Kolano skoczka - co to?

Potoczne określenie entezopatii to "kolano skoczka". Stan ten jest spowodowany przewlekłym przeciążeniem i zwyrodnieniem wierzchołka. Najczęstszymi przyczynami są przeciążenie kolana lub nadmierna aktywność fizyczna. Zwyrodnienie rzepki charakteryzuje się kłującym, ostrym bólem, który nasila się podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach.

 

Kolano skoczka - przyczyny

Entezopatia, choć klasyfikowana jako proces zapalny, przez wielu terapeutów uważana jest za stan zwyrodnieniowy ze względu na niską liczbę komórek zapalnych w obrębie zmian. Uważa się, że struktura przyczepu więzadła rzepki jest mikrouszkodzona przez powtarzające się ruchy. Liniowy układ włókien kolagenowych jest zaburzony i dochodzi do nieprawidłowego przerostu naczyń krwionośnych przyczepów ścięgien. Entezofity mogą również rozwijać się z powodu zwapnienia w obszarze, w którym ścięgno mięśnia przyczepia się do guzowatości piszczeli. Wszystkie te mechanizmy powodują osłabienie stawu ścięgno-kość.

Kolano skoczka i związany z nim ból nie zostały do końca wyjaśnione. Uważa się, że entezopatia ścięgna rzepki jest związana z procesem zwyrodnieniowym zachodzącym w tkankach ścięgna samego więzadła. Przeciążenie kolana (przeciążenie kolana) i zła technika sportowa (np. lądowanie po skoku) mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych.

 

Kolano skoczka - objawy

Kolano skoczka charakteryzuje się bólem w dolnej części rzepki. Kolano jest bolesne, szczególnie podczas chodzenia po schodach, podskakiwania lub wykonywania przysiadów. Występuje również obrzęk stawu kolanowego i poszerzenie zarysu więzadła.

Pacjenci z zapaleniem stawów kolanowych skarżą się na sztywność i utykanie. Pacjenci zgłaszają również poczucie "niepewności i ucieczki" w stawie kolanowym. Zanik mięśni jest kolejnym objawem degradacji rzepki (szczególnie przyśrodkowego mięśnia czworogłowego uda). Osłabieniu ulega zarówno siła mięśnia pośladkowego wielkiego, jak i mięśnia łydki. Występuje również tkliwość dotykowa w punkcie przyczepu ścięgna rzepki.

 

Kolano skoczka - leczenie

Nie ma prostego leczenia kolana skoczka. Może to być długi i skomplikowany proces. Poniżej prezentujemy często podejmowane leczenie. W przypadku sportowców zaleca się odpoczynek i modyfikację wzorców ruchu i aktywności, poprawę techniki i zmianę sprzętu. W ostrej fazie bólu zalecane są okłady z lodu i leki przeciwbólowe (NLPZ lub kortykosteroidy). Kinezyterapia obejmuje rozciąganie i wzmacnianie mięśni. Masaż poprzeczny, terapia manualna powięzi i tkanek głębokich. Leczenie PRP (osoczem bogatopłytkowym) w celu przyspieszenia naprawy ścięgien. Operacja jest zalecana w przypadkach opornych na leczenie. Leczenie można usprawnić i przyspieszyć, stosując klasyczną fizykoterapię (diatermię), a także nowoczesne metody fizykoterapii (laser wysokoenergetyczny, falę uderzeniową lub przezskórną elektrodelizę) oraz ćwiczenia na kolano skoczka. Lasery wysokoenergetyczne iLux włoskiej firmy Mectronic Medicale są używane przez wielu terapeutów, z którymi współpracujemy. Osiągają one doskonałe rezultaty. Lasery emitują wiązkę o mocy do 15W i trzech długościach fali (810nm, 890nm i 1064nm), oferując różnorodne opcje terapii.