Kolano Kinomana może być również nazywane konfliktem rzepkowo-udowym, chorobą zwyrodnieniową stawu rzepkowo-udowego lub kolanem biegacza. Jest to powszechne schorzenie, które powoduje dyskomfort w przedniej części rzepki. Stan ten jest powszechny u sportowców lub osób uprawiających sporty wymagające skakania i biegania. Często korzystny jest odpoczynek i stosowanie zimnych okładów. Czasami jednak konieczna jest wizyta u specjalisty.

Co to jest kolano kinomana?

Kolano Kinomana jest definiowane, jak już częściowo powiedzieliśmy, jako upośledzenie mechaniki rzepkowo-udowej. Przyczyną jest brak równowagi mięśniowej, co może prowadzić do bólu. Powstawanie kolana Kinomana jest spowodowane dużymi obciążeniami stawu, długotrwałymi wymuszonymi pozycjami lub intensywną aktywnością fizyczną, taką jak bieganie i skakanie.

Kolano kinomana - objawy

Zespół rzepkowo-udowy charakteryzuje się silnym bólem w przedniej części kolana. Ból może nasilać się, gdy:

Pacjent wchodzi lub schodzi po schodach Podczas klęczenia próbuje przykucnąć. Podczas wykonywania przysiadów Podczas siedzenia przez bardzo długi czas z ugiętymi kolanami.

Kolano kinomana - diagnoza

Podczas badania ważne jest uzyskanie pełnego wywiadu. Następnie specjalista przeprowadzi serię testów w celu określenia ustawienia i ruchomości rzepki. Następnie specjalista przeprowadzi serię testów w celu sprawdzenia ustawienia i ruchomości rzepki. Badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, są pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy, ponieważ pozwalają zobaczyć strukturę kostną rzepki. Tomografia komputerowa pokazuje tkankę miękką. Rezonans magnetyczny zapewnia szczegółowy obraz więzadeł i chrząstki kolana. Koszt badania jest w tym przypadku wysoki.

Kolano kinomana - leczenie?

Proste środki są często pierwszym krokiem w leczeniu dyskomfortu rzepkowo-udowego. Unikaj lub modyfikuj czynności, które mogą zwiększać ból. Obejmuje to czynności takie jak wchodzenie i schodzenie po schodach, klęczenie lub siadanie. W przypadku silnego dyskomfortu zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Często stosuje się różne maści lub żele zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Rehabilitacja odgrywa istotną rolę. Zaleca się również stosowanie tejpów i ortez odciążających. Przydatne mogą być okłady z lodu. Pływanie, jazda na rowerze lub bieganie na bieżni są zalecane zamiast aktywności, które obciążają kolana. Jeśli te zabiegi są nieskuteczne, można zastosować bardziej inwazyjne procedury. Jest to artroskopia, w której fragmenty chrząstki są usuwane przez małe nacięcie skóry. W zaawansowanych przypadkach można wykonać rozległy zabieg w celu zmniejszenia nacisku na chondrocyty stawowe i wyrównania rzepki.

Kolano kinomana - ćwiczenia

Ważne jest, aby podczas wykonywania ćwiczeń pracować nad odpowiednimi grupami mięśni. Ważne jest, aby wzmocnić mięśnie wokół kolana, ponieważ poprawi to stabilność i wyrównanie. Aby to osiągnąć, wzmacnia się mięśnie czworogłowe i zginacze bioder. Ćwiczenia na kolano kinomana, które może zrobić to:

  1. Pozycja startowa: W bok, z podpartymi przedramionami. Kończyny dolne powinny być złączone. Wykonywany ruch: Unieś biodra do linii łączącej bark z kolanem i utrzymaj tę pozycję przez 5-10 sekund. Ćwiczenie należy wykonać w dwóch seriach po 10 powtórzeń.
  2. Pozycja startowa: Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Ręce na miednicy. Taśma do ćwiczeń przymocowana na wysokości kostek do stołu lub innego stabilnego przedmiotu. Wykonywany ruch: Odwrócenie stawu biodrowego przy jednoczesnym utrzymaniu wyprostowanego kolana. Taśmę można następnie napiąć. Przytrzymaj skrajną pozycję przez 5-10 sekund. Ćwiczenie należy wykonać w dwóch seriach po 10 powtórzeń.
  3. Pozycja startowa: Usiądź prosto i umieść ręcznik zwinięty w rulon pod kolanem, które jest dysfunkcyjne. Wykonywany ruch: Rozciągnij mięsień czworogłowy prostując kolano. Utrzymaj napięcie przez 3-5 sekund. Ćwiczenie powinno być wykonywane w trzech seriach po 10 powtórzeń.
  4. Pozycja startowa: Rozstaw stopy na szerokość bioder przy ścianie. Wykonywany ruch: Wykonuj półprzysiady i roluj staw kolanowy. Ćwiczenie powinno być wykonywane w dwóch seriach po 10 powtórzeń.