepi i głusi! Daje wyraźne sygnały od tysiącleci. zbyt wiele zgonów, kalectw. Tylko ignorant tego nie zauważy. Człowiek ma mnóstwo wad, których nie mają inne gatunki, może to specjalnie tak jest skonstruowane, a może to jakiś nieudany eksperyment genetyczny tak jak ludzie tworzą inne gatunki i nie zawsze im wychodzą. Tego się na razie nie dowiemy. To taka sama pomyłka jak „ósemki”. I zapewne tych pomyłek jest więcej u ludzi niż tylko dwie. Ludzki poród to taki paradoks. Jest wbrew fizjologii, budowie i proporcji a mimo wszystko ludzkość istnieje, tylko czyim kosztem. Jest gigantyczna dysproporcja pomiędzy wielkością płodu a wielkością dna miednicy matki nie występująca u żadnych innych gatunków. Tak gigantyczny płód w stosunku do narządów aby się przedostać musi zrywać powięzie i mięśnie z kości miedniczej i rozpruć je na całą szerokość. Udowodnione! Miałeś kiedyś na żywca wyrywane mięśnie z kości i je rozpruwane? To właśnie czują kobiety! W przeciwnym razie płód się nie wydostanie i utknie. Miażdżenie głowy jest zbyt silne w porównaniu z innymi gatunkami. Coraz silniejsze z pokolenia na pokolenie z powodu coraz większego obwodu czaszki u noworodków. Badania rezonansowe wykazały, że wszystkie noworodki mają mniejsze lub większe urazy mózgu,krwotoki itd. problemy z przegrodami nosowymi, rzadziej z żuchwą wepchniętą. Skutkuje to w przyszłości co zresztą widać po społeczeństwie. O fatalnych skutkach zabiegów cesarskich cięć znamy już całe litanie. Ileż tego było aż mdło. Tego nie trzeba nawet poruszać, pierwsza lepsza strona i już mamy prze-najcięższe wady zabiegu, ciężkie kalectwo u noworodków i same zalety pseudo naturalnego. Każdy facet o tym wie.
    Niestety o skutkach zwykłego porodu się milczy od tysiącleci. Po pierwsze kobiety nie przyznają się nawet przed samą sobą a co dopiero przed obcymi ludźmi narażając się na pośmiewisko. Po drugie, kobiety cierpią skrycie w milczeniu i nie wie o tym nawet najbliższa rodzina. A to o czym się nie mówi = nie istnieje. Ludzie żyją iluzją bo jest wygodna i zawsze miło jest usłyszeć to co chce się usłyszeć. Czyli to, że poród ludzki ma same zalety, jest idealny, perfekcyjny, idealnie wymierzony, zawsze w wielkich orgazmach, tylko bez powikłań, o idealnej proporcji, łatwy, lekki, przyjemny a każda kobieta ma wręcz idealną, identyczną budowę do tego itd. Pomyłki i wady się nie zdarzają. Moja mama niestety cierpi na powikłania poporodowe przez cale swoje życie. Stąd wiem, że to istnieje, bardzo jej współczuję i nadal szukam dla niej pomocy. Wypadanie narządów, olbrzymi dyskomfort uniemozliwiający normalne funkcjonowanie, ucisk, ciągnięcie, nietrzymanie gazów, moczu i co gorsza stolca, małżeństwo się jej rozpadło a ostatnie słowa taty przeciwko mamie były „okrężną drogą” świadczące o braku satysfakcji ze współżycia czyt. niesprawności seksualnej. Chciałbyś być pozbawiony satysfakcji seksualnej? Chciałbyś aby ciekło ci po nogach bezwiednie non stop? Jakie odparzenia skóry po tym są! Całe zycie zrujnowane, unikanie znajomych, zaszywanie się w domu, depresja! Strach wyjścia poza drzwi aby TO się nie przytrafiło! Mama boi się jeść bo zaraz leci jej bezwiednie po nogach. Żaden lekarz się na tym nie zna ani tym nie interesuje, nie leczy gdyż nie są w tej dziedzinie wykształceni. Ba! nawet myślą, że takie rzeczy nie istnieją a jak kobiety przychodzą do nich z problemami zbywają, ignorują i lekceważą. Słyszą tylko, że to NORMALNE i ze to samo przejdzie! Tylko kiedy? Rok, dwa, trzy, dziesięć, piętnaście dwadzieścia? Kobiety nie wiedzą do kogo się z tym udać. Okazuje się, że mamie przy porodzie wyrwali całe partie mięśni z kości miedniczej, które z czasem zanikły. Są znaczne ubytki w mięśniach, trudno jest je zastąpić/zrekonstruować bo czym. Niech jej ktoś pomoże! Mnie przy miażdżeniu bardzo NIENATURALNYM zniszczono przegrody nosowe i wduszono żuchwę, nie wróciła do stanu prawidłowego, był też krwotok w mózgu, który na szczęście się wchłonął, mam też silną traumę poporodową bo znęcali się nad mamą baaaardzooo długo, torturowali ją. Nerwice, lęki. Więcej nie napiszę. Pamiętam to jako nieudane morderstwo z premedytacją. Niestety mój brat miał znacznie gorzej. Poród siłą wymuszany. Ma 23 lata i nie mówi, urodził się w zielonych zgnitych wodach silnie niedotleniony, lekarze mówili, że nie przezyje do rana, szczęście mylili się ale zdrowia nikt mu nie wrócił. Chciałbyś się z nim zamienić? Wątpię aby w Polsce istniało coś takiego jak cesarskie cięcie na życzenie! Oni nie robią tego nawet jeśli życie matki lub dziecka jest zagrożone i jest koniecznością a gdzież dopiero na zyczenie! Autorze, zejdź na Ziemię i rozejrzyj się dookoła zamiast śnić piękne sny. Radzę więcej empatii i współczucia dla otaczającego świata, rozglądać się zamiast pisać wszystko pod siebie i swoje. Mniej teorii, więcej praktyki. A idąc tym samym tropem myslenia tak samo powinno być z „ósemkami”, zabronić ich usuwać, nie ingerować w naturę, zostawić. Ale co tam sprawa dotyczy tylko kobiet, to one ponoszą dozywotnie konsekwencje to kogo to obchodzi. Gdyby sprawa dotyczyła ciebie autorze to już by dawno było o niej głośno, czyż nie? A jakie oburzenie. Zapewne nic nie wiesz o powikłaniach które przeżywa każda kobieta z racji tego, że o tym się po po prostu milczy i kryje przed światem.


 7. // Odpowiedz

  Przepraszam bardzo, a Pan z wykształcenia jest kim?

  Co do tego wpisu, co to znaczy – „Organy dziecka urodzonego naturalnie są w pełni ukształtowane i przygotowane na życie poza łonem matki.” ??? A ten urodzony CC to jakie ma przepraszam organy???

  Co to jest „Trudności w odchylaniu u noworodka. ????


  1. // Odpowiedz

   Chodzi o ścisk jaki jest wywierany podczas naturalnego porodu. Wszystko jest obliczone tak jak ma być. CC eliminuje ścisk, który aktywuje organy do życia poza łonem. To jest taki starter i doładowanie. Jak ktoś tego nie przyjmuje, to już jego sprawa. Z tym wykształceniem to Panią ponosi trochę. A kim jest lekarz z wykształcenia, że wlewa toksyczną chemię w chorych? Więcej obiektywizmu proszę. Do logicznego myślenia i korzystania z informacji ogólnie dostępnych nie trzeba pieczątek. 🙂 Pozdrawiam


 8. // Odpowiedz

  Ja ze swojej strony podam jeszcze jeden argument. Jestem fizjoterapeutką i widzę, że ludzie mają bardzo małe pojęcie ile szkód powoduje blizna. I to jeszcze takich rozmiarów i na własne życzenie! Niby wszystko ładnie, pięknie, cięcie zaraz pozszywane, zagoi się, pomobilizować trochę, uelastycznić i nie ma żadnych negatywnych skutków, może prócz estetycznych. Niestety, ale negatywnych późniejszych skutków jest ogromna ilość tyle, że kobiety (a także lekarze do których się potem udają), nie łączą ich z blizną. A nasze ciało to jedna konstrukcja i gdy w jednym miejscu zostanie zachwiana homeostaza, to będzie musiało to gdzieś znaleźć sobie „ujście”. W szczegóły specjalistyczne nie będę wchodzić, proszę mi wieżyć na słowo.


  1. // Odpowiedz

   pani fizjoterapeutko, proszę zajrzeć do słownika ortograficznego. pozdrawiam.


   1. // Odpowiedz

    Sam zajrzyj „mondralo”. Pisze to ktoś kto zaczyna zdanie z małej litery i chce pouczać innych? Wypowiedz się lepiej o sensie komentarza i się pomądrzyj. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *