Przepuklina kręgosłupa, czyli przepuklina jądra miażdżystego to niezwykle często rozpoznawana dolegliwość. Diagnozuje się ją zwykle po ostrych atakach bólu zlokalizowanych w dolnych partiach kręgosłupa, w odcinku lędźwiowym. To schorzenie znacznie wpływa na komfort życia codziennego chorego oraz utrudnia zwykłe czynności. Często osoba cierpiąca na przepuklinę kręgosłupa nie może się schylać ani normalnie chodzić, a ból staje się codziennym towarzyszem. Współczesna medycyna wciąż idzie do przodu i oferuje pacjentom szereg zabiegów, które pomagają w walce z tą chorobą. Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa? Czy każdy przypadek kończy się na operacyjnym stole?

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

W walce o zdrowy kręgosłup należy poznać przyczynę pojawiających się dolegliwości. Jeśli chodzi o przepuklinę jądra miażdżystego, potocznie zwaną też wypadnięciem dysku lub przepukliną kręgosłupa, powstaje ona głównie przez nadmierne obciążanie kręgosłupa. Zwykle wiąże się to z nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych z obciążeniem, złą techniką podnoszenia ciężarów, długotrwałym przeciążaniem kręgosłupa, nadwagą, a także zaburzeniami w budowie kręgosłupa (np. skoliozą). Każdy człowiek ma różną odporność na zużycie jądra miażdżystego i często jest ona zależna od czynników genetycznych – dlatego jeśli wiemy, że w naszej bliskiej rodzinie ktoś ma problemy w tym temacie, należy zastosować u siebie odpowiednią profilaktykę! Inne przyczyny powstawania przepukliny kręgosłupa to m.in. palenie tytoniu, zbyt mała lub żadna aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa podczas pracy przed komputerem i wiek – im człowiek starszy, tym dyski stają się wysłużone. Czasem ciąża powoduje problemy z kręgosłupem.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Pierwszym objawem przepukliny kręgosłupa jest ostry ból, który zwykle występuje niespodziewanie, np. podczas pochylania się lub wstawania z łóżka. Ból ma charakter ostry i przeszywający, zlokalizowany w dolnym odcinku kręgosłupa, często promieniujący do uda, pośladka lub nawet stopy. Często objawy są zbieżne z objawami rwy kulszowej. Co powoduje ostry ból? Niepozorne ciało jądra miażdżystego, które wysuwa się z przestrzeni międzykręgowej i wokół którego powstaje ostry stan zapalny. To dlatego pierwszym odruchem jest sięgnięcie po silne środki przeciwbólowe. Wokół chorego miejsca może pojawić się obrzęk, a chory ma problemy z leżeniem i siedzeniem, ból zmniejsza chodzenie. W ostrych przypadkach chory może doświadczyć zaburzenia czucia, niedowładu lub zaburzenia oddawania moczu i stolcu, i jeśli któryś z tych objawów wystąpi, należy szybko wezwać pogotowie.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Metoda leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Jeśli atak przepuklinowy występuje po raz pierwszy, zwykle zalecane są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz umiarkowana aktywność. Bardzo ważne, by chory nie pozostawał w łóżku dłużej niż 1-2 dni, ponieważ leżenie pogarsza stan zapalny. Po najcięższej fazie ataku zleca się badania dodatkowe, najczęściej RTG odcinka lędźwiowego, a jeśli obraz nie jest czytelny – rezonans magnetyczny lub tomografię. Lekarz może zlecić także zastrzyki witaminowe, które mają pomóc w szybszej regeneracji nerwów, a jeśli ból jest bardzo nasilony – zastrzyki przeciwbólowe. Zdecydowanie warto udać się do poradni ortopedycznej i skonsultować z lekarzem specjalistą w tej dziedzinie, który rozpisze odpowiednie leczenie zachowawcze. O ile atak przepukliny trwa kilka dni (do tygodnia), to nieleczona choroba często przechodzi w stan przewlekły. Zażegnanie zapalenia nie jest jednoznaczne z wyzdrowieniem – jądro miażdżyste wciąż jest nadwyrężone i z większym prawdopodobieństwem zaatakuje ponownie. Podczas leczenia zachowawczego pacjenci są kierowani na zabiegi wspomagające, np. dobrą opinią cieszą się zabiegi falą uderzeniową czy laseroterapia.