Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego. Instrukcja krok po kroku.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

     

Wsparcie wątroby

 Jest to oczyszczanie oparte na metodzie Andreasa Moritza –  znanego naturoterapeuty z wieloletnim doświadczeniem. Ja ze swojej strony jako naturoterapeuta, wspieram tą metodę własnym doświadczeniem oraz znajomością anatomii i fizjologii. Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Instrukcja krok po kroku.

 Kamienie żółciowe w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, mogą być  niewidoczne podczas badania USG, ponieważ nie są uwapnione (w 90% przypadków ich nie widać). Z kolei te w wątrobie dla wielu lekarzy to jakiś wymysł. 

Zapewne spotkasz się ze zdziwieniem, niedowierzaniem, a nawet kpiną swojego lekarza, który będzie Cię odwodził od wykonania tego oczyszczania, strasząc wylądowaniem na pogotowiu. Strach trzyma ludzi pod kontrolą i wtedy biorą tabletki zamiast brać życie we własne ręce.

Osoby bez pęcherzyka również powinny podjąć się tego oczyszczania, ponieważ 90% złogów spoczywa w samej wątrobie. Wypełniony złogami pęcherzyk żółciowy to tylko wierzchołek góry żółciowej.

 

 

Dowód na skuteczność oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego. Zdjęcia USG. 

 

Znaczenie kondycji wątroby.

Wątroba przeprowadza setki procesów chemicznych i metabolicznych na dobę. W ciągu minuty przepływa przez nią 1-1.5L krwi, która kamienie żółciowe oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowegowypływa z niej o 1*C cieplejsza. Kamienie żółciowe są najczęstszą przyczyną złej kondycji wątroby i początkiem wszystkich poważnych chorób, o ile nie jesteś alkoholikiem czy lekomanem (btw. lekomania jest gorsza).  Największe wydalone kamienie z woreczka żółciowego osiągają rozmiar piłeczki ping-pongowej. Drożna wątroba to podstawa zdrowia wszystkich innych organów.

 Dołącz do tysięcy osób, których zdrowie zaczęło powracać już od pierwszego oczyszczania.  Oczyszczanie jest w 100% bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście godzin. Przeprowadzisz je samodzielnie w zaciszu domowym, bez skalpela, narkozy i zakażeniem gronkowcem czy wirusem zapalenia wątroby do jakich bardzo często dochodzi na stole operacyjnym. Pamiętaj – Twoje zdrowie zależy głównie od Ciebie i od świadomości jak działa organizm. Zdrowie nie ma nic wspólnego z zażywaniem toksycznych tabletek , które tylko zamiatają problemy pod dywan. Oczyszczenie wątroby usuwa przyczyny, a nie objawy chorób.

Potrzebujesz:

 • 4 pełne łyżki soli Epsom (90g) – Inne nazwy – siarczan magnezu, sól gorzka, sól rzymska.
 • 3 pełne szkl. wody ( 0.75L)
 • 1/2 szkl. soku grapefruita lub cytryny (najlepszy grapefruit różowy).
 • 1/2 szkl. dobrej jakości oliwy z oliwek
 • 7L soku jabłkowego (1L/dzień)
 • Termofor z gorąca wodą
 • Chęć bycia zdrowym i odrobina entuzjazmu  😉

 

Stosuj wg wagi swojego ciała.

Osobom o wadze do 50kg , polecam zmniejszyć ilość składników o 1/4. Zamiast 4 łyżek soli Epsom rozpuścić w wodzie 3 łyżki. Filigranowe, drobne kobiety, mogą czuć się słabo po wypiciu pełnej dawki oliwy. Przeważnie tak się nie dzieje, ale na pierwszy raz lepiej zacząć od mniejszych proporcji.

Z kolei dla osób powyżej 90kg polecam zwiększyć dawki o 1/4. Oczywiście mam na myśli osoby wysokie o wadze naturalnie wynikającej z masy ciała, a nie niskie, otyłe.

U młodzieży najlepiej wykonywać tego typu oczyszczanie około 15 roku życia. Oczywiście jeśli są ku temu przesłanki i dziecko świadomie wyraża na to zgodę. Nie jestem zwolennikiem zmuszania dzieci do kuracji, które wprawiają je w zawstydzenie i obawy.

 

 

Nietolerancja soku jabłkowego i cukrzyca.

Jeśli masz nietolerancję soku jabłkowego lub cukrzycę, możesz użyć kwasu jabłkowego. 0.5-1 łyżeczki kwasu jabłkowego rozpuszczonego w 1L wody zastępuje 1L soku jabłkowego. Ocet jabłkowy nie zastępuje soku jabłkowego, ani kwasu jabłkowego.

Jeśli nie tolerujesz dobrze soku jabłkowego, zjadaj przynajmniej 1kg jabłek dziennie. Wtedy sok nie będzie konieczny.

Można też użyć soku żurawinowego.  Mieszaj 100ml soku żurawinowego z 100ml wody. 4 takie porcje zastępują 1L soku jabłkowego.

 

Nietolerancja soli Epsom.

Sól Epsom można zastąpić cytrynianem magnezu, w tej samej dawce.

 

Nietolerancja oliwy z oliwek.

Oliwę można zastąpić olejem z pestek winogron, olejem macadamia, olejem ryżowym. Nie stosuj oleju canola i sojowego.

 

Dobrze się przygotuj.

Odstaw tłuszcze i mięso na tydzień (minimum 4 dni) przed oczyszczaniem. Przez tydzień wypijaj 1L soku jabłkowego dziennie (najlepiej kwaskowaty). Sok jabłkowy rozmiękczy kamienie, zbuduje zapas żółci w wątrobie i pęcherzyku. W marketach i sklepach można teraz kupić kartony 3L z różnymi rodzajami soku, np. z kwaśnych jabłek. Zajadaj się w tym czasie jabłkami ile tylko chcesz. Jeśli możesz, zastąp niektóre posiłki samymi jabłkami. Paul Pitchford radzi, aby już tydzień przed oczyszczaniem przejść na same jabłka. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości, a większe poświęcenie zwiększy szanse na lepsze efekty i zredukuje liczbę  wszystkich płukań. Wg mnie, tydzień na samych jabłkach to trochę długo, ale 2 ostatnie dni – czemu nie.

Zimne posiłki i napoje wychładzają wątrobę – jedz ciepłe, gotowane dania. Nie wystawiaj się na przeciągi i ochłodzenie ciała przez nieodpowiednie ubranie, dbaj o ruch (np. spacery).  Nie pij w tym czasie alkoholu. Jeśli posiadasz wannę, zażywaj gorącej kąpieli zamiast prysznica. Oczywiście czas kąpieli i temperatura w granicach rozsądku. 🙂

 

Dlaczego musisz zgromadzić żółć?

Podjadanie tłustego w czasie przygotowań, oznacza utratę żółci, która ma za zadanie w zgromadzonej ilości stworzyć dobre ciśnienie w decydującym etapie oczyszczania.  Łamiąc tę zasadę obniżasz szanse na skuteczne oczyszczanie. Odstaw też czosnek, cebulę, zioła i przyprawy żółciopędne : kardamon, kolendra, anyżek, kminek, szałwia, mięta, rozmaryn, ziele piołunu, centurii, drapacza, dymnicy, dziurawca, krwawnika, karczocha, liście boldo, owoc jałowca, kwiatostan kocanek, kłącze kurkumy i korzeń arcydzięgla oraz mniszka.

 

Nawodnienie – klucz do powodzenia.

Zawsze pij odpowiednią ilość wody. Odwodnienie zagęszcza krew, a gęsta krew wolniej i trudniej przepływa przez wątrobę. Prawidłowe dzienne nawadnianie to 30ml/1kg masy ciała. Oczywiście w upały ta ilość może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Hulda Clark w podobnej procedurze zabraniała picia wody po 14.00 – poważny błąd. To sprawia, że ludzie wymiotują i przechodzą oczyszczanie fatalnie. Pij ile potrzebujesz. Chce Ci się pić = twoje ciało potrzebuje wody. Ja wypijam 1 szkl. ciepłej wody 1h przed i po wypiciu oliwy z sokiem. Odczułem silną potrzebę i poszedłem za głosem ciała. Dzięki takiemu nawodnieniu noc minęła jak każda zwykła, a rano wstałem jak nowo narodzony, bez mdłości.

 

Przygotowanie i zastosowanie.

    Sól Epsom należy rozpuścić w podanej ilości wody. Razem daje to 4 porcje po 3/4 szkl. gotowego roztworu.

     Zjedz ostatni lekki posiłek do 13.30. Jeśli złamiesz tę zasadę, po wypiciu roztworu soli możesz dostać biegunki, samopoczucie będzie kiepskie. Zmniejszy się szansa na dobre rezultaty oczyszczania. Dobrą opcją jest biały ryż z jabłkami. Do 22.00  trzeba się nawadniać, ale nie 15 minut przed i

15 minut po wypiciu roztworu soli Epsom. Przypominam – jeśli się odwodnisz, oczyszczanie będzie nieprzyjemne. Osoby skarżące się na brak biegunki nazajutrz, są permanentnie odwodnione. Ciało odwodnione nie odda cennej wody na biegunkę, bo ucierpią na tym inne organy. Biegunka odbiera ciału dużo wody. 

18.00 – wypij pierwszą porcję roztworu wody z solą Epsom (3/4 szkl). Pij roztwór podgrzany  minimum  do temperatury ciała (+- 40*C). Dobrze jest popić kilkoma łykami czystej ciepłej wody. Odkryjesz, że czysta woda jest słodka. 😉

20.00 – wypij drugą  porcję roztworu soli Epsom  (3/4 szkl). Popij  czystą wodą.

Jeśli w tym czasie odczujesz parcie na biegunkę, skorzystaj z toalety i dalej kontynuuj procedurę.

Grapefruit i oliwa powinny stać w ciepłym miejscu. Wyciśnij owoc. Oczyszczony z włókien sok i energiczne zamieszaj z oliwą w słoiku lub w średniej butelce. Można dodać ornitynę dla łatwiejszego zasypiania (do kupienia w aptece).  Odstaw roztwór w ciepłe miejsce (zimową porą np. na grzejnik).

Zacznij wieczorną toaletę na tyle wcześnie, aby o 22.00 być przy łóżku. Jeśli możesz, skorzystaj z gorącej kąpieli. Przygotuj termofor z gorącą wodą .

22.00 – zamieszaj i wypij roztwór oliwy i cytrusa.

Zrób to w miarę sprawnie. Można użyć szerokiej rurki do picia, jak w wypadku roztworu soli Epsom, ale oliwa z sokiem przy Epsom, jest bardziej „smaczna” ;).

Od razu połóż się spać z głową lekko wyżej. Szczególnie przez pierwsze 30min. należy pozostać w bezruchu, na wznak. Tylko nie skupiaj się na bezruchu do tego stopnia, że ciało sztywnieje. Wyluzuj się 🙂

Pozycja przez pierwsze 30min. na prawym boku z prawym kolanem podciągniętym bliżej klatki piersiowej,  jest dobra jeśli cierpisz na spore kamienie pęcherzyka żółciowego, albo masz bóle pęcherzyka. Można ją stosować pierwsze 3 oczyszczania. Leżąc na wznak, łatwiej schodzą kamienie z wątroby.  Nie rozmawiaj, nie śmiej się, rozluźnij całe ciało, mięśnie twarzy, myśl o czymś przyjemnym, trzymaj na wątrobie termofor (prawy łuk żebrowy). Skup się na oddechu, normalnym oddechu, nie za płytkim, ani nie za głębokim. 

Jeśli na USG stwierdzono u ciebie większe kamienie, które nie mogą opuścić pęcherzyka podczas leżenia spokojnie, można zrobić jeszcze coś dodatkowo. Około 15min po wypiciu oliwy włóż zagięte palce prawej dłoni pod żebra i przesuwaj nią od boku ciała aż do łuku żebrowego. Jeśli miałbym to zobrazować to palce powinny wykonywać ruchy takie jak gąsieniczka idzie swoimi nóżkami. Uczucie może być dziwne, ale nie powinno sprawiać mocnego bólu – z umiarem proszę. 🙂

Ważne jest aby pozostać w łóżku do około 6.00 rano. Wyjątkiem są parcia na biegunkę lub wymioty, które występują rzadko. Dzieje się tak najczęściej u osób, które zjadły za dużo przed 14.00 w obawie, że będą zbyt głodne wieczorem, osób odwodnionych, osób z dużymi zatorami dróg żółciowych, osoby które przyjęły zbyt dużą dawkę oliwy jak na swoje nawyki żywieniowe (weganie i frutarianie, osoby mniejsze). Czujesz, że nie dasz rady wyleżeć – idź do toalety, a po powrocie kontynuuj procedurę. Nic nie przepada. 

 

Rano.

Rano wypij kolejną porcję  ciepłego roztworu soli Epsom ( 3/4 szkl). Zrób to między 6.00 – 7.00. 

Po kolejnych 2h, wypij ostatnią porcję roztworu soli Epsom i czekaj na kamienie niesione z biegunką. Po kilku odwiedzinach toalety, w sedesie powinny się pojawić zielone kamienie podobne do plasteliny. Z uwagi na lżejszą  masę, będą wyraźnie widoczne na powierzchni wody. Kolor kamieni wątrobowych może być zielony, brązowy, beżowy, żółty, a nawet czarny. Niektóre z nich mogą być uwapnione i przez to cięższe.

Jeśli biegunka nie występuje do 9.00, wypij dodatkowe 2 szkl. ciepłej wody. Teraz możesz pić tyle wody ile tylko potrzebujesz. Dodatkowe jej ilości pomogą w wypłukiwaniu wydalonych złogów. Tylko pamiętaj, żeby nie pić jej chwilę przed i chwilę po piciu roztworu soli Epsom. Pozwól najpierw się wchłonąć soli Epsom, a po minimum 15 minutach możesz pić dodatkowe ilości wody.

Częste biegunki mogą objawiać się pieczeniem odbytu. Użyj wacika z oliwką – pomaga. 😉

1h po zakończeniu częstych biegunek, można zacząć od wypicia małej ilości jakiegoś soku owocowego, potem zjeść owoc. Biegunki zazwyczaj ustają przed południem. Do końca dnia możesz wciąż wydalać kamienie żółciowe.

  Tłuszcze wymagają dużego wysiłku w metabolizowaniu. Zbyt wczesne tłuste i mięsne dania spowodują ból, złe samopoczucie, duże obciążenie samego organu i jego wielu funkcji. Kieruj się rozsądkiem, a nie uczuciem głodu. 🙂 Z tego co wiem, banany pomagają wyhamować biegunkę. Kasza jaglana też będzie dobrym sposobem. Ino panuj nad głodem i nie jedz zbyt wiele na raz, bo wątroba będzie boleć…

Nie jedz tłuszczu i mięsa przez kolejne kilka dni (2 dni minimum). Pamiętaj, że poranne porcje roztworu soli Epsom utrzymują przewody żółciowe w dużym rozluźnieniu, przynajmniej do końca dnia. Jeśli nawcinasz się czegoś tłustego lub mięsa, możesz pobudzić wątrobę do wydzielenia niewielkiej ilości żółci. Ta żółć przepchnie kolejne kamienie w kierunku ujścia wątroby. Taki efekt może powodować dyskomfort, ucisk. Nawet zablokowanie kolejnego kamienia w zwieraczu pęcherzyka – a to już boli. 

Dlatego podkreślam jak bardzo ważne jest poważne podejście do tego oczyszczania, żeby potem nie biadolić w komentarzach. 🙂 Oczywiście staram się zawsze doradzać i w takich wypadkach, ale lepiej zrobić jak poleca powyższa procedura – bez udziwnień. 🙂 Lekki dyskomfort po prawidłowo przeprowadzonym oczyszczaniu powinien przejść po maksymalnie kilku dniach – to normalne.

Profilaktyka między oczyszczaniami

W okresie między oczyszczaniami warto zastosować dobrej jakości suplement wspierający detoksykację i odbudowę wątroby. Osobiście rekomenduję AkuCleanse ma świetny skład i dużą skuteczność.

 

Jak często wykonywać to oczyszczanie?

Procedurę najlepiej wykonywać w odstępach 1-2 miesięcy. Oczyszczanie wątroby  będzie w pełni skuteczne jeśli pociągniesz je do końca. W zasadzie należy zrobić je A-Z. Ile to będzie razy? 6? 10? 20? 30? Nie wiem… Wszystko zależy od tego ile złogów zalega w twojej wątrobie i jak przyłożysz się do przygotowań. Generalnie oczyszczanie jest ukończone jeśli 2 razy z rzędu nie będzie żadnych kamieni w sedesie. U mnie tak było za 15 i 16 razem, ale w czasie wiosny, kiedy wątroba pracuje intensywniej, okazało się że kamienie z głębszych obszarów zeszły niżej. Czułem  kłucie pod łukiem żebrowym. Odpowiednio wykonane oczyszczanie usunęło problem, a w sedesie wylądował brykiecik z ubitych mniejszych kamieni. Czekam i obserwuję co będzie dalej. Obserwuj siebie, to najlepszy sposób.

U niektórych osób kamienie pojawiają się dopiero po 2-3 oczyszczaniu. Brak rezultatów po pierwszym oczyszczaniu nie oznacza, że zrobiłeś je źle, albo że nie posiadasz takich złogów.

Ja wykonałem do tej pory 21 oczyszczań. Największe kamienie poszły za 10-tym razem. Przypuszczam, że blokowały główny kanał żółciowy większego płata wątroby. Teraz schodzą tylko drobne kamienie z głębszych obszarów. Obiecałem sobie, że dociągnę cały proces oczyszczania tak jak należy. Tobie życzę podobnej determinacji, a z pewnością jakość twojego życia bardzo się polepszy. 🙂

Zobacz jak proces oczyszczania przebiega u mnie (wciąż aktualizuję zdjęcia) i jakie uzyskuje efekty:

Moja historia oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego.

 Po całkowitym oczyszczeniu wątroby, powtarzanie płukania 1-2 razy w roku  pozwoli utrzymać ten największy i najbardziej skomplikowany po mózgu organ w pełni sił i sprawności. Jest to najważniejsze oczyszczanie organizmu, a po jego wykonaniu poprawa zdrowia następuje już na następny dzień

 

Oczyszczanie a nowotwory.

Wszyscy chorzy na nowotwory mają liczne kamienie wątrobowe liczone nawet do 20.000. Mogą nosić w wątrobie ilość zajmującą jej połowę objętości (ja byłem bliski tej ilości). Pamiętaj, że w tej kwestii nie ma rzeczy niemożliwych. Możesz powrócić do zdrowia, bo ciało ma niesamowite możliwości odnowy – nawet ciało chorych na nowotwory. Przyjmując chemię tylko pogorszysz sytuację.

 

Moja osobista prośba 🙂

Chcesz się jakoś odwdzięczyć za informacje jakimi dzielę się z Tobą? Przed oczyszczaniem i po nim zrób sobie USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, badania na AST i ALT ze krwi. Po oczyszczaniu zdobędziesz dowody na skuteczność tej metody. Ja z kolei będę mógł wykorzystać Twój przykład, jako jeden z grupy osób jakie potrzebuję opisać w pracy dyplomowej (potrzebowałbym skany wyników). Możesz mieć wkład w rozwój i propagowanie naturalnych metod przywracania zdrowia. Razem możemy uratować wiele pęcherzyków, a nawet żyć! Piszcie w tej sprawie na kontakt@humel.pl  

 

 

Nie daj się wpuścić w maliny!

Odkąd pojawiły się urządzenia diagnostyczne do wykrywania pasożytów metodą Volla, panuje mit, że zanim usunie się kamienie wątrobowe, należy poddać się serii kuracji prądami w celu zabicia przywr. Zdaniem Huldy Clark, to właśnie przywry torują drogę kamieniom. Jak jest w rzeczywistości? A no rzeczywistość jest z bardzo inna. Koniecznie przeczytaj o tym:

Przywry czy kamienie żółciowe? Zagadka rozwiązana.

 

Ważna uwaga!

Osoby z zaparciami i blokadą jelita grubego muszą upewnić się, że w czasie oczyszczania wątroby nie dojdzie do utknięcia kamieni w mocno zwężonym świetle jelita. Bardzo dobrze sprawdzają się lewatywy przed i po oczyszczaniu. Moritz w swojej książce „Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego” uważa za niezbędne. Upewnij się, że twoje jelita są drożne w czasie wykonywania oczyszczania wątroby i pęcherzyka. Lewatywa po oczyszczaniu daje większą pewność, że kamienie żółciowe nie pozostaną w uchyłkach jelita grubego. Ta zasada jest szczególnie polecana osobom z „rozepchanymi jelitami”. 

Zanim podejmiesz decyzję o oczyszczaniu, zapoznaj się też z moją informacją.

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

 • Jak jeść po oczyszczaniu?

Odpowiednie będą dania z gotowanych, parowanych warzyw, białego ryżuJedz porcje zdecydowanie mniejsze. Po 1-2 dniach możesz pozwolić sobie  na małe ilości tłuszczu w posiłkach, pamiętając, że najlepsze trawienie zawsze przypada w godzinach 12.00-13.00.

 

 • Czy zatory dróg żółciowych zawsze puszczają za pierwszym razem?

Niektórzy mają dość zwarte zatory. Pojawienie się u nich kamieni po pierwszej kuracji nie zawsze jest możliwe. Procedurę trzeba powtarzać do skutku. Powodzenie zależy głownie od dokładnego zastosowania się do podanych wskazówek. Czas wypijania składników powinien być przestrzegany z dokładnością do 10 minut.

 

 • Czy można pozbyć się tych kamieni bez użycia skalpela i żmudnych diet?

Tak. Każdy może wykonać proste oczyszczanie za pomocą podanej przeze mnie procedury. Jesteś w stanie wydalić kamienie o wielkości nawet przepiórczego jaja. Czytałem o mężczyźnie, który `wydalił kamień wielkości piłki golfowej.

 • Czy to boli?

Nie, nie boli. Procedura jest bezbolesna i bezpieczna, jeśli tylko zastosujesz się do dokładnie opisanych zaleceń krok po kroku.

 • Czy takie oczyszczanie można wykonać u dzieci i staruszków?

Tak. Jednak przedział wiekowy zaczyna się około 15 roku życia, i stosuje się proporcje o połowę mniejsze niż u dorosłych. Natomiast u osób starszych zależy w dużym stopniu od ogólnej kondycji i należy wykazać się rozsądkiem. Literatura opisuje przypadki 85 letnich staruszków, którzy znosili oczyszczanie bardzo dobrze, a ich stan ulegał wyraźnej poprawie.

 • Jestem po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Czy to znaczy, że jest już za późno?

Nie. Większość kamieni (90%) nadal pozostaje w wątrobie. Osoby bez pęcherzyka powinny wykonać to oczyszczanie, tak samo jak te które go posiadają. Osoby bez pęcherzyka wydalają spore ilości kamieni i złogów.

„Ja właśnie zrobiłam pierwszy raz .Wyszło mnóstwo ,duże i małe .Czuję się dobrze. Zachęcam i polecam. Na pewno będę kontynuować ,mam usunięty ponad 15 lat temu woreczek i miałam usuwany w Niemczech kamień z dróg żółciowych 8 miesięcy temu.Weronika”  – Komentarz  czytelniczki naszego bloga.

 • Niektórzy przekonują mnie, że wydalone kulki to Oliwa „zmydlona” z żółcią i solą Epsom.

Po pierwsze: Siarczan magnezu jest pity – i tym samym wchłonięty – w 2h odstępach od wypicia oliwy, więc nie ma możliwości zmieszania się obu.

Po drugie: Żółć wydzielona po wypiciu oliwy z grapefruitem emulguje oliwę. To oznacza, że działa na tłuszcz jak płyn do naczyń. To oznacza, że nie zbija tylko rozbija tłuszcz na mikro drobinki, tak aby mogły być wchłonięte przez kosmki jelitowe.

Nie ma opcji, żeby w jelitach wytworzyło się jakieś mydło! Po wielokrotnym oczyszczeniu wątroby wydala się już tylko wodę. Gdyby tworzyło się mydło w postaci kulek, każdy kto wykonuje to oczyszczanie wydalałby je za każdym razem… ale tak się nie dzieje.

 • Mój lekarz powiedział, że to nie możliwe, aby wydalić kamienie żółciowe takich rozmiarów i w takiej liczbie. Czy to możliwe, że to wcale nie są kamienie żółciowe tylko kamienie kałowe?

Zdjęcie obok przedstawia efekty mojego 20-tego oczyszczania. Różnica między kamieniami kałowymi, a żółciowymi nie pozostawia miejsca na pomyłkę.

Zdjęcia dostępne w internecie też rozwiewają wątpliwości. Wystarczy wpisać w google „kamienie żółciowe”, a w osobnej karcie „kamienie kałowe” – kliknij opcję przeglądarki grafika. Nawet dziecko dostrzeże .

Film przedstawiający dopiero co wycięty pęcherzyk żółciowy zawierający spory kamień żółciowy.

Nieznajomość naturalnych i niezwykle skutecznych metod oczyszczania wątroby, przez lekarzy nie jest niczym, dziwnym, ani nowym.

Medycyna konwencjonalna skupia się na objawach kamicy, a nie ich przyczynach i sposobach usunięcia. Kanały żółciowe zbudowane są z mięśni gładkich. Jeśli spory kamień żółciowy nie jest w stanie przejść przez przewód żółciowy wspólny, równie dobrze kobieta nie może urodzić dziecka. Szyjka macicy też jest zbudowana z takich mięśni jak kanały żółciowe – mięśni gładkich. Nikt nie posiada kamieni żółciowych wielkości główki dziecka, a jednak dzieci się rodzą. Dlaczego więc tak wielu ludzi nie chce uwierzyć, że kamień żółciowy wielkości czereśni (a nawet orzecha włoskiego) jest w stanie przejść przewodem żółciowym?  😛 Ludziom udaje się wydalić spore kamienie.

Jeśli jesteście zadowoleni z tego oczyszczania i macie dobre efekty, możecie wysłać mi zdjęcia kamieni, które udało się wam wydalić na kontakt@humel.pl  . Już niejedna osoba pisała w komentarzach o wydaleniu kamieni wielkości 2-3cm. Stworzyłem galerię waszych sukcesów. Niech będzie potwierdzeniem dla osób niezdecydowanych i sceptycznych.

 

 Ciekawe podejście w kwestii powstawania kamieni żółciowych.

Uważasz, ten artykuł za wartościowy, mogący pomóc twoim bliskim? – udostępnij im go. 🙂 Promuj cenne informacje!

Jeśli masz pytanie, zamieść je w komentarzu do artykułu.

Pozdrawiam 🙂

 

Przeczytaj również:

Ciemna strona RAW FOOD.  Surowe wzmaga reakcję odpornościową.

Brak miłości do siebie, a borelioza, choroby skóry, autoagresja, niska odporność.

95% ludzi posiada kamienie żółciowe – czym to skutkuje?

Jak w końcu przestać pić kawę? 6 pomocnych rad.

Obniżanie poziomu cholesterolu – droga do chorób fizycznych i psychicznych. Czym grozi zbijanie cholesterolu?

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1 424 komentarze


 1. // Odpowiedz

  Dzień dobry. Ja również dziękuję za ten blog i cierpliwe odpowiedzi dla „oczyszczaczy”. Jestem w trakcie 5 oczyszczania. Za pierwszym kilka średnich i malutkich kamyczków oraz przywry (takie malutkie czerwone jak skórka pomidora). Za drugim wymioty i też kilka małych kamyczków (procedura tak samo jak przy pierwszym). Za trzecim trochę małych kamyczków. Za czwartym do którego przyłożyłam się najbardziej, największy rygor dietetyczny 🙂 nie poszło nic , zupełnie nic. Nawet stolca na drugi dzień nie było. Zmartwiłam się ale nic się działo więc nie panikowałam. Teraz jestem w pierwszym dniu piątego o. i mam pytanie. Czy mogę pić len, mam zalecony ze względu na kłopoty z żołądkiem. Jakie warzywa?, jakie kasze, jakie produkty które nie powodują wyrzucania żółci a służą oczyszczaniu?


  1. // Odpowiedz

   Olej lniany nie jest taki super jak się uważa. Polecam odstawić wszystkie warzywa liściaste i jeść takie jak dynia, marchewka i warzywa korzeniowe. Kasza jaglana i biały ryż są idealne. Generalnie tłuszcze i mięso wymagają dużej siły trawiennej i pozostają dłużej w żołądku, przez co jego ścianka – będąc wrażliwa – będzie wystawiona dłużej na działanie kwasów trawiennych. Węglowodany są trawione w j.cienkim więc główny proces trawienia omija żołądek.
   Jeśli problemy z żołądkiem to polecam przeanalizować swoje życie wg tego filmu.
   https://www.youtube.com/watch?v=k1Y4A4vffiU&t=18s


 2. // Odpowiedz

  Juz sama nie wiem co robic mam… Oczyszczalalam sie 12 raz oczywiscie dalej zlogi wychodza, ale nic mi to oczyszczanie nie pomaga, zupelnie nic 🙁 pecherzyk jak bolal tak boli… Oczyszczalam sie w sobote dzis wtorek i caly czas mnie boli a nie jem juz prawie nic… Dzis rano 1 kanapka bez tluszczu z chudym twarogiem i na drugie sniadanie kanapka z dzemem truskawkowym… Miesa prawie w ogole nie jem czasem troche kurczaka lub kawaleczek chudej ryby, glownie jem gotowane warzywa ziemniaki ryz makaron, kawy nie pije, ciast i zadnych czekolad itp tez nie jem… A boli mnie juz nawet po zjedzeniu suchego chleba czy jabłka… Co robic… Plakac mi sie chce bo walcze o ten pecherzyk juz tyle czasu, oczyszczam sie ta metoda od roku a jest coraz gorzej… No nie dziala to zupelnie… 🙁 Czy ja musze wyciac moj pecherzyk…? Na to wychodzi, ze nie ma innej drogi… Widac to oczyszczanie nic a ni nie dziala na mnie a tak chcialam by sie udalo…. Czuje taki zawód i bezsilnosc… No smutno mi…


 3. // Odpowiedz

  czy mozna jesc kiszone rzeczy podczas tygodnia przygotowujacego sie do oczyszczenia?


  1. // Odpowiedz

   Coś mi podpowiada intuicyjnie, że lepiej nie, bo często są dodawane przyprawy i dodatki żółciopędne.


 4. // Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Wykonałem swoje pewnie z 12 oczyszczanie i od tamtej pory mam zatwardzenie. Od około tygodnia wypróżniam się „małymi kilkoma bobkami”. A jem dużo, porządnego stolca nie miałem.
  Boję się, że jelita mogły zostać przytkane kamieniami.
  Co robić?


  1. // Odpowiedz

   To nie tak… Zatwardzenia mają osoby trzymające emocje, zamknięte, tłumiące coś niefajnego – generalnie nazywa się to „gównianymi’ konfliktami w życiu. Rozwiąż to co ci leży w życiu takim ciężkim do pozbycia klockiem, a zmieni się. Tu działa psychika.


   1. // Odpowiedz

    Nie miałem problemu z wypróżnieniami. Problem pojawił się następnego dnia po oczyszczaniu i ustaniu biegunek. Mógłbym powiązać to z totalną biologią, gdyby nie fakt, że problem pojawił się po oczyszczaniu. W tym czasie problemów nie przybyło.
    Dzisiaj rano (około 5) przebudziłem się z uczuciem kłócia w okolicach wątroby. Zabolało kilka razy i przeszło.
    Nie wiem jak sobie pomóc.


    1. // Odpowiedz

     Doraźnie spróbuj suszonych owoców, a długofalowo pij lub jedz siemię lniane.


     1. // Odpowiedz

      Wykonałem kolejne oczyszczanie i jestem w szoku! To jest moje -naste oczyszczanie i wyszło kilka kamieni wielkości pięciozłotówki! :O
      Niesamowite.


 5. // Odpowiedz

  Witam ponownie. Jeżeli regularnie, mniej więcej co 3-4 dni spożywam cytrynian magnezu, to czy lepiej oczyszczanie przeprowadzić przy użyciu tego suplementu czy można zastosować sól epsom ? Proszę o poradę, z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.


  1. // Odpowiedz

   Kurację potraktować osobno i wziąć tyle ile w przepisie na oczyszczanie.


 6. // Odpowiedz

  Witam, czy zmiksowanie ze sobą soku z cytrusa czy też soku jabłkowego, byłoby dobrym rozwiązaniem ? Na pewno ułatwiłoby to połączenie obydwu składników. Proszę o poradę, pozdrawiam.


 7. // Odpowiedz

  Hej. Mam pytanie odnosnie witamin i mineralow w formie suplementow naturalnego pochodzenia. Czy trzeba je odstawic na tydzien przed? czy mozna kontynuowac do czasu zaczecia procederu?


  1. // Odpowiedz

   Lepiej odstawić 2-3 dni przed wypiciem oliwy. Często bywa, że ludzie biorą suple i je przedawkowują różne składniki. Jeśli tak będzie w twoim wypadku to wątroba będzie się siliła na wyrównanie ewentualnych nadmiarów. I dlatego zalecam odstawić wcześniej.


 8. // Odpowiedz

  Humel,
  dziekuję za odpowiedz.Poczytałamm trochę o Tobie, o twoim podejściu do ludzi , sposobów leczenia, do darów natury które nam Bóg daje a które niekoniecznie umiemy i rozumiemy jak je wykorzystać.Jesteś wspaniąłym człowiekiem.dziekuję .Kiedy będę miała problem przy następnym oczyszczaniu pozwolę sobie odezwać się ponownie.Dziekuję i pozdrawiam.
  PS a może coś kupię z twojego sklepu ?.pobuszuje tu trochę


  1. // Odpowiedz

   Miło mi bardzo jeśli ktoś mnie tak wspomina 🙂
   Mydła robię też z sercem więc polecam. Wkładam w to całe swoje Qi. 🙂
   Na pewno znajdziesz coś fajnego w Mydlanej Chacie 😉


 9. // Odpowiedz

  Witam,
  Robiłam drugie oczyszczanie w tamten piątek (pisałam o tym ostatnio komentarz), wyszło bardzo dużo kamieni, ale.. od paru dni czuję jakiś dyskomfort pod prawym żebrem, do tego wysypało mnie na twarzy i mam dość poważne przeziębienie (chyba najostrzejsze od dobrych paru lat), właśnie zaczęłam czuć ostry ból pod prawym żebrem pojawiający się przy braniu głębszego wdechu lub skręcaniu ciała w lewo. Kompletnie nie wiem co mam robić, czy możliwe że moj organizm sobie nie radzi, czy coś mogło utknąć mi w przewodach? Jeśli tak, co robić, żeby to coś wyszlo … ? Pić sól epsom żeby rozluźnić przewody? Proszę o pilną pomoc 🙁


  1. // Odpowiedz

   Jakby coś utknęło to byś czuła jak rodząca poród. Wyleżeć, wygrzać, oszczędzać się. Powtórzyć jak wyzdrowiejesz.
   Objawy są procesem oczyszczania, naprawy i nie ma się czego bać.


   1. // Odpowiedz

    Niestety trochę się martwię, ponieważ nadal kłuje mnie w boku, jest to ból podobny do nerwobólu. Kłuje zwłaszca gdy leżę na prawym boku lub bok jest rozciągnięty (np. gdy wyłożę się na boku i podpieram się prawą ręką) – trochę nie wiem co robić, czy użycie takich specyfików jak cholesol może trochę pomóc? Te bóle potrafią utrzymywać się około 10 minut


 10. // Odpowiedz

  Witam Humel ponownie,
  Połajanki przyjmuję z pokorą.Napewno wiesz co mówisz a ja jestem zielona jak te kamyki bo pierwszw eksperymenty na sobie sa zawsze bardzo stresujące stąd słucham twoich komentarzy z dużą atencją.
  Ale dzis 3 dzien po oczyszczaniu pod żebrem już boli troche mniej i sampoczucie lepsze choć spanie było gorsze niż pierwszą noc.Czy w przypadku utrzymujących tych lekkich kolek pod żebrem można wziąc no-spę???.Będę kontynuowała oczyszczenia w styczniu( to będzie już 2 miesiące od tego pierwszego) i jeszcze następne .Jesli nie będzie kamyków to wtedy zaprzestanę dalszych systemowych oczyszczeń..Będą tylko profilaktyczne.Choć czuje wewnętrznie, intuicyjnie że coś w tej wątrobie siedzi.Szybko spadam na wadze .troche mnie to martwi bo nie mam nawagi..ale chyba wytrzymam.
  Anyway dziękuję za ten blog.


  1. // Odpowiedz

   Na razie unikaj tłustego i mięsnego jedzenia, bo to nasila parcie żółci na ruszone kamienie. Nospa pomaga na bóle, a lekki dyskomfort przejdzie do 2h po posiłku – tak jest przeważnie.


 11. // Odpowiedz

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Hej witam ponowie .W nawiązaniu do mojego poprzedniego postu mam pytanie .Czy mozna będąc już po oczyszczeniu wątroby pic sobie co ranka cytrynę i sok jabłkowy??po wczorajszym oczyszczaniu dzis wypiłam sok z wycisnietej cytryny i odczuwałam dolegliwy ból z tyłu prawej strony pod żebrem …uznałam że picie soku z cytryn byłoby dalszym rozmiękczaniem kamieni i otwarciem przewodów żółciowych i wydzielona żółc popchnie kamienie ktore wlasnie powodują ten ból.czy w takim razie pić soki rozmiekczające kamienie w okresie między kolejnymi oczyszczeniami ?? dziekuję za odpowiedz.

  PS przy tym pierwszym oczyszczaniu zmniejszyłam nieco ilośc siarcznu magnezu może to jest powodem że nie wszystko poszło jak trzeba i teraz mam kłucie pod żebrem.??


  1. // Odpowiedz

   Jeśli zmniejszenie ilości soli epsom było znaczne to może tak faktycznie być.
   Jeśli boli z boku po wypiciu rano cytryny to lepiej tego nie robić, przynajmniej do kolejnego oczyszczania. Zaraz po oczyszczaniu nie polecam oczyszczania w innych wydaniach. Tłukę to i będę przypominał, bo takie mieszanie oczyszczań, wdrażanie innych zaraz po poprzednim niczego dobrego nie przynosi.


 12. // Odpowiedz

  Hej Witam serdecznie,
  Przygotowywałam sie do zabiegu oczyszczania zgodnie z wymogami które przestawiłeś w harmonogramie oczyszczania.wczesniej 3 tygodnie przed zabiegiem ,zanim dotarłam do twojego blogu zrobiłam oczyszczanie wątroby wg Tombaka sokiem z marchwi i buraków .Wyszło wowczas kilka duzych oraz kilkadzisiąt małych kamieni.Teraz jjestem po oczyszczaniu twoja metodą.Nie wyszło nic rewelacyjnego .Brak kamieni.. za to więcej mułu ..pianki.Przeżyłam to z trudem .rano obudziłam sie bardzo osłabiona, samopoczucie niezbyt dobre ..w dalszym ciągu kłucie w prawym podżebrzu. Nie wiem czy w związku z wczesniejszym oczyszczaniem nie ma już kamieni?? czy dopiero sie pojawią?? czy też coś żle zrobiłam??


  1. // Odpowiedz

   Wszystko zrobiłaś dobrze, tylko wg mnie nieco za szybko przeszłaś do oczyszczania wg Moritza. Lepiej było zaczekać minimum miesiąc.
   Faktycznie po oczyszczaniu wg Tombaka mogłaś wydalić kamienie i albo nie ma wiele więcej do wydalenia, albo (jak mnie się wydaje) kamienie nie miały zbytnio czasu na zejście niżej ku wylotowi wątroby. Małe odstępy między oczyszczaniami mogą być przyczyną słabości, ale nie muszą. Pozdrawiam 🙂


 13. // Odpowiedz

  Moritz (z tego co zrozumiałem) w swojej książce podaje, żeby jeść przez 5 dni z wykluczeniem: produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby), drobiu, jaj, produktów mlecznych (za wyjątkiem masła), produktów smażonych, przetworzonych cukrów i produktów je zawierzających.

  Podaje, że można jeść przez 5 dni: świeże sałatki, ugotowane warzywa, ziarna, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, naturalne tłuszcze i oleje, przyprawy i owoce.

  Podaje też, że 6 dnia faktycznie trzeba jeść np. owsiankę z wodą, a na obiad kleik z gotowanym jabłkiem, żeby ta żółć się zmagazynowała.

  Pytania:
  1. Jak to jest z orzechami (czy one przypadkiem nie mają tłuszczu)?
  2. Czy przypadkiem to magazynowanie żółci nie robi się po prostu 6 dnia, a nie przez cały okres przygotowania?
  3. Jak ma się nie jedzenie tłuszczy przez 5 dni przygotowania do „gromadzenia” żółci? Czy przypadkiem to nie wpływa, że tej żółci będzie właśnie mniej – „za sucho” w woreczku (np. przy niedrożnych drogach żółciowych)?

  Przepraszam, jeśli moje pytania są nietrafione, ale jestem w trakcie przygotowań i próbuję zrozumieć jak ten proces działa.


  1. // Odpowiedz

   Na moją logikę jedzenie orzechów to jedzenie tłuszczu, a orzechy nie są lekkim pokarmem…
   Masło to niemal czysty tłuszcz zwierzęcy więc tym bardziej jakoś mi nie pasuje…
   Ostatnio robię tak, że nie jem tłuszczu 2-3 dni i jest okej, ale nie każdy ma taką samą przemianę materii, produkcję żółci i stan zatorów.
   W praktyce wygląda to tak, że nawet ci, którzy przygotowują się kiepsko mają dobre wyniki, dlatego skrócenie wszystkiego do 3 dni będzie mniejszą męką (szczególnie dla łasuchów).
   Pytania są jak najbardziej sensowne i wnikliwe. 🙂


   1. // Odpowiedz

    Jeszcze może dodam, że nie chodzi tylko o samo wypełnienie pęcherzyka żółcią, ale jeszcze o jej zagęszczenie. Żółć podczas przebywania w pęcherzyku zagęszcza się nawet 10-krotnie i osiąga konsystencję budyniu (wtedy podczas płukania jest lepszy poślizg). Może dlatego Moritz zaleca 6 dni diety beztłuszczowej?
    Nigdzie nie trafiłem na jakiś opis, który by omawiał prędkość zagęszczania żółci.
    Może ktoś trafił na takie dane?


    1. // Odpowiedz

     Zagęszczenie żółci zależy dużo od nawodnienia. Zbytnie zagęszczenie nie jest dobre, bo sprzyja tworzeniu się żelków i kamieni w pęcherzyku.
     Z tym tłuszczem jest tak, że jest on ciężki w metabolizowaniu jako najbardziej energetyczna forma pokarmu i po wypiciu dużej ilości oliwy hepatocyty mają „pełną moc” do pracy.
     Jest wiele czynników od, których zależy wytwarzanie żółci, w tym emocjonalność i typ ciała.


  2. // Odpowiedz

   dzien dobry, mam pytanie…
   Jestem po pierwszym oczyszczeniu…zastanawiam sie nad skroceniem okresu miedzy oczyszczaniami, powiedzmy pierwsze trzy razy do okresu 3 tygodni.
   uprzejmie prosze o komentarz


   1. // Odpowiedz

    Jeśli jesteś człowiekiem o silnym zdrowiu i dobrych nawykach żywieniowych, spanie tyle ile trzeba i bez używek w tym czasie to może nie być problemu, ale zazwyczaj nie polecam skracać czasu w odniesieniu do więcej jak 2 oczyszczania. Kilka z rzędu to spory wysiłek dla wątroby. Monitoruj w tym czasie czy nie ma spadku energii i innych odchyłów.
    Druga sprawa to czas potrzebny na przesunięcie się złogów. Myślę, że miesiąc to takie minimum.
    Najczęściej takie skrócenie odstępów jest zasadne przy dyskomforcie utrzymującym się powyżej 2 tyg od oczyszczania, kiedy czuje się wyraźnie uwieranie w boku. Nie mam na myśli lekkiego dyskomfortu tylko wyraźne czucie kamieni w tym miejscu.
    Pozdrawiam


 14. // Odpowiedz

  Witam 🙂
  Zrobiłam oczyszczanie z Pana przepisu wyżej 🙂
  Jednak odpowiedź na moje komentarze otrzymuję od innej strony . Czy to jest Pana strona?
  Pozdrawiam Gosia


  1. // Odpowiedz

   Nie. 🙂 To nie moje odpowiedzi i nie moja strona 🙂


 15. // Odpowiedz

  Witam, wczoraj przeprowadziłem moje drugie oczyszczenie, poprzednie było trzy miesiące temu i efekt był bardzo zadowalający. Tym razem wyszło tylko ok. 10 niedużych zielonych kamieni. Stosowałem się całkowicie do instrukcji przez Ciebie zamieszczonej, a tym razem jakby coś nie zagrało. Mam jedynie wątpliwości, ponieważ podczas tego przygotowania piłem wodę z sokiem z cytryny na czczo piłem również wyciskany sok z grejpfruta, ze sproszkowanego młodego jęczmienia, używałem bazylii i majeranku oraz piłem izolat białka serwatkowego bez laktozy aby się odżywić,bo trzy tygodnie temu wyszedłem z Postu Dąbrowskiej. Czy uważasz, że coś z tego mogło zaburzyć przygotowania? Nie chciałbym popełnić błędu następnym razem, ponieważ mój organizm bardzo potrzebuje tego oczyszczenia ze względu na min. problemy z lambliami i nie tylko i chciałbym dokonać tego możliwie jak najskuteczniej. Pozdrawiam.


  1. // Odpowiedz

   Nie polecam żadnych kombinacji w stylu „dożywiania się” bo często robimy to nie wiedząc, że pewne wspomaganie działa odwrotnie do celu. Np przyjmowanie sproszkowanego młodego jęczmienia działa bardzo wychładzająco na organizm, w tym wątrobę. A wątrobę trzeba w tym czasie utrzymywać ciepłą. Sam post Dąbrowskiej jest mocno wychładzający (choć detoksykujący). Izolat miałka serwatki jest nadal skoncentrowanym białkiem zwierzęcym więc też tak jak nie polecam.
   Nie chcę pisać, że to wszystko sprawiło iż efekty są niezadowalające, bo może faktycznie nie było aż tyle kamieni do wydalenia.
   Ja tylko podkreślam, że lepiej nie kombinować nic jak ma się nieświadomie „polepszyć” odwrotnie do zamierzenia. To dotyczy diet, suplementacji i wszystkiego innego w życiu.
   Btw, lamblie nie są problemem i lepiej zostawić je do czasu aż wykonają swoje zadanie. Potem nie będzie po nich śladu.


   1. // Odpowiedz

    No wlasnie! A odnosnie wychladzania watroby, jak ma sie to do ostatnich 2-4 dni przed oczyszczaniem na samych surowych jablkach,tak jak radzisz? Czy to nie wychlodzi watroby?


    1. // Odpowiedz

     Myślę że niektórych może nieco wychłodzić, dlatego ja tego nie robię tylko pomijam niektóre posiłki jedząć jabłka w to miejsce. Ale jak ktoś jest po Dąbrowskiej, je 4 dni jabłka i jeszcze wychładza się młodym jęczmieniem to takie działanie wychładzające ma siłę. Osobom szczupłym i „zimnym” polecam te 4 dni jabłkowe w postaci ciepłego musu z cynamonem i cukrem/ miodem. Żadnych ksylitoli, stewii i innych oszukistów cukru. 🙂


 16. // Odpowiedz

  Jestem po drugim oczyszczaniu, dobrze się przygotowałam i wyszła mi masa kamieni, myślę że spokojnie 20x więcej niż za pierwszym razem.
  Niestety zaczęła mnie bardzo boleć głowa, puchną mi oczy, pojawiło się kilka pryszczy na twarzy i mam dużo spływającego po gardle śluzu który cały czas muszę przełykać – czy to może być efekt uboczny tego że wydziela się więcej toksyn z wątroby i jest to przejściowe, czy może to być związane z niepoprawnym oczyszczaniem? w jaki sposób wspomóc przejście tych objawów? czy wystarczy odpowiednie odżywanie (na codzień odżywiam się po wegańsku ) + odpowiednie nawadnianie czy coś jeszcze?


  1. // Odpowiedz

   Tak, te objawy to ewidentnie oczyszczanie. Ciało może przechodzić wtedy przez różne słabości, bóle i osłabienie. Oszczędzaj się fizycznie i dbaj o nawodnienie, przy lekkiej diecie. Chodź spać w miarę szybko i nie jedz późno kolacji.


   1. // Odpowiedz

    Witaj Humel! Na wstepie chcialam Ci bardzo podziekowac za wszelka pomoc i informacje jakie udostepniasz na swoim blogu! Z podekscytowaniem przygotowuje sie na swoje pierwsze oczyszczanie watroby, mam ogromne wzdecia, brak miesiaczki od 9ciu miesiecy (ciaza wykluczona) i ogolne zmeczenie i ‚napuchniecie’ ciala, woreczek zostal usuniety 13 lat temu (w wieku 14lat). Zaplanowalam oczyszczanie na 2tygodnie temu, jednak zachorowalam i do tej pory biore antybiotyk doksycykline (dzis biore ostatni bo lepiej sie juz czuje) wydaje mi sie ze dostalam grzybicy ukladu pokarmowego po antybiotyku (bialy nalot na jezyku, suchosc w ustach i nieprzyjemny zapach) Moje pytanie: czy lepiej odczekac moment po antybiotykach zanim przystapie do przygotowan? A jesli tak to ile bys poradzil? I co z grzybica? Czy lepiej ja najpierw wyleczyc? czy nie ma w obydwu przypadkach przeciwskazan? Bede bardzo wdzieczna za jakiekolwiek wskazowki! Ah i jeszcze jedno! Moritz w swojej ksiazce pisze ze osoby bez woreczka zolciowego powinny brac suplementy na wzmozenie produkcji zolci, czyli podczas przygotowan powinnam je rowniez przyjmowac? Czy masz jakiekolwiek rady dla osob bez woreczka w odniesieniu do oczyszczania, czy wlasciwie wszystko przebiega tak samo i bez szczegolnych roznic? Z gory dziekuje za pomoc!


    1. // Odpowiedz

     Witaj. Najlepiej iść za radami Moritza.
     Napuchnięcie to program cewki zbiorczej nerek. Uwidacznia się u osób odczuwających porzucenie, osamotnienie, izolację mimo obecności ludzi wokół, zagrożenie. Sport buduje poczucie siły i wartości, dlatego woda zacznie schodzić (to nie ma nic wspólnego ze spalaniem tłuszczu – to woda)
     Antybiotyk to zabijacz mikroflory i twoich jelit więc nie dziwne, że grzyby teraz przejadają martwicę jak tam nastąpiła – grzyby to sprzątacze w ciele jak i w lesie przejadją martwą materię.
     Radzę odczekać kilka tygodni. Na produkcję żółci (poza oczyszczaniem) jeść więcej gorzkiego i mniej słodkiego (słodkie sprzyja wychłodzeniu i grzybom).


  2. // Odpowiedz

   Witam serdecznie 🙂 Zapoznałam się z instrukcją, prezczytałam większość komentarzy ale nie znalazłam informacji o tym, jak te wszystkie „perełki wyselekcjonować”. Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać…
   Z góry dziękuję za przybliżenie tematu 🙂


   1. // Odpowiedz

    Jedni selekcjonują wyławiając plastikową łyżką (wszystko pływa po wierzchu), a inni nawet nie chcą widzieć i spłukują w siną dal 😉


    1. // Odpowiedz

     To już jakiś konkret. Ja wolę wiedzieć. Dziękuje bardzo za podpowiedź. Pozdrawiam, Aga


 17. // Odpowiedz

  Cześć, moja żona robi właśnie tą kurację. Wszystkie przygotowania robiła co do minuty i zalecane dawki. Wieczorem położyła się spać i o północy obudził ją ostry ból. W tej chwili jest 8:15 rano, a ona od 8 h zwija się z bólu. Co jest grane? Inni robią tą metodę i wszystko gra, a tutaj takie sceny, jak przy porodzie. Ból jest nie do wytrzymania. Ja już na to nie mogę patrzeć. Kwadrans temu wypiła ostatnią dawkę siarczanu magnezu i od razu zwymiotowała wszystko. Co robić? Boi się, że się to skończy operacją woreczka. Mamy jechać do szpitala? Pomocy!


  1. // Odpowiedz

   spróbujcie masować to miejsce jakby przesuwając w dół. Możliwe, że kamień jest spory, albo żona anatomicznie ma węższe przewody.


   1. // Odpowiedz

    Hej
    Kuracja skończyła się operacją na stole. Nie, nie, nic złego na kurację powiedzieć nie mogę. Spowodowała ona wyrzut kamieni i okazało się, że z jelitami coś jest nie tak. Jak je otworzyli, okazało się, że na jelitach były zrosty z poprzednich operacji i jelito się zapchało tymi kamieniami. Po naprawieniu tego dziś żona czuje się wspaniałe i dziś przez cały dzień kończyła kurację wydalając kamienie. Pierwsza myśl była taka, że ta kuracja jej zaszkodziła. A tak naprawdę, to przez to odkryła źródło swoich wielu dolegliwości. Miała po prostu stałą niedrożność jelita, dopiero wysyp kamieni zapchał wszystko i można było zdiagnozować źródło. Jesteśmy w szoku. Wielkie dzięki!


    1. // Odpowiedz

     Cieszę się, że wszystko skończyło się dobrze – jeśli tak to mogę ująć. Życzę dużo zdrowia żonie. 🙂 Dobrze, że czuje się już dużo lepiej. Pozdrawiam.


    2. // Odpowiedz

     Czy żona zachowała pęcherzyk, czy jej wycieli na zapas?


  2. // Odpowiedz

   Dobry wieczór, jak żona się czuję? Zamierzam poczynić kroki do oczyszczania, jednak nie ukrywam że przerażona się Pana komentarzem.
   Uprzejmie proszę o odpowiedź

   Pozdrawiam
   GF


 18. // Odpowiedz

  Witaj Humel. Mam problemy z odpowiednim nawodnieniem. Wypitą wodę szybko wydalam. Może należy pójść za radą JZ i pić wodę osoloną?


  1. // Odpowiedz

   Raczej ogrzać nerki. Swoją drogą częste picie wody prowadzi do częstego sikania u większości ludzi. Jeśli z kolei schodzi z Ciebie woda nagromadzona wcześniej to też nie jest złe.
   Ja kiedyś piłem wodę na siłę i też często sikałem, ale wtedy byłem wychłodzony dietą wegetariańską i chudy jak palec. Jak zacząłem jeść wszystko gotowane + mięso wtedy się poprawiło i tak jest do teraz. Poszukaj w necie posiłków typu Yang.


   1. // Odpowiedz

    Oczywiście chodziło mi o nawadnianie w czasie tygodnia przygotowań do płukania (wczoraj zrobiłem 10-te płukanie). Moritz zaleca oprócz soku jeszcze dodatkowo 2 litry wody dziennie. Staram się wtedy wypić chociaż 1 litr (więcej nie wchodzi), jednak ląduję po 15 minutach w wc i czuję się odwodniony.
    Spróbowałem wczoraj i dzisiaj dodać trochę soli, pomogło, tylko nie wiem, czy o takie zatrzymanie wody/nawodnienie chodzi. Dziś dwie skąpe biegunki i koniec, czyli jak zwykle…

    Nigdy nie eksperymentowałem z wege. Od roku, kiedy zdiagnozowano u mnie kamienie w pęcherzyku, przeszedłem na odżywianie niskowęglowodanowe, ze zwiększoną ilością tłuszczy nasyconych (to jest pyszne!). Np. na śniadanie 4 żółtka na boczusiu tylko lekko podsmażonym (mniam) itd. Oczywiście bez pieczywa. Porzuciłem ponadto statyny, które brałem na „cholesterolemię”. Teraz mam wzorcowe 250.


 19. // Odpowiedz

  Witam,po 5 oczyszczaniu były kamienie i piasek…ale na USG 2 dni po oczyszczaniu wyszło pogrubiona ścianka woreczka do 6 mam i przewlekły stan zapalny woreczka–czy mam się martwić?


  1. // Odpowiedz

   Nie martwić się, bo to proces naprawczy. Jeśli nie zalega tam jakiś kamień w przewodzie to nie panikować. Powinno samo przejść. Żadnych antybiotyków i wycinania.


 20. // Odpowiedz

  Trzy lata temu, po dość obfitym obżarstwie dzień wcześniej, zatkał mi się przewód żółciowy. Objawem było uczucie duszności, tępy ból w klatce piersiowej i promieniujący w „krzyżu”. NoSpa pomogła ale kilka dni później pojawiła się żółtaczka, a wyniki bilirubiny poszybowały w kosmos. Przyczynę stwierdził rezonans, rozwiązaniem był zabieg endoskopowej cholangiopakreatografii wstecznej (ECPW), w skrócie: poszerzenie ujścia przewodu żółciowego do dwunastnicy metodą gastroskopową i usunięcie blokaty w przewodzie. W woreczku stwierdzono piasek. Jednego z kamyków w wątrobie nie udało się usunąć, ale ten – jak mi się wydaje – zszedł kilka dni po zabiegu. Od tego czasu mam spokój, choć cholesterol nadal rzędu 300.
  Jestem zdeterminowany, żeby wyczyścić wątrobę i mam przekonanie, że kamieni będzie w niej sporo. Jednak obawiam się powtórki z zatkanego ujścia przewodu żółciowego. Nie wiem, czy po takim zabiegu ujście przewodu nie zarasta samoistnie do jeszcze mniejszych wymiarów niż sprzed zabiegu, a tym samym nie wzrośnie ryzyko zatkania. Proszę o informację, czy sól, która ma za zadanie uelastycznić przewód, nie daje skutków ubocznych na inne narządy? Czy oczyszczanie wątroby tą metodą nie jest ryzykowne dla trzustki? W końcu to ten sam przewód…


  1. // Odpowiedz

   Sól Epsom nie ma negatywnych skutków na inne organy. Przewody będą na tyle wiotkie żeby ewentualne kamienie zeszły. Trzustce też nic nie będzie. Jeszcze nikt się nie skarżył.


  2. // Odpowiedz

   Mam pytanie.Jestem od roku na diecie dr Budwig.Zgodnie z nia moge uzywac tylko i wylacznie olej lniany.Czy myslisz ze zamiast oleju z oliwek mozna zrobic oczyszczanie olejem lnianym…?? Dziekuje.


   1. // Odpowiedz

    Witaj Mirosław. Jeśli postanowiłeś się leczyć z Panią Budwig to dobrze się tego trzymać i nie mieszać ze sobą jednocześnie 2 metod oczyszczania.
    Swoją drogą nie wiem skąd pomysł, że to olej lniany jest tym najlepszym i właściwym skoro większość ludzi go nie spożywa, a większość z tej większości czuje się tak jak ci, którzy go spożywają. Diety monotematyczne są gorsze niż żadne diety i ze swojej strony przestrzegam przed takimi pomysłami. Jedne pozbawiają nas dojścia do innych cennych i ważnych źródeł odżywczych, a inne sprawiają, że czegoś jest za dużo. Ja wiem, że w dawnych czasach pewne ludy były odizolowane od cywilizacji i same hodowały zwierzęta na mięso i len na włókna tkackie. Przy tym zostawało sporo nasion jako żródło oleju. Jednak prócz tego oleju ludzie prowadzili całkiem inny styl życia (głównie wolny od stresu miejskiego i zepsucia moralnego). Więc samo stosowanie diety Budwig, która wychowała się zapewne w takim klimacie sielskiej wsi nie jest tym co teraz mamy w czasie picia tegoż oleju.
    Nie próbowałem stosować oleju lnianego, ale wydaje mi się, że jest ciężki w strawieniu. Lepiej poczekać do zakończenia kuracji dr. Budwig i zrobić oliwą z oliwek, chyba że chcesz spróbować na lnianym. Pozdrawiam.


  3. // Odpowiedz

   Witek a co stwierdzono w zabiegu ECPW? Czy powodem zatkania był kamień? Jeśli tak, to jaką miał wielkość?


   1. // Odpowiedz

    Piotrze, kamień wielkości około 1,5 cm utknął przy ujściu i zablokował przepływ żółci. Wcześniej czułem w domu jak schodził, uczucie duszności, kołatanie serca (myślałem że zawał). Od tego momentu do zabiegu minął prawie tydzień = żółtaczka, głódówka, poszukiwanie przyczyny, badania. Sam przewód mocno zwężony, stan zapalny. Za tym kamieniem stwierdzono dwa kolejne mniejsze w przewodzie i jeden przy samej wątrobie – tego lekarz nie był w stanie usunąć (był za daleko). Tydzień po zabiegu czułem jak coś schodzi przewodami ale na szczęście nie utknęło.


 21. // Odpowiedz

  Jestem po pierwszym oczyszczaniu. Miałem bóle w prawej-górnej części brzucha. Do tego ciągłe zmęczenie, potliwość, zgrzytanie zębami w nocy, bóle prawej łydki i okolic. Poszedłem do mojej Pani dr rodzinnej. Dostałem Neurovit (witaminy z grupy B) i skierowanie na badania krwi. Badania dotyczące wątroby wyszły OK, krew też – poza podwyższonymi eozynofilami i minimalnie podwyższonym CRP.
  Witaminy zadziałały – łydka przestała boleć. Kłucie w brzuchu powracało co kilka dni. Zrobiłem USG – nie wykazało nic poza dwiema torbielami na prawej nerce 7 i 10mm.
  Podwyższone eozynofile sugerowały alergię lub pasożyty. Szukałem w necie informacji jak się odrobaczać i trafiłem tu.
  Tydzień diety i przygotowań (bez mięsa, sok z wyciskarki lub sklepu) no i wczoraj zacząłem oczyszczanie. Mam 35 lat 180 cm i ważę 64 kg.
  Zazwyczaj nie udzielam się na forach, ale po oczyszczaniu postanowiłem podzielić się swoimi przeżyciami 🙂

  Zrobiłem wszystko wg. ww. przepisu, tylko przestawiłem wszystko o 2 godziny. Biegunka – już po godzinie od pierwszej dawki soli (20:00) do dzisiaj do 15:00 towarzyszyła cały czas (chyba za dużo soli jak na moją wagę). To chyba jedyna trudna dla mnie część oczyszczania. Starałem się pić ciepły roztwór (ok. 40*C) podgrzewałem kolejne porcje w mikrofali.

  Zasnąłem bez problemu z termoforem na żebrach. Po pierwszej porcji soli rano pojawiły się kamienie około 70 szt. żółto-zielone, niewielkie – do 1,5 cm.
  Ucieszyłem się, że zadziałało i czekałem na kolejne „fale” 🙂 To co przyszło po drugiej porcji soli przeszło moje oczekiwania – kamieni było przynajmniej 3 razy tyle. Były ciemno-zielone – trochę małych sporo 1,5 cm. Trzy miały średnicę 2,5-3 cm. Największy ponad 4 cm.

  Nie przypuszczałem, że coś takiego może zalegać w moim brzuchu.

  Humel – dziękuję za przepis, rady i zaangażowanie. Nie wiem co ze mnie wyskoczyło (mam wrażenie, że pierwsza fala mogła pochodzić z wątroby/woreczka, ale te duże, to chyba jakieś złogi z jelit, bo nie przeszły by chyba przez przewody żółciowe?). Za miesiąc drugie podejście.

  Mam też pytanie – moja żona karmi jeszcze synka (3,5 roku) piersią 🙂 – nie mogą przestać. Czy może zrobić takie oczyszczanie, czy to bezpieczne?

  Załatwiłem sobie Vermox – 6 tabletek i krople dla małego. Czy myślisz, że warto odrobaczać siebie i rodzinę „tabletkami”, czy lepiej spróbować jakiejś naturalnej metody (np. sok z ogórków + czosnek).

  Na maila podsyłam zdjęcia „kamieni”. Mogę wysłać też USG sprzed tygodnia – które pokazało, że nie mam nic w woreczku i wątrobie (jeśli się przyda).

  Do listy potrzebnych do oczyszczania rzeczy dodałbym dwie duże rolki papieru toaletowego i gumowe rękawiczki 🙂


  1. // Odpowiedz

   Emmm… jak się okazuje – moja historia ma ciąg dalszy. Drugiego dnia, kiedy biegunka minęła w sedesie pojawiła się ciemnozielona kupa z „tworami” 1-2 cm. Są miękkie i do tej pory było ich około 20-30, kolor i kształt – jak pieczarka na początku smażenia (nie wiem skąd mi przyszło do głowy to porównanie, ale tak właśnie to wygląda). Mają też takie „nitki” – jakby kawałki naczyń krwionośnych. Skóra w okolicach wątroby jest miejscami zaczerwieniona. Czuję się dobrze. Po bólu, który odczuwałem przed oczyszczaniem pozostał tylko lekki dyskomfort.

   Czy wiadomo co to wyskoczyło?


  2. // Odpowiedz

   To faktycznie efekty znaczące. 🙂
   Możliwe, że wydaliłeś jakieś kamienie kałowe przy okazji.
   Generalnie nie poleca się robić oczyszczania w trakcie karmienia dziecka piersią i ja też nie polecam.
   Dziękuję za zdjęcia i wyniki. Zajrzę na maila. 🙂 Pozdrawiam


 22. // Odpowiedz

  Kilkakrotnia stosowałam Twoją metode oczyszczania wątroby i woreczka i zawsze kamiemie się wydalały. Za pierwszym razem było ich najwiecej. Zawsze stosowałam się też do wskazań, które opisujesz w swoim artykule. Nie wiem dlaczego tym razem czuje sie tak fatalnie podczas oczyszczania. Mam mega mdłosci. Rano tzn o 5 zbudzilam się z uczuciem, że zaraz zwymiotuje. I tak po każdym spożyciu plynu wszystko zwracam. Na samą myśl , że miałam wypić sól Epsom robiło mi się niedobrze. Nie potrafie skończyc oczyszczania bo poranne porcje soli sąn niemożliwe do wypicia. Czy mimo to oczyszczanie jest skuteczne? Czy powinnam je przerwac. Nie wiem co mogłam zrobić źle.


  1. // Odpowiedz

   Jeśli wypiłaś 2 porcji soli i oliwę to oczyszczanie się udało. Poranne porcje soli mają pomóc szybciej wydalić z jelit kamienie, które w nocy były wydalone z wątroby i pęcherzyka.
   Jeśli nie wypiłaś porannych porcji soli nie będzie problemu.


 23. // Odpowiedz

  Bardzo dziekuje Humel za konsultacje co do antykoncepcji przy oczyszczaniu. Poszlam strategicznie i zrobilam oczyszczanie w przerwie miedzy aktywnymi tabletkami. Troche to obciazylo organizm, ale dalo sie wytrzymac. Generalnie jestem zadowolona I polecam. Glownie zlogi I kilka kilkumilimetrowych kamyszkow, a rano juz po godzinie prawie woda.
  Mam kilka spostrzezwn, ktore chcialabym skonsultowac.
  1. Podczas przygotowania I oczyszczanie mialam liczne bole glowy, wrecz migrenowe, i gorzki smak w ustach (jak po piolunie lub tabletce). Nawadnialam sie odpowiednio.
  2. Dodatkowo mialam wrazenie, ze moj organizm nie trawi jablek, jakby przelatywaly przeze mnie.
  3. Oliwa byla najgorsza. Bardzo palila moj przelyk I zoladek. Zastanawialam sie czy mozna wziasc troche miodu dla zlagodzenia?
  4. Oliwe w zoladku czulam cala noc, jakby nie chciala isc dalej. Ciagle odbijanie sie oliwa I nieprzyjemne przelewanie w zoladki. Nawet cieply termofor nie pomogl. Zaczelo mijac kiedy rano wstalam i troche chodzilam. Czy trzeba sie polozyc od razu po oliwie, czy mozna troche pochodzic ok. 5min.?
  Jakies wskazowki, prosze?


  1. // Odpowiedz

   Gorycz na języku świadczy o zastojach żółci w wątrobie, albo pęcherzyku. Znajoma też tak miała, ale po 1 albo 2 oczyszczaniu to znikło.
   Ja ostatnio z braku oliwy i grejpruta wypiłem oliwę pomace (z wytłoków oliwnych) zmieszaną z sokiem jabłkowym. Przyznam, że było zdecydowanie lepiej i zdecydowanie smaczniej. Efekty oczyszczania były bardzo dobre, a miałem przerwę od lutego. Osobiście teraz bardziej polecam taką mieszankę. Sam też czasami miałem uczucie kwaszenia i lekkiego drażnienia w żołądku po oliwie virgin i soku z cytrusa. btw. mieszanka pomace z sokiem jabłkowym wchodzi 100 razy lepiej. 🙂
   To, że nie wydaliłaś wiele złogów może świadczyć o bardziej zwartych zatorach. Próbuj dalej. Ostatnio mam wrażenie, że wystarczy 3-2 dni odstawienia tłuszczu i mięsa.


 24. // Odpowiedz

  Podobno zioło zwane „chanca piedra” bardzo pomaga na rozpuszczenie kamieni zarówno w woreczku żółciowym jak i w nerkach. Znalazłem je szukając sposobu na oczyszczanie nerek. Do nabycia również w Polsce. Efektów póki co nie znam bo dopiero zamówiłem ale chciałem się podzielić informacją : ) Jak będę widział rezultaty to się podzielę spostrzeżeniami.


 25. // Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Mam właśnie bardzo bolesny atak woreczka żółciowego, Wczoraj wymiotowałam. Ból jest bardzo duży. Wczoraj próbowałam zjeść nospę, zrobić kąpiel, potem leżenie z termoforem – żeby umożliwić wydostanie się kamienia. Dziś rano było dużo lepiej , ale teraz ból powrócił – wypiłam łīżkę gorzkiej soli i robię okłady termoforem, ale ból nie przechodzi… Czy w tej sytuacji mogę zrobić pełną procedurę oczyszczania wątroby? Wiem jak to się robi – bo robiłam to kilkakrotnie kilka lat temu (niestety musiałam zająć się zdrowiem bliskiej mi osoby i zabrakło mi czasu dla siebie – dlatego przestałam). W czasie oczyszczania czułam się całkiem dobrze, ale boję się czy jak prawdopodobnie mam teraz zatkany kanalik żółciowy – to czy wypicie dużej ilości oliwy i soku z grejpfruta nie będzie zbyt obciążające i czy nie doprowadzi np. do stanu zapalnego trzustki? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bo ból jest nie do wytrzymania.


  1. // Odpowiedz

   Tak, najlepiej zrobić oczyszczanie po 2 dniach niespożywania tłuszczy i mięsa – ja bym tak zrobił na twoim miejscu. Decyzja należy do Ciebie.


 26. // Odpowiedz

  Wczoraj robilam 11 oczyszczanie… Dzis od rana wydalam kamienie i jak do tej pory, tym razem wyszly największe… Ciekawi mnie ile jeszcze razy musze zrobic to oczyszczanie by nic juz nie wychodzilo…


 27. // Odpowiedz

  Witam. Z wyniku dwukrotnego usg mój pęcherzyk żółciowy posiada liczne złogi, zagęszczoną żółć i stany zapalne. Mam już silne bóle. Jestem na ścisłej diecie (parowar) i od paru dni biorę antybiotyk (Cipronex) z przepisu lekarza na złagodzenie objawów po czym mam usunąć pęcherzyk żółciowy. Oczywiście nie chcę pójść na operacje:(.Czy mogę obecnie wykonać oczyszczenie pęcherzyka? czy poczekać, aż bóle miną po stosowaniu leków? Pytałem lekarza co sądzi o tym oczyszczaniu, ale oczywiście zakazał wykonywać takich prób i przestraszył mnie, że może to się fatalnie skończyć:/ Proszę o pomoc!:(


  1. // Odpowiedz

   Jeśli to oczyszczanie może się fatalnie skończyć to jak szanowny lekarz uważa czym jest wycięcie całego organu, jak nie fatalnym finałem? Niech sam siebie posłucha. Ja na twoim miejscu podszedłbym do oczyszczania jak najszybciej jeśli już spisali pęcherzyk na wycięcie. Co gorszego ryzykujesz? Powodzenie oczyszczania? Decyzja należy do Ciebie. Pozdrawiam


 28. // Odpowiedz

  Czy kamienie żółciowe mogą powodować podwyższoną bilirubinę?


  1. // Odpowiedz

   Tak oczywiście. Jeśli zablokują odpływ żółci to skutkuje podwyższoną bilirubinę.


 29. // Odpowiedz

  Dzień dobry, proszę o poradę. Moja mama ma raka jajników z przerzutami do otrzewnej z wodobrzuszem. Czy w takim przypadku oczyszczanie watroby jest wskazane?


 30. // Odpowiedz

  Witam.Oczyszczam się wg przepisu już 4 razy,ostatnio jakiś tydzień po oczyszczaniu zaczęłam odczuwać jakieś gniecenie pod żebrami głównie bolesne po lewej stronie…jak a może być przyczyna?


  1. // Odpowiedz

   Może być, że coś się przesunęło albo może być faza owrzodzenia i naprawy przewodów i się to czuje. W obu wypadkach nie am się czym przejmować tylko obserwować.


 31. // Odpowiedz

  Czy przez picie kwasu jabłkowego nie wyrządzamy sobie przypadkiem krzywdy?Jest to w końcu konserwant.Na opakowaniu kwasu które kupiłem widnieje informacja że w przypadku kontaktu ze skórą umyć duża ilością wody,skoro działa niekorzystnie na skórę to co dopiero będzie po wlaniu go w siebie


  1. // Odpowiedz

   Konserwant przez kwasowość. Sól i cukier konserwują też. To nie jest syntetyczny konserwant. 🙂


 32. // Odpowiedz

  Witam,
  chciałabym podzielić się uwagami co do mojego zdrowia po 10 oczyszczaniach wątroby robionych co tydzień, zanotowałam poprawę koncentracji oraz przypływ energii czyli mniej kawy, szybciej się regeneruję….alergie zniknęły nietolerancja na produkty mleczne uległa zdecydowanej poprawie, więc polecam tym bardziej że nie zanotowałam skutków ubocznych cotygodniowego oczyszczania wątroby…..polecam odważnym i zdecydowanym!


 33. // Odpowiedz

  Witam, przeczytałam wczoraj w nocy artykuł i wszystkie(!) komentarze, szczególnie uważnie te odnośnie dyskusji – działa czy nie działa, usuwa kamienie czy tylko nadmiar wypitej oliwy z żółcią? Nasunęly mi się takie wnioski: poza przypadkiem opisanym w osobnym artykule, nie ma w komentarzach osób, u których ta metoda usunęłaby twarde kamienie z pęcherzyka. Ale jednocześnie wcale nie oznacza to, że metoda nie działa. Opisy ilości i rodzaju „kamieni”, oraz tego jak się zmieniają z kolejnym oczyszczeniami, jak również logiczna argumentacja humela odn. procesów zmydlania a emulgacji dowodzi, że to co jest wydalane nie może być wynikiem samego przeplywania oliwy, soku i soli przez układ pokarmowy. Moim zdaniem, są to konglomeraty toksyn /złogów z wątroby być może z żółcią. To by tlumaczylo dlaczego z czasem jest ich mniej, stają się jasniejsze a ich ilość różni się między osobami, mimo, że wszyscy używają tych samych ilości składników. Czyli – ta metoda czyści wątrobę chociaż niekoniecznie jest skuteczna w usuwaniu kamieni z woreczka. Dlatego warto byłoby zbierać dane nt poprawy zdrowia , samopoczucia, ustąpienia innych dolegliwości po zabiegach oczyszczania. Może zmian w wynikach wątrobowych ptzed i po? Taka sugestia do ewentuanej pracy dyplomowej 😉 Sama planuję serię oczyszań to dam znać co się zmieniło . Pozdrawiam ozdrawiam


 34. // Odpowiedz

  Czy mozna takie oczyszczanie zastosowac u osoby z nowotworem brodawki Vatera – wlozona rurka do odprowadzania żółci?


  1. // Odpowiedz

   Problem z rurką jest taki, że nie będzie się poszerzać jak ma to w wypadku przewodów żółciowych, na które działa sól Epsom więc jeśli średnica wydalanych kamieni będzie większa niż średnica rurki może dojść do zatoru – czyli nie polecam. Niestety to są niefajne skutki kiedy lekarze zaczynają majstrować po swojemu przy przeświadczeniu,że ciało nie da rady się samo naprawiać a to złe przeświadczenie.


   1. // Odpowiedz

    Dziekuje za odpowiedz. Rurka musiala byc wstawiona, gdyz doszlo do zoltaczki mechanicznej.


 35. // Odpowiedz

  dzisiaj jest piąty dzień jem tylko ryż i jabłka oczywiście piję też sok☺ po wszystkim wysle zdjęcia proszę napisać czy chodzi o 4 łyżki stołowe soli epsom ?


 36. // Odpowiedz

  Proszę napisać czy soli Epson mają być 4 łyżki stołowe ?


 37. // Odpowiedz

  Hej! 🙂
  Jestem po drugim oczyszczaniu z Twoim blogiem. Po pierwszym moj orgaznizm zrewidował swoje preferencje i miłam ochotę tylko na gotowane ziemniaki, marchew i brokuły. Czułam że chce jeść nieprzetworzone jedzenie. Kiedy myślałam o słodyczach to aż mnie odrzucało. Cieszyłam z tego ubocznego efektu oczyszczania.
  Drugie było inne. Pomimo wieloletniego wegetariańskiego, z epozodami wegańskimi, trybu życia, w trakcie oczyszczania zaczęłam mieć ochote na mięso, mięso w każdej postaci i tuńczyka z serem i makaronem.
  Ciekawe czy takie oczeszcznie tez moze wskazywać nam na jakieś niedobory w organizmie?

  Ps dziekuję Humel za ogromną prace jaką tu wykonałeś!:)


  1. // Odpowiedz

   Bardzo możliwe, że coś się przestawiło, ale organizm podpowiada zawsze prawidłowo o ile nie są to uzależnienia wynikające z depresji i nerwic. Powodzenia. 🙂


   1. // Odpowiedz

    Makaron z serem i tuńczykiem to danie mojego dzieciństwa 😀 ale ewidentnie mój oragnizm domaga sie białka, tłuszczy zwierzecych. Ciekawe to bo zawsze myślalam, że człowiekowi wystarczają rośliny. ( to nie obala oczywiscie teorii,że ludziom wystarczają rośliny, mówię tylko o sobie 🙂
    Dzieki za odpowiedz!
    Pozdrawiam


 38. // Odpowiedz

  Cześć Humel, przeszukiwałem internet by się trochę doedukować. Przypadkowo natrafiłem na stronę http://www.curezone.org/clark/liver.asp gdzie można znaleźć bardzo dużo rzeczowych informacji na temat oczyszczania wątroby. W ramkach umieszczono komentarze do opisu metody Huldy Clark. Widać że autor starał się podejść bardzo obiektywnie do tematu. Pada tam między innymi stwierdzenie:

  „Experiments have shown that majority of the so called „stones” expelled during the Liver Flush procedure are nothing more then bile precipitated into hard „stones”. But it happened during the night, inside intestines, so that is why some of those „stones” are as large as a golf ball.”

  Oznaczałoby że te zielone kamienie to żółć która się uformowała w trakcie nocy w taki kształt. Czasami udaje się pozbyć przy okazji prawdziwych kamieni ale to zależy od ich średnicy. Niemniej autor pisze dalej:


  „Look for the green kind since this is proof that they are genuine gallstones, not food residue.”
  This statement have been shown not to be true. Many green stones are not genuine gallstones, but insread are bile precipitated into solid during the night of the liver flush.[…] The number of stones should not be taken as an important measurement of success. In order to achieve health improvement, you may need to repeat liver flush more then 5, 10 or even 15 times.”

  Chodzi o to żeby nie zwracać uwagi na ilość „kamieni” jaką wydalamy w trakcie oczyszczania ale na polepszenie naszego stanu zdrowia. Część syfu z wątroby uchodzi w formie płynnej w trakcie oczyszczania i w takiej samej formie trafia potem do kibelka.

  Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat? Może te zielone kamienie to jest rzeczywiście żółć a prawdziwe złogi schodzą w innej formie?


  1. // Odpowiedz

   Zastanawia mnie to, bo przy pierwszych oczyszczaniach wychodziły ze mnie sporej wielkości, liczby i zbite złogi. Potem już tylko małe zlepki i na koniec już prawie nic. więc jak to możliwe, że przy pierwszych oczyszczaniach zasada zlepiania się oliwy w te formacje działa a potem już nie? I dlaczego wcześniej mnie bolało przed oczyszczaniem (po oczyszczaniu już nie). i teraz generalnie nic nie uciska w okolicy wątroby? Każdy ma jakieś swoje wnioski, ale na niektóre pytania ludzie nie odpowiadają twierdząc, że ich racja jest naj naj… Dla mnie warto wykonać to oczyszczanie choćby dla poprawienia kondycji wątroby. Mi pomogło i piszę z pozycji takiej właśnie osoby. Pozdrawiam 🙂


   1. // Odpowiedz

    Autor zacytowanego wpisu ma podobne zdanie. Oczyszczanie na pewno działa co do tego nie ma wątpliwości. Ciekawiło mnie tylko pochodzenie tych zielonych kamieni. Może nie ma sensu sie w to zaglebiac a jedynie skupic sie na oczyszczaniu : )


 39. // Odpowiedz

  Mam jeszcze takie pytanie odnosnie soli epsom, czy ona nie wplywa negatywnie na nerki, dokladniej czy nie przyczynia sie do tworzenia kamieni w nerkach? Skad takie pytanie.. a to stad, iz zdiagnozowano u mnie po 9 oczyszczaniach poza kamieniami w pecherzyku zolciowym, ktorych mam wiecej niz przed rozpoczeciem oczyszczania takze kamienie w nerkach i piasek w pecherzu moczowym… W styczniu nie bylo nic w nerkach ani w pecherzu no i w styczniu rozpoczelam caly proces… Oczyszczan zrobilam 9 i okazalo sie, ze po USG mam wiecej kamieni w pecherzyku a dodatkowo mam tez kamienie w nerkacj i piasek w pecherzu moczowy… Czy ktos tez ma podobnie i czy to moze byc przez sol epsom…?


 40. // Odpowiedz

  Biore tabletki antykoncepcyjne Diane-35ED. Czy moge je brac podczas diety i samego oczyszczania? Czy moge zamienne pic herbaty ziolowe: zielona herbata i melisa?


  1. // Odpowiedz

   Herbaty ok. Antykoncepcja jak musi być to raczej nie będzie przeszkody. Chociaż wątroba ich nie lubi zbytnio btw.


 41. // Odpowiedz

  a to na pewno nie jest po prostu skawalona oliwa ktora wypilismywczesniej.. te cale kamienie… :-)?


  1. // Odpowiedz

   Pytanie dlaczego nie wydalamy oliwy po wypiciu oliwy nie w czasie oczyszczania… Emulgacja tłuszczy to rozdrabnianie, a nie skawalanie. Dla mnie to brzmi irracjonalnie. 🙂


 42. // Odpowiedz

  Czy można pić sok tylko przez 3 dni, a nie tydzień?
  Chciałam doprecyzować, też kwestię związaną z zastąpienie soli epson, raz pisze Pani, że to ma być cytrynian magnezu, a gdzie indziej, że siarczan magnezu, to raczej nie są te same związki.
  Co jest właściwe?

  Pozdrawiam i dziękuję


 43. // Odpowiedz

  Witam,
  jestem już po 7 oczyszczaniu po 3 miesięcznej przerwie, które miało miejsce tydzień temu i nic nie wypadło 🙁 mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.
  Czy jest jakaś różnica pomiędzy piciem oliwy od 19 (Tombak) a 22 (Moritz) ?
  Czy jest różnica pomiędzy piciem małymi dawkami oliwy i soku (Tombak) a piciem całości na raz?
  Czy jeśli stosuje się zabiegi lewatywy to konieczne jest picie tak dużej ilości soli gorzkiej, nie wystarczy wypić ok 10-20g o 20 aby rozluźnić na 22 przewody żółciowe ?

  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz.
  Pozdrawiam


 44. // Odpowiedz

  Cześć wszystkim :).

  Bardzo dziękuję za tę stronę Humel i dziękuję wszystkim udzielającym się za dzielenie się doświadczeniami.

  Jestem świeżo po drugim oczyszczaniu wątroby. Dodam że przed pierwszym oczyszczaniem nigdy nie czułem żadnych bóli ani gnieceń w wątrobie.
  Kilka dni po pierwszym oczyszczaniu poszedłem na piwo (ponad 5 piw). Czułem że to nie jest dobry pomysł i zrobiłem to – potem przez dwa dni było gniecenie i ból w wątrobie.

  Co do samego oczyszczania to dosyć mocno trzymałem się instrukcji za wyjątkiem gramatury. Po komentarzu AAAA:
  „ja robie po 150ml obydwu i efekt jest boski”
  zwiększyłem dawki. Najpierw robiłem 200ml+200ml, za drugim razem 250ml+250ml.

  Małachow zaleca dawkę oliwy minimum 150-200g na początek, a potem można dojść do 300g nawet.
  250ml oliwy z oliwek której użyłem waży około 180g (na mojej wadze, może wadliwa :)).
  No ale Małachow daje ogólnie inne instrukcje.

  Za pierwszym razem poszło ze mnie kilkadziesiąt kamieni (z 50-60), za drugim kilkaset (200-300). Największy ok. 2cm na 1cm.

  Dzień po wypiciu tej oliwy z sokiem z grejfruta (czyli wczoraj) wpadłem wieczorem na kolejny zdaje się niedobry pomysł, czyli aby possać sobie olej. Chodzi oczywiście o procedurę oczyszczania organizmu z toksyn, choć ja głównie chciałem pomóc sobie na zęby. Zamiast odczekać dwa dni, rozpocząłem to wczoraj. Ssałem olej lniany przez kilkanaście minut (w trakcie brania prysznica).

  Dosyć szybko po rozpoczęciu ssania poczułem ból w wątrobie (czy woreczku bądź przewodach, nie potrafię tak dokładnie zlokalizować). Ból był w zasadzie niewielki, jednak dotychczas największy jaki poczułem w tym miejscu, więc trochę stracha mi narobił. Ssałem jednak dalej. Ból zmienił się w gniecenie, a w ciągu powiedzmy 30 minut już nic nie czułem.
  A co dzisiaj rano? Nadal kamienie. W sumie około 50, oczywiście większość małych czy średnich, z 10 takich większych do 1cm.

  Zastanawia mnie czy przypadkiem moje ssanie oleju nie spowodowało kolejnego oczyszczania. A może to były kamienie jeszcze poprzednie, które się zawieruszyły gdzieś :).

  Chwilkę szukałem o wydzielaniu żółci, czy może zacząć się od jamy ustnej, w końcu język to już jest układ pokarmowy. Znalazłem taki dokument:
  http://www.igib.uw.edu.pl/~knbm/materialy/anna/fizjologia/unerw_pok.pdf

  ”’
  Wydzielanie żółci zachodzi na drodze:
  1. nerwowej – wydzielanie żółci zachodzi na drodze odruchów bezwarunkowych i warunkowych:
  ~ w czasie przechodzenie treści z żołądka do dwunastnicy = bodźce podrażniające zakończenia nerwu błędnego;
  ~ przy przejściu pokarmu przez jelita = bodźce podrażniające zakończenia nerwu błędnego;
  ~ na widok pokarmu, jego zapach i smak;
  2. humoralnej
  Żółć wydzielana jest z woreczka (kiedy tam brak z wątroby) do dwunastnicy pod wpływem cholecystokininy (powstającej po dostaniu się pokarmu do dwunastnicy).
  ”’

  Chyba więc żółć się wydziela również od samego ssania oleju. To z kolei mnie ciekawi teraz czy można zrezygnować z picia oliwy na rzecz ssania jej i wyplucia. Gdyby po tym pojawiały się kamienie to wiadomo byłoby, że to nie jest „zmydlona oliwa” a faktyczne złogi.
  Jest to jednak jedynie moje zastanawianie się, nie znam mechanizmów jakie zachodzą w środku (być może wypicie oliwy potrzebne jest również z innych powodów), twardych danych eksperymentalnych też za bardzo nie mam :).

  Jeszcze raz dzięki i pozdro.


  1. // Odpowiedz

   Bardzo ciekawy komentarz. Fajnie, że tak dokładnie siebie obserwujesz.
   Podobnie rzecz ma się z jedzeniem ksylitolu i stewii. Trzustka przez to wypuszcza insulinę i spada poziom cukru we krwi. Jako, że ludzie nie jedzą cukru to potem muszą dojeść i go wyrównać przez co w rezultacie jedzą więcej. Zmysły i nasze odczucia też sterują naszą fizjologią.
   Nie wiem czy ssani wystarczy, wydaje mi się, że może to być za mało. Sygnał smakowy jest tylko wstępem do trawienia.
   Pozdrawiam


 45. // Odpowiedz

  Witam
  „Drugi raz” już za mną. Wszystko przebiegało bez kłopotów. Jedyny „smutek”, to mała ilość wydalonych kamieni. W porównaniu z pierwszym razem (110 g – kilkadziesiąt sztuk, w tym kilka 1-2cm) za drugim razem wypadło ze mnie tylko kilkanaście małych półcentymetrowych, o łączniej wadze 6 g. Może za pierwszym razem dokładnie się wyczyściłem ?


  1. // Odpowiedz

   To czy dobrze się wyczyściłeś będzie wiadomo po kilku oczyszczaniach. 🙂 Ja bym się cieszył na twoim miejscu, że nie było tego dużo. Zdrowsza wątroba. 🙂


 46. // Odpowiedz

  Witam. Jestem po trzecim oczyszczaniu i dzieki temu blogowi udalo sie 🙂 Wyszlo ok 80-100 niewielkich kamieni, ale jestem bardzo szczesliwa ze sie udalo. Wczesniej popelnialam blad, bo nie wiedzialam o diecie poprzedzajacej oczyszczanie a takze o odpowiednim nawodnieniu co jak sie okazalo, mialo ogromne znaczenie. Dziekuje za te wszystkie informacje ktore zostaly to wymienione i pomogly pomyslnie przejsc ten wazny proces.


  1. // Odpowiedz

   Super. Cieszymy się razem z Tobą. Powodzenia. 🙂


 47. // Odpowiedz

  Witam.Jestem po badaniu USG .Lekarz zdiagnozował kamienie, nie liczył ich, ale powiedział ok. 10sztuk.Stan przewlekły,pechężyk nie spełnia już swojej funkcji, nie kurczy się ,zawalony kamieniami.Ściana pogrubiona, zwapniona.Od dłuższego czasu czułam,że coś jest nie tak ,myślałam ,że to watroba jest dzwnie pogrubiona.Powiedziałam lekarzowi,że nie poddam sie operacji,że musi być jakiś sposób nieoperacyjny.Powiedział mi proszę się nie łudzić i nie bawić w żadne ziółka. Spróbuje tego oczyszczania już piję sok jabłkowy przez tydzień.Znajoma powiedziła mi ,żeby naczczo pić przegotowaną wodę,z sokiem z płówki cytryny i 2łyżeczki oliwy z oliwek.Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Nie wiem czy przy takim stanie pójście za sposobem znajomej nie zacznie rozpuszczać kamieni w pęcherzyku i nie dojdzie do zatoru. Jeśli w jej metodzie jest użyta sól epsom do rozluźnienia przewodów wątrobowych i zwieracza pęcherzyka to ok. Jednak bardziej postawiłbym na metodę Moritza. Pozdrawiam


 48. // Odpowiedz

  Witam, przeprowadzałam oczyszczanie osiem razy (po badaniu USG i stwierdzonym kamieniu w woreczku – 2 cm). Wydaliłam 14 kamieni od 0,5 do 1,5 cm (nie licząc piachu i „drobiu”). Ostatnie trzy płukania czyściutko więc ucieszyłam się, że to już koniec na jakiś czas. Po miesiącu od ostatniego płukania atak bólu taki jak na początku, zrobiłam jeszcze raz oczyszczanie – czysto. Teraz noc bezsenna i znów ból, rano byłam na USG, okazało się, że ten szanowny kamień w woreczku siedzi sobie nadal. Wiem, że każdy organizm jest inny ale i tak mam pytanie: po ilu oczyszczeniach mogę się spodziewać, że ruszy i na co w takim razie zwrócić szczególnie uwagę (dostosowywałam się do tego co napisane) ? Już mam drugie skierowanie do chirurga i … nie chciałabym go wykorzystywać…


  1. // Odpowiedz

   Jeśli na USG stwierdzono u Ciebie większe kamienie, które nie mogą opuścić pęcherzyka podczas leżenia spokojnie, można zrobić jeszcze coś dodatkowo. Około 15min po wypiciu oliwy włóż zagięte palce prawej dłoni pod żebra i przesuwaj nią od boku ciała aż do łuku żebrowego. Jeśli miałbym to zobrazować to palce powinny wykonywać ruchy takie jak gąsieniczka idzie swoimi nóżkami. Uczucie może być dziwne, ale nie powinno sprawiać mocnego bólu – z umiarem proszę. – Uzupełniłem artykuł o ten tekst. Powinno pomóc. Jak nie wyjdzie kamień to lepiej z nim chodzić niż usuwać pęcherzyk. Większość ludzi chodzi z kamieniami i nie wie o nich.


   1. // Odpowiedz

    Czy pęcherzyk żółciowy jest schowany za żebrami?


    1. // Odpowiedz

     Proszę wpisać w google „pęcherzyk żółciowy” i wcisnąć opcję „grafika”. Pokażą się dokładne zdjęcia i schematy, gdzie to jest. Zależy też jeszcze czy ktoś nie ma powiększonej wątroby i inne przemieszczenia organów, ale u większości jest tak samo.


   2. // Odpowiedz

    Jeżeli zaś już wyjdzie to czy przy dokładnym stosowaniu się do wcześniejszej diety, picia soli i oliwy jest wykluczone, że się zatrzyma w przewodzie? Chodzi mi o to, czy jeżeli uda się, że opuści woreczek to na pewno się wydali z organizmu? Bo… chcę jeszcze raz spróbować…


    1. // Odpowiedz

     Jeszcze nikt się nie poskarżył na takie coś chociaż już tysiące osób w pl skorzystało. U mnie na blogu jeszcze nikt o tym nie pisał.


 49. // Odpowiedz

  To moje kolejne oczyszczanie. Mam pytanie: praktycznie za każdym razem przy procedurze pojawiają się też twory jakby cukinia lub pieczarka – dwubarwne, sporej wielkości i coś jak skórki pomidora. Czy ktoś zidentyfikował co to za pasożyt. Te cósie pojawiają się pod koniec oczyszczania po kamyczkach/żwirze.


 50. // Odpowiedz

  Witam, jestem po czwartym czyszczeniu, nie mam od kilku lat woreczka. Za pierwszym razem wyszły 3 konkretnej wielkości kamienie, za drugim prawie nic, za trzecim ogromna ilość zielonych kamieni i żółtych zbitych brykietów, za czwartym niewiele i bardzo drobne. Po każdym z trzech pierwszych czyszczeń szybko wracałam do normy. A tym razem tydzień, półtora po nadal mam zgagę po wszystkim co zjem, czuję przelewanie w żołądku i ogólnie mam takie odczucie, że coś poszło nie tak. Ponadto czuje czasem gniecenie w okolicach wątroby.
  Czy jest możliwe aby jakiś kamień utknął gdzieś „po drodze”, może w drogach żółciowych? Czy ktoś miał takie doświadczenia? Wszystkie procedury za każdym razem przeprowadzam tak samo i zawsze bardzo powoli wracam do normalnego żywienia.


 51. // Odpowiedz

  Bardzo ciekawy temat i perfekcyjny przepis oczyszczania. Dziękuję. Także za wiadomość uprzedzającą do Harperów itp. w celu zabijania pasozytów.
  Tego właśnie szukałam.


 52. // Odpowiedz

  Mam zdiagnozowany nowotwor/naciek na tetnicach watrobowych. Usunieto mi woreczek, dwunastnice, glowe trzustki i zespolono ja z tylna sciana zoladka. Zabieg pankreatoduodenektomii. Czy w mojej sytuacji moge przeprowadzić oczyszczanie watroby powyzsza metoda?


  1. // Odpowiedz

   Szkoda, że dała sobie Pani wyciąć tyle ciała… Pewnie lekarze straszyli.
   Niestety w tej sytuacji nie mogę dać odpowiedzi i zagwarantować, że wszystko będzie ok.
   Teoretycznie nie powinno to przeszkodzić, ale nie powiem tak, ani nie.


 53. // Odpowiedz

  Cześć. Poleciłam tą metodę mojej koleżance. Sama też wykonałam ja dwa tygodnie temu pierwszy raz. Efekt bardzo dobry. Natomiast u mojej koleżanki wystąpiły omdlenia,wymioty i biegunka. Po drugiej dawce soli gorzkiej miała już biegunkę, po około 3 godzinach od wypicia oliwy z cytryną wystąpiły wymioty,a potem biegunka. I zemdlała. Wylądowała z rozbita głową w szpitalu. Strasznie mnie to zmartwiło. Zastanawiam się co mogło być przyczyną takiej właśnie reakcji organizmu ?? Czy może zbyt zanieczyszczony toksynami organizm? Odżywianie u niej raczej zdrowe,prawie nie je wcale mięsa,zjada owoce warzywa orzechy. Jedyne co to trochę słodyczy. Uprawiamy dużo sportu a tu takie coś ?


  1. // Odpowiedz

   Osoby, które są na diecie oszczędnej w tłuszcze i mięso będą miały większego „strzała” niż typowy Kowalski. Jej organizm nie jest obyty z ciężkim trawieniem i to było powodem omdlenia. To już niejedna taka sytuacja. Niech zastosuje porcję oliwy zmniejszoną o 1/2, a roztwór soli zmniejszony o 1,3. I niech ma kogoś w pobliżu następnym razem.


 54. // Odpowiedz

  Chciałabym zastosować to oczyszczanie, ale mam przewlekłe zapalenie żołądka. Nie wiem, czy mój żołądek wytrzyma tyle jabłek i tej soli. Co o tym sądzisz?


  1. // Odpowiedz

   Myślę, że wytrzyma, ale należy pić powoli (nie na kilka łyków) i ciepłe. Z solą nie będzie problemu. Sok z jabłek wybierz niekwaśny. Możesz potestować na kilka dni przed oczyszczaniem jak reaguje żołądek.


 55. // Odpowiedz

  W przepisie napisane jest:

  „Potrzebujesz:
  4 pełne łyżki soli Epsom (90g) – Inne nazwy – siarczan magnezu, sól gorzka, sól rzymska…”

  to na jedna porcje wychodzi 22,5 g czyli według zacytowanego opisu 1 pełna łyżka.
  Ja kupiłem saszetki po 25 g każda i wydaje mi się że w środku każdej są ze 2 pełne łyżki. Czego mam się trzymać, użyć jednej pełnej łyżki czy niecałą saszetkę żeby wyszło 22,5 g? : P

  Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości : )


  1. // Odpowiedz

   Z relacji czytelników wynika, że każdy ma inną łyżkę. Ja polecam odmierzać wagowo.


   1. // Odpowiedz

    Jestem juz po : ) Efekty pozytywne tylko chyba jestem bardzo wrazliwy na Epsom. Przy wadze 72 kg i 180 cm zazylem dawke zgodnie z przepisem 22.5 g na szklanke. Cala noc mnie potem meczyla biegunka. Obudziłem się o 01.30 i tak co pół godziny mniej więcej do kibelka. Pierwsze kamienie pojawiły się już przy drugiej wizycie czyli koło godziny drugiej. Plus pojawiły się nudności po przebudzeniu, chyba z powodu treści przelewającej się w jelitach. Ani po wypiciu roztworu soli z wodą ani po wypiciu mikstury olejowo-grejpfrutowej nie miałem odruchów wymiotnych. Dopiero koło 5 nad ranem nudności minęły. Następnym razem spróbuję mniejszą dawkę. Oprócz tego wydalilem calkiem spora ilość kamieni z czego jestem zadowolony : )
    Dzieki Humel.


    1. // Odpowiedz

     Znajdź swoją indywidualną dawkę na kolejny raz. Cieszę się z wami kiedy się udaje. 🙂 Pozdrawiam


    2. // Odpowiedz

     Przy Twojej wadze dawka 90 g rzeczywiście może być wybuchowa. Ja używam ok. 80 – 85 g przy wadze 85 kg (dziś 9 płukanie). Większe ilości powodowały to samo 🙂

     Może właśnie ok. 1 g na kg wagi jest dobrą ilością startową?


 56. // Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Z niedzieli na poniedziałek przeprowadziłam zabieg oczyszczania. Metoda jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Kamienie wyszły drobne , największy ok 1 cm. Najpierw w kolorze zielonkawym a dziś (jest wtorek) pokazały się w kolorze rdzy.Czuje się bardzo dobrze, spory przypływ energii.
  Moja przemyślenie jest takie, że po każdym wypróżnieniu trzeba się dokładnie podmyć, wysuszyć i zasypać mąka ziemniaczaną a nie smarować olejem.Mąka ziemniaczana to środek mojej babci na niemowlęce pupy. Na pewno powtórzę oczyszczanie za miesiąc.Dziekuje autorowi bloga oraz wszystkim którzy zamieścili rzeczowe komentarze.


  1. // Odpowiedz

   Maka ziemniaczana – dobry pomysł 🙂 Pozdrawiam


 57. // Odpowiedz

  Mam pytania. W ten weekend wykonałam oczyszczenie wątroby zgodnie z instrukcją. Wcześniej bałam się to zrobić z uwagi na tak dużą ilość soli gorzkiej,zachęcona opisami i waszymi doświadczeniami odważyłam się, miało nie być tak strasznie. Nie było to wcale proste. Jestem szczupła przy 168 wazę 55kg zmodyfikowałam ilość soli do 75 g docelowo przypuszczam ze wypiłam 70. Od razu zaznaczę że nie najadłam się na zapas. Przeważnie sporo jem ale tu poważnie wzięłam sobie wszystkie rady. Po wypiciu pierwszej porcji pojawiły się biegunki ze trzy. po drugiej soli kilka przy czym była to żółta woda. Przed samym piciem oliwy jeszcze mnie męczyło. Po wypiciu oliwy było mi bardzo słabo leżałam spokojnie aż zasnęłam po pół h. Obudziłam się o 2.30 i wstawałam ze 3/4razy w nocy z powodu biegunek tzn żółtej wody bo innej treści one nie niosły… rano w odpowiednim czasie wypiłam wodę bo bałam się odwodnienia. Bałam się pic soli ale wypiłam pojawiło się kilka mikro kamyczków zielonych. I później nadal męczyłam się z biegunkami tzn woda, ostatniej dawki soli wypiłam trochę ponad polowe bo bardzo się bałam. W czasie kuracji bardzo bolała mnie głowa. Podczas leżenia po oliwie czułam się słabo, serce biło bardzo wolno ale może to normalne tylko nikt nie opisywał tego. wczorajszy dzień był koszmarem z ogromnym kacem a najgorsze uczucie to były te puste jelita – dla mnie okropne uczucie. Czułam się jakby wszystkie kości mi wystawały 🙁 no i te biegunki do wieczora. Czy za drugim razem będzie lepiej bo jak już wiem jakie to straszne to będę się bardzo bała teraz startowałam z poczuciem spokoju wewnętrznego a było tak ciężko. Może coś można zrobić by było łatwiej. Proszę o jakieś rady lub wyjaśnienia… dziekuje


  1. // Odpowiedz

   nie wiem dlaczego boisz sie tak tej soli??? w czym jst problem??? ona ci nie zaszkodzi, nie musisz sie jej bac!!:) biegunki takze sa dla ciebie tak meczace???? na twoim miejscu martwilabym sie tylko niewielka iloscia wydalonych kamieni, to dosc dziwne, sprobuj wypijac mieszanke gdzie jest po rowno soku i po rowno oliwy, bez przewagi soku nad oliwa. czemu serce ci bilo wolno to nie wiem, ale zle samopoczucie ogolnie czasami sie zdarza. ja z reguly przechodze bardzo dobrze, ale kilka godzin z mdlosciami, czasami wymioty to jest normalne, ja tez wstaje o 2 czy 3 w nocy wymiotywac lub na biegunki:) ale to nic takiego, po 2 godzinach przechodzi


 58. // Odpowiedz

  Witam, przymierzam sie do zrobienia oczyszczania w przyszly weekend. Czy oprocz wspomnianej cebuli i czosnku nalezy unikac w trakcie poprzedzajacego tygodnia rowniez innych warzyw? Na przykład por albo kapusta?


  1. // Odpowiedz

   Z kapustą nie będzie problemu, ale por działa podobnie jak cebula czyli odradzam.


   1. // Odpowiedz

    Dzięki wielkie : ) Jestem po tygodniowym poście sokowym. Miałem niewyjaśnione problemy żołądkowe. Bardzo bolał mnie brzuch przy czym nie miałem żadnych biegunek, zaparć. Lekarze nie byli w stanie zdiagnozować problemu. Znalazłem w internecie informacje o terapii polegającej na piciu przynajmniej 4 szklanek soku z kapusty dziennie który normalizuje prace układu trawiennego. Ból minął. Kolejny tydzień chce spędzić na diecie warzywno – owocowej (post Daniela) i zakończyć oczyszczaniem wątroby : )

    Jakie są wasze doświadczenia, czy problemy z kamieniami w wątrobie dotyczą głównie osób z nadwagą? Ja waże 72 kg przy 182 cm wzrostu. Zastanawiam się czy moje problemy zdrowotne mogą być spowodowane złogami wątrobowymi (alergia na pyłki, ospałość, wypadające włosy, przewlekle zatkany nos i żółć w gardle)?


    1. // Odpowiedz

     oczyszczanie watroby jest rzecza bezcenna wiec z pewnoscia powinienes robic to do skutku, ale te objawy kore podajesz, moga byc spowodowane glownie grzybica ustrojowa (candida)…to jedna z najgorszych i najbardziej nieznanych chorob, sama wlasnie sie z tego lecze:) wystarczy choc raz w zyciu zazyc antybiotyki by ją miec, jesli dochodzi do tego sporo weglowodanow w diecie to juz w ogole. poczytaj o tej grzybicy, bo jak wiekszosc ludzi mozesz ją miec i nic o tym nie wiedziec. w sumie to moge polecic nawet jedna ksiazke o niej, autorstwa zofii narbut, nie zgadzam sie w niej tylko z metoda leczenia, ja na leki farmakologiczne nie stawiam absolutnie, mam sode, wode utleniona i kilka innych.


     1. // Odpowiedz

      Grzybica ustrojowa nie istnieje. Grzyby bytują jedynie na tkance endodermalnej. Grzybica nie powoduje choroby, a jedynie bierze udział w konkretnych procesach rozkładu tkanki. To tak jakby oskarżać strażaka obecnego w miejscu pożaru o podpalenie tego miejsca. Tak obecnie postrzega się Candidę.


     2. // Odpowiedz

      humel niestety wszystko co piszesz jest nieprawdą. grzybica to jedna z najpowazniejszych chorob ustroju, nie wiem dlaczego piszesz ze tak sie postrzega dzis grzybice jak ty napisales? na jakich podstawach sie opierasz? moge ci podac wiele ksiazek ktore dowodzą ze jest inaczej niz piszesz. btw moja kolezanka z powodu candidy dostala tak: niedoczynnosci tarczycy, łysienia plackowatego, hiperinsulinizmu i zespolu policystycznych jajnikow. wszystko na przestrzeni 10 lat, wszystko przez antybiotyki. ja grzybice takze mam od lat, o czym wiem od niedawna, ale na szczescie moje jej konsekwencje są znacznie mniejsze.


      1. // Odpowiedz

       Grzybica to tylko faza zdrowienia po przebytym wydarzeniu o konkretnej treści. Książki, o których wspominasz są już przestarzałe i opierają się na błędnych wnioskach Pasteura. Polecam odkrycia Dr. Hamera i Nową Medycynę – tam nie ma miejsca nie niewyjaśnioną aktywność grzybów. Polecam swoją zakładkę „Humel poleca”. Filmy w niej odpowiadają na Twoje pytania.
       http://learninggnm.com/SBS/documents/cancer_is_a_fungus.html


     3. // Odpowiedz

      chyba juz sie domyslam o co ci chodzi, bo to porownanie do strazaka jest z ksiazki moritza. troche zle zrozumiales z jego teorii jedna rzecz, wiec szybko przejde do rzeczy. drozdzaki nie pojawiaja sie w jelicie czlowieka NAGLE poniewaz pojawilo sie cos do rozlozenia, więc one przychodza, by to rozlozyc. istnieja w jelitach od zawsze, nawet jesli czlowiek jest absolutnie zdrowy, są one fizjolgiczna czescia jelit kazdego czlowieka. dopoki nie sa przesadnie rozrosniete nie sa chorobotworcze. jesli antybiotykami wybijasz naturalnych obroncow twoich jeli–pozyteczne bakterie, to grzyb sie rozrasta do chorobotworczych rozmiarow i wtedy przejmuje kontrole nad jelitami, narzady i caly organizm.


      1. // Odpowiedz

       Grzyby sprzątają tak w lesie jaki w ciele. Antybiotyki zabijają i to co obumrze będzie zajęte przez grzyby do momentu posprzątania. Bakterie i grzyby ze sobą nie walczą tylko przekazują sobie robotę. Nie ma tam wojny i bijatyki tylko logiczna harmonia i współpraca. Ale to zagadnienie nie przemawia do wyznawców przestarzałych wierzeń medycznych. Każdy przerost jakiegokolwiek mikroba czy grzyba nie wiąże się z potrzebą jego niepotrzebnego przerośnięcia, ani wygrania jakiejś „walki”. Gdyby grzyby chciały wygrywać tam gdzie nie muszą to na świecie nie byłoby ani roślin, ani ludzi.
       https://youtu.be/UwzFGVieu2M


     4. // Odpowiedz

      to nie jest kwestia tylko sprzatania, po antybiotykach nie sprzata sie 15 lat. gdyby tak bylo, to raz grzyb posprzatalby to, co raz zabily antybiotyki i by sobie poszedł, byloby po problemie a tak nie jest. czlowiek ktory nie bral antybiotykow ma w sobie tak samo duzo do sprzatania (z powodu diety, innych lekarstw i wsyztskich innych czynnosci zyciowych) co czlowiek po antybiotykach, jednak ten 1 z jakiegos powodu grzyba nie ma. gdy sciana jest zbyt wilgotna tez pojawia sie na niej grzyb i to wcale nie po to by ją sprzatac. co do teorii o raku grzybie slyszlama juz dawno, ale uwazam ze to chybiona teoria. wszystkie stworzenia na swiecie chca za wszelka cene przezyc, takie jest prawo natury i gdy znajduja podatny grunt, jak np. obnizona odpornosc to sie uczepiają, gdy czlowiek łapie ciezkiego gronkowca to tez nie dlatego, by ta bakteria cos w nim sprzatala, po prostu mial pecha ze byl slabszy i „pasozyt” przyssał sie.


      1. // Odpowiedz

       Rola gronkowca jest taka, żeby pomagał goić rany i jest też o tym materiał, żeby nie było, że wymyśliłem sobie. Odporność ma znaczenie tylko w przypadku zatruć i zakażeń. Wewnętrznego rozrostu nie można przypisać obniżonej odporności. Na ironię ludzie z tzw obniżoną odpornością nie mają wcale mniej leukocytów. 😉 Jeśli ktoś przez 15 lat przechodzi te same konflikty to w fazie wagotonicznej będzie zagrzybiony. To się nazywa „szyna”.
       Widzę, że chyba polecane przeze mnie filmy i materiały nie zostały obejrzane, więc nie ma sensu kręcić się wokół starych wyjaśnień na grzybicę.


 59. // Odpowiedz

  Aaaa, mam podobne doświadczenie, sam teraz dałem po 250 ml obu składników i efekt był zaskakujący, spróbuje następnym razem dać troche mniej soku z cytryny, zobaczymy czy będzie jeszcze lepiej. Natomiast tak jak pisałem stosuje zabieg w południe wykonując dodatkowo lewatywe z kawy, u niektórych sama taka lewatywa powoduje wyrzut kamieni, w każdym razie ”uruchamia wątrobe” w jakiś sposób, mozna sobie kupić stetoskop i posłuchac jak pracuje po takiej lewatywie, bedziecie zaskoczeni.


 60. // Odpowiedz

  Chcialabym powiedziec jedna bradzo wazna rzecz, szczegolnie osobom ktore nie wydalają czasem kamieni! zauwazylam u siebie po kilku oczyszczaniach (i u mamy taka sama zasada), ze jej skutecznosc zalezy w 100% od proporcji oliwy i soku, andreas zalecal wiecej soku w stosunku do oliwy, nie jest to dobra rada bo zarowno u mnie i u mojej mamy kamieni wydala sie wtedy okolo 5 razy mniej. teraz robimy po rowno soku i oliwy i efekty są zachwycajace od tej pory!! dlatego probujcie tak, bo efekt jest naprawde nieporownywalnie lepszy. smak jest caly czas do zniesienia wiec nie ma co wybrzydzac:) jesli chodzi o ilosc, tez trzeba pamietac by nie bylo to mniej niz 150ml (pol kubka, nie szklanki) jednego skladnika. ja robie po 150ml obydwu i efekt jest boski, gdy raz z powodu braku oliwy zrobilam z okolo 100ml nie wydalilam ANI JEDNEGO kamienia…


  1. // Odpowiedz

   Mam podobne przemyślenia odnośnie proporcji oliwy do soku z grejpfruita. Pół szkl. tego i pół szkl. tego.


  2. // Odpowiedz

   Dziękuję.Zastosowałam Twoją podpowiedź co do ilości oliwy i soku, i potwierdzam, że teraz kamieni było znacznie więcej. I to dość duże.Zauważyłam również coś co przypominało wyglądem i kolorem mech. Stawiam, że to może być pleśń. Nie mam jednak pewności.


 61. // Odpowiedz

  Podoba mi sie to co mówisz, że skłaniasz się równieź ku jakiejś głębszej przyczynie chorób. Choroby są manifestacją jakiegoś problemu wewnętrznego i jednemu pomoże troche aktywności gdyż poświęcił uwagę ciału a drugiemu nic nie pomoże bo nie potrafi przepracować problemu. Zamiast narzekać lepiej podziekowac chorobie gdyż pomoga nam sie rozwijać, gdyby wszystko było łatwe i proste jaka wartosc mialo by piekne zycie do ktorego dazymy. Pozdrowienia


 62. // Odpowiedz

  Na problemy z grzybicą, polecam…. urynoterapie, no wiem brzmi hardkorowo, ale wszystko jest w głowie, uryna jest jak naturalna szczepionka gdyż zawiera antygeny bakterii wirusów i innych potworków które są w nas, polecam poczytać, najlepsze efekty daje glodówka urynowa choć też nie jest dla wszystkich, myśle że każdy może spróbować 1 dnia głodówki, taka tygodniowa skutecznie już może zdetronizować grzybice – poczytajcie.


  1. // Odpowiedz

   Ja jeśli już to mogę polecić urynę do użytku zewnętrznego. Mocz i kał to coś czego organizm się pozbywa nie dlatego, ze to jest mu potrzebne, ale wręcz przeciwnie. Jeśli mocz zawiera antygeny wirusowe itd to dlaczego zamiast użyć ich do walki z grzybem wysikujemy go? Odpowiedź jest prosta. Działalność grzybów ma swoje biologiczne prawa i przyczyny, a nie jakiś bezsensowny atak żeby nas zniszczyć. Każda rzecz jaką robimy dla organizmu wierząc, że działa korzystnie będzie niosła jakąś poprawę – przynajmniej przez jakiś czas.
   Ponownie polecam film, który tłumaczy po co i gdzie występują grzyby w organizmie:
   https://www.youtube.com/watch?v=UwzFGVieu2M


 63. // Odpowiedz

  Ja już za kilka dni będę robić 3 oczyszczanie. Za 2 razem nić nie wydaliłam. Ale pewnie źle się przygotowałam. Mam jednak pytanie Humel- mój zapach ciała przypomina smród pleśni. Jak u alkoholika a ja przecież w ogóle nie piję. Mam bardzo duże brązowe plamy na twarzy oraz na powiekach żółte przebarwienia.Czy myślisz,że należy przeprowadzić oczyszczanie? Jak pozbyć się tego zapachu, który dla otoczenia jest nie do zniesienia a ciągłe docinki że strony współpracowników są już nie do zniesienia. Wierzę im, że już nie mogą że mną siedzieć. Może ma ktoś pomysł.


  1. // Odpowiedz

   Obstawiałbym bardziej na przyczyny natury subiektywnego odbioru danej sytuacji. Plamy na twarzy najczęściej świadczą o odczuciu utraty twarzy przed kimś. Nie wykluczone, że to dotyczy zapachu z jakim nie możesz się uporać. Z kolei ten zapach może być dla innych sygnałem „nie zbliżaj się, chcę być sam”, albo „nie zasługuję na to żeby ze mną przebywać”. Można tu gdybać i nie da sie ustalić przyczyny dopóki nie będzie przeprowadzony z Tobą wywiad. Obejrzyj sobie film 5 praw natury i skontaktuj się z kimś kto może Ci uświadomić sobie skąd to.
   https://www.youtube.com/results?search_query=5+praw+natury
   https://gh-kolowroclaw.blogspot.com/p/konsultacje.html


   1. // Odpowiedz

    Dziękuję za odpowiedź. Tak, zgadza się, że „utraciłam twarz” przed pracownikami a zapach pojawił się jako kolejna dobijająca mnie sytuacja w pracy. Zapoznałam się jakiś czas temu z 5 prawami ale swojej sytuacji nie mogłam zdiagnozować. Dzięki za oświecenie.


  2. // Odpowiedz

   zdecydowanie jedz ostropest — najlepsze lekarstwo na watrobe na swiecie! twoje plamy sugeruja problem z watroba, a ostropest jest na nia najlepszym lekarstwem, bierz okolo łyżki, po jakims czasie mozesz zejsc do lyzeczki. nie nabieraj sie tylko na suplementy na bazie ostropestu, kup normalna zmielona rosline za jakies 5 zl w zielarskim. nie gwarantuje to oczywiscie ze przestaniesz smierdziec… bo proces oczyszczania wiedzie czesto przez ten etap, ja tez smierdzialam 🙁 ale przeszlo po 2 miesiacach.


  3. // Odpowiedz

   aha i jeszcze jedno, piszesz ze nie wydaliles w ogole kamieni, na samym dole napisalam post co najprawdopobniej jest tego przyczyna (tak jak w moim przypadku)


 64. // Odpowiedz

  Mi się ta metoda z Siarczanem Magnezu nie podoba, ona nie jest dla wszystkich, mi niestety taka jedna kuracja zaszkodziła, przez miesiąc albo dwa nie mogłem do siebie dojść, ten siarczan podobno jakoś źle może oddziaływać na nerki.

  Za to mi lepsze efekty daje inna metoda gdzie oczyszczanie robimy koło godziny 13, Zamiast 125 ml oliwy i 125 ml soku cytryny podwajamy te dawki także otrzymujemy po 250 ml każdego ze składników, po pół godziny od wypicia stosujemy lewatywe z kawy aby pobudzić wątrobe do wydalania toksyn, ja dodatkowo koło godziny 19 wypijam litr wody z 10 g soli co daje efekt przeczyszczający i jak sądze mniej toksyn wchłania sie z powrotem.


 65. // Odpowiedz

  Robilam juz 4 raz oczyszczanie. I ja mam chyba jakos opoznione wszystko bo pierwsza biegunka jest kolo 11-12 w poludnie, z ktora niesione sa kamienie, potem w ciagu dnia sama woda a dopiero wieczorem kamienie sie sypaly. A dzis rano bardzo duzo. Czy takie przetrzymywanie kamieni w jelitach jest szkodliwe czy normalne? Duzo mialam takich kamieni jasno brazowych i takie cos jasno brazowe, plaskie, wielkosci 20groszowki i miekkie ale na dalo sie zgniesc jak w przypadku kamieni. Czy to przywra? Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Wątpię, że to przywra. Nic Ci nie będzie, ważne, że wydaliłaś złogi 🙂


 66. // Odpowiedz

  Cześć wlasnie wypiłam ostatnia porcje soli gorzkiej. Muszę powiedzieć że to jest okropne ! Ciągnie mnie na wymioty. Ale po trzeciej wylądowałam w toalecie. I szok!! Jestem osobą bardzo aktywną fizycznie i w miarę zdrowo się odzywiam, nic mi praktycznie nie dolega,jedyne co to plamy przebarwienia na twarzy. Postanowiłam zrobić oczyszczanie wątroby wedlug Twoich wskazówek. I muszę powiedzieć że to działa! Wydalilam mnóstwo mniejszych i większych kamieni od kilku milimetrów do 1,5 cm . Nie mierze tego dokładnie i nie robię zdjęć .. ale to co widzę mi wystarcza. 😉Myślisz że mogę pozbyć się przebarwień z twarzy po oczyszczaniu??? Dziękuję za cenne wskazówki. Na pewno będę to powtarzać regularnie i muszę namówić męża. Pozdrawiam.


  1. // Odpowiedz

   W moim przypadku plamy nie znikają i u pozostałych raczej jest podobnie. Ale kolejne mogą nie przybywać już w takiej ilości. Trzeba się z nimi oswoić i je zaakceptować. Przewrażliwienie na ich punkcie może działać odwrotnie do chcenia…


  2. // Odpowiedz

   można pozbyć się przebarwień wcierając sodę oczyszczoną na miejsca zmienione. To dla odważnych, będzie rana, potem strup , na końcu blizna , która z czasem zniknie. Tak zrobiłam, dziś nie ma śladu.


 67. // Odpowiedz

  Humel uwielbiam Cie!
  Oczyscilam watrobe 2 dni temu. Powodem byly problemy ze snem, depresja, stany lekowe, odrealnienie, brak koncetracji. Generalnie mam 23 lata, woreczek mi niestety wycieli jak mialam 17 lat bo bole byly nie do wytrzymania. Szukalam dlugo sposobow na uwolnienie sie z tej niemocy zyciowej. Najpierw sama ale nie dawalam rady. Poszlam do ‚specjalisty’. Psychiatra stwierdzil ze mam depresje. O ale mi nowosc..i przepisal mi leki na spanie, stany lekowe i dobry humor. Bralam tylko na spanie ale Po 2 tyg. przestalam bo bylam jak zoombie po tych lekach. Zaczelam sama szukac alternatyw: Medytacja, joga, techniki oddychania, ksiazki motywacyjne ale efekty znikome. Potem jakims cudem trafilam na Twoje strone i stwierdzilam a co mi zalezy, jak mi zatka przewod czy rozsadzi watrobe to trudno i tak zero radosci z zycia. Robie oczyszczanie! Kamienie, zwir i inne dziwne rzeczy sypaly sie jak szalone! Wiem ze jest dopiero drugi dzien po ale mam tyle Energi ze bym mogla gory przenosic! Czuje ze wracam do zywych, to takie boskie uczucie!
  Bardzo Ci dziekuje! Robisz swietna robote!


  1. // Odpowiedz

   To uczucie mocy przenoszenia gór towarzyszy wielu osobom po oczyszczaniu. Osobiście to słyszałem z nie jednych ust. Powodzenia 🙂


 68. // Odpowiedz

  Zrobiłam oczyszczanie tydzień temu, głównie z ciekawości. Jestem osobą, która późno wstaje i późno chodzi spać, więc zmodyfikowałam godziny picia sóli epsom i mikstury z grejpfrutem. Dokonałam tez kilku innych modyfikacji. W dzień oczyszczania (sobota) jadłam tylko jabłka, ponadto sól gorzką rozpuściłam w soku jabłkowym, połowę grejpfruta różowego (obrałam te wewnętrzne skórki z cząstek) zblendowałam z olejem ryżowym. Zarówno roztwór soli jak i mix oleju z grejpfrutem podgrzałam trochę w mikrofali przed wypiciem. Roztwór epsom wypiłam o 21-ej i 23-ej a mix z olejem o 1-ej w nocy. Położyłam termofor na wątrobie i leżałam tak chyba z godzinę 🙂 póżniej bez tormoforu gdzieś kolejną godzinę, czyli zasnęłam ok 3ej. Obudziłam się przed 9-tą i znowu trochę poleżałam aż do momentu biegunki. Uczucie: OKROPNE! Spociłam się cała, myśłałam, że zemdleję: było mi meeeega słabo, widziałam przez mgłę i słyszałam też jakby przez ścianę. Przestraszyłam się bardzo! A że mieszkam sama to jedyna rzecz, o jakiej wtedy myślałam, to to żeby lecieć po telefon na wypadek, gdybym musiała wezwać pogotowie a nie sprawdzanie czy w kiblu pływaja kamienie. Automatycznie w ogóle spuściłam wodę w toalecie, więc nawet nie wiem, czy wyszły ze mnie jakieś kamienie niesione pierwszym „rzutem” biegunki. Ale po kolejnych razach sprawdzałam wodę w sedesie i nic. Dopiero za 6-tym rzutem zauważyłam zielone „kamyczki” ale na prawdę malutkie, może 2-3mm, za 8-ym razem wreszcie coś większych rozmiarów – jeden kamień 4x8mm i za 10-ym razem kamyk wielkości grochu. I tu nasuwa mi się pytanie: za którym „rzutem” biegunki wyszło u Was najwięcej kamieni? Za pierwszym?
  Myślę, że za 1,5 miesiąca zrobię kolejne oczyszczanie, ale zjem coś konkretnego w sobotę a nie tylko same jabłka. Jedno uzupełnienie: oprócz jabłek piłam w sobotę sok jabłkowy, wodę i sok z buraków. Moje kolejne pytanie do Humela, któremu jednocześnie dziękuję za umieszczone tutaj informacje, czemu grejpfrut różowy jest lepszy niż cytryna? A co np z pomelo?
  Pozdrawiam wszystkich oczyszczających się 😀


  1. // Odpowiedz

   Grejpfrut jest słodszy, cytryna jest bardzo kwaśna i wielu osobom po położeniu kwasi w przełyku. Na cytrynie też robiłem, ale z grejpfrutem jest lepiej. 😉


   1. // Odpowiedz

    Aha, czyli to tylko walory smakowe, bo myślałam, że chodzi może o związki zawarte w grejpfrucie. A właściwie jakie zadanie ma ten sok z cytryny/grejpfruta?


    1. // Odpowiedz

     Szybsze przejście oliwy z żołądka do dwunastnicy.


 69. // Odpowiedz

  Dziękuje serdecznie za artykuł ! Ja bym bardzo chciala oczyścić jelita i wątrobę – ale nie jestem pewna czy mogę 🙁 mam porfiire ostra przerywana 🙁 i nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy takie czyszczenie mogę sobie zafundować !


 70. // Odpowiedz

  Witam,

  zrobilem oczyszczanie od niedzieli do soboty, pilem sok jablkowy, jadlem ryz, warzywa, chleb z miodem i pilem wode.Zero miesa, tluszczu itd. Stosowalem sie 1:1 do planu podanego na stronie. Niestety poza czyms takim jak wiory nic nie wyszlo, a ite tylko przy jednej biegunce.
  Nie wiem czy dalej probowac i w jakim odstepie czasu?
  Cierpie na dolegliwosci stawow, miesni, kosci(bole), swedzenie skory, wzdecia, zaparcia itp., brak koncentracji,zero energi, zebrania mysli, hustawki nastrojow itd. Trwa to juz bardzo dlugo i jest coraz gorzej…
  Medycyna konwencjonalna zawiodla, po latach chodzenia po lekarzach i ilosci niezliczonych badan podobno jestem drowy jak ryba :-)) Pare tygodni temu bylem badany aparatem Volla i meridiany odpowiadajace za jelito grube, watrobe, odpornosc itp. byly prawie na zero.

  Pozdrawiam wszystkich i autora bloga.

  P.S. Swietna robota.


  1. // Odpowiedz

   Polecam zgłębić odkrycia Dr Hamera i Nowej Medycyny. Totalna Biologia też się przydaje. Trzeba przeanalizować swoje życie i zrozumieć co manifestuje ciała. Co nam w życiu nie pasuje, co robimy na siłę, do czego jesteśmy zmuszani, czego nie możemy zdzierżyć, jakie konflikty są nadal nierozwiązane.


   1. // Odpowiedz

    Oczyszczanie nic nie da? Przestawienie sie na zdrowa zywnosc itd.? Psychoterapie itd. juz mam wiele za soba, obecnie robie biologiczne dekodowanie i wiem co cialo manifestuje i co mnie „dreczy” ale to nie tylko to. Bardzo dlugo zle sie odzywialem, praktycznie do teraz, duzo slodkiego itd. Gdzie osiagne pomoc i jak zaczac? Prosze o rade, jestem zrezygnowany, a mam rodzine i dwoje dzieci.


    1. // Odpowiedz

     Obejrzyj 4-godzinny film „5 praw natury” na You Tube – tam jest wszystko wyjaśnione. Jedzenie słodkiego jest substytutem szczęścia i radości życia – zajadanie stresu lub goryczy życia, przeszłości. Jeśli wiesz co pozbawia Cię tego szczęścia to zacznij działać – zmieniaj życie. Tylko tak coś się zmieni w zdrowiu i życiu.


     1. // Odpowiedz

      Minelo 5 tygodni od oczyszczania i czasami mam trwajace pare sekund bole watroby. Co to moze oznaczac? Moge po 6 tyg. znow zrobic oczyszczania, moze za drugim razem kamienie wyjda? Jestem akurat w trakcie terapii totalnej biologii, swietna sprawa!
      Mam niestety dne moczanowa, masz jakis naturalny przepis jak usmierzyc bol w stawach?


 71. // Odpowiedz

  Mieszkam za granicą i nie mogę nigdzie dostać soli Epsom.Drogą wysyłkową widzę,że jest ,ale tylko do kąpieli .Czy taka jest właściwa?


  1. // Odpowiedz

   Ta do kąpieli może nie być czysta. Powinna być spożywcza.


  2. // Odpowiedz

   Hey. Ja tez mieszkam za granica. Sprobuj poszukac Po lacinskiej lub chemicznej nazwie. U mnie nie bylo problemu (Magnesium Sulfate) tylko wybralam ta, ktora wyraznie miala dawkowanie, bo inna mogla byc, jak Humel pisze, zanieczyszczona. Powodzenia🙂


 72. // Odpowiedz

  witam,
  chciałabym zapytać osoby doświadczone jeśłi chodzi o oczyszczanie wątroby, czy za którymś razem w trakcie wielu oczyszczań zdarzyło się wam że po oczyszczaniu nic nie wyszło?? u mnie tak jest po 5 oczyszczaniu, czy kontynuować ?
  czekam na refleksje 🙂


  1. // Odpowiedz

   Bywają takie sytuacje – jeśli zdarzy się to dwukrotnie pod rząd, to wtedy przechodzi się już w inny tryb prowadzenia oczyszczań tzn. nie co miesiąc ale np. raz na rok na wiosnę.


 73. // Odpowiedz

  Zrobiłam pierwsze oczyszczanie. Mam 24 i od 4 lat okropne problemy z trądzikiem, czyrakami itd (choć do 20stego roku życia jeden pryszcz na rok to był max.). Jestem od roku na diecie wegańskiej, odżywiam się zdrowo i w sposób zbilansowany, nie wychudzam organizmu, piję herbaty ziołowe, często stosuję też dietę rozdzielną – wyniki morfologii i hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych mam super – ale trądzik ciągle ustaje. Przed oczyszczaniem zrobiłam oczywiście serię oczyszczania jelit przez lewatywy. Trochę się bałam i nie wierzyłam bo wyprobowałam już tyle rzeczy aby świadomie wyleczyć się od środka i wszystko działało po trochę. Ale.. chyba nastapił przełom – miałam na twarzy czyraka i zmniejszył się przez pół od czasu oczyszczania a to się nigdy nie dzieje – mam tyle energii i dobry humor!! W nocy co prawda wymiotowałam ale rano dokończyłam oczyszczanie i miałam około 30 kamyków wielkości 1groszówek lub połówki 1 groszówki na początek. Polecam wszystkim którzy jeszcze się wahają. Mam nadzieję że będzie Pan nadal prowadził bloga bo jest to skarbnica wiedzy , pozdrawiam serdecznie 🙂


 74. // Odpowiedz

  udało mi się przejść przez pierwsze oczyszczanie ..cuda jakie ze mnie wyszły miały rożny rozmiar i kolor.
  i właśnie tu pojawia się pytanie ..czy te zielona kulki „plasteliny” to nie przypadkiem warzywa, które jadłem przez ostatni tydzień ?


 75. // Odpowiedz

  Męczą mnie jeszcze dwie kwestie, na które nie widziałem (albo nieuważnie czytałem) tutaj odpowiedzi. Pierwsza to wpływ siarczanu magnezu na florę przełyku, żołądka, jelit, no i nerek. A druga to ocet jabłkowy – dlaczego jest odradzany ? Ja właśnie octem przez 7 dni rozmiękczyłem sobie te kamienie doskonale. Sok jabłkowy piłem dopiero w ostatnim dniu. Jeśli mogę, to proszę o komentarz w tych dwóch kwestiach i pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Szczerze to nie do końca wiem dlaczego ocet nie może być. W przepisie Moritza i Clark jest sok jabłkowy i nic nie wspomniano o occie.
   Jaki jest wpływ siarczanu magnezu na florę? – przy tak krótkim zastosowaniu na pewno nie zaszkodzi. Ja czułem się dobrze.


 76. // Odpowiedz

  Witam,
  oczyszczałam wątrobę 16 razy, obecnie nie wychodzą mi już żadne kamienie, tylko taki „jakby żwirek”. Czy mogę na tym etapie zakończyć płukanie wątroby, czy muszę poczekać, aż żwirek przestanie wychodzić? Szczerze przyznam, że nie mogę patrzeć na oliwę i grejpfruta, chciałabym już mieć to za sobą i robić płukanie tylko dwa razy w roku, tak zapobiegawczo, ale nie jestem pewna czy na etapie żwirku mogę uznać , że wątroba jest już wypłukana?


  1. // Odpowiedz

   Śmiało możesz robić tylko w okresie marzec-maj, albo na jesień jeśli bardzo chcesz. Po 21 oczyszczaniach mam podobne awersje do smaku epsom i oliwy w takich dawkach. 😉


 77. // Odpowiedz

  Niech ten wpis będzie podziękowaniem dla autora blogu HUMELA.
  Szacunek wielki i chylę czoła za cały ten wpis i rady. Dzisiaj kończę mój pierwszy raz i jestem w tak głębokim szoku, że aż opiszę dokładnie co i jak robiłem, żeby różni mnie podobni nie zniechęcali się za szybko. A więc po kolei…..
  Kilka lat temu miałem kilka ataków woreczka, które wyeliminowałem taką kuracją marchewkową, ale problem kamieni pozostał. 2 tygodnie temu przy okazji innych badań USG wyszło, że mam DUŻY woreczek i w nim sporo kamieni. Poczytałem w internecie, co zrobić, żeby nie iść na operację i m.in. znalazłem blog szanownego Humela. Przeczytałem pobieżnie co i jak, wiele wpisów traktując jako science-fiction. Mimo to strach przed nożem przeważył i zdecydowałem się. Zrobiłem to nieco inaczej, niż pisze Humel, ale wynikało to ze zbyt pobieżnego przeczytania Jego instrukcji….
  Przez 10 dni przed piłem własnej roboty ocet jabłkowy rozcieńczony 1:1 z wodą w ilości 5 niedużych szklanek dziennie (raz przed posiłkiem raz po) W dniu w którym miałem już wypić siarczan magnezu przeczytałem tutaj, że nie pije się octu jabłkowego tylko kwas lub sok i chciałem zrezygnować, ALE mówię sobie NIE !!! – działamy !!! (Oczywiście dietę trzymałem tylko przez ostatnie 2 dni, a i wtedy zjadłem plaster sera i szklanka jogurtu też nie pogardziłem). Czyli przygotowałem się byle jak, niemniej siarczan magnezu i sok z oliwą zastosowałem wg zaleceń Humela.
  Od razu po pierwszej szklance miałem biegunkę, po drugiej też, niemniej nie załamywałem się i wypiłem sok z oliwą, położyłem się spać z termoforem i o dziwo nic się w nocy nie działo złego. Wymyśliłem, że to wszystko wina złego przygotowania się i za pierwszym razem nic z tego nie będzie.
  Po wypiciu 3 porcji ZACZĘŁO się. Trzy razy biegunka i za każdym razem większa ilość kamieni. SZOK !!! Uzbierałem tego wszystkiego przeszło pół szklanki. Jedne kamienie są ciemno zielone inne kremowe. Jedne małe inne większe, ale jest pięć takich wielkości przeszło 2 cm x 1cm !!! Nie mam pojęcia, gdzie się to zmieściło wcześniej !!!
  Myślałem, że skoro po 3 szklance siarczanu tyle nazbierałem, to po 4 będzie cała kopalnia, ale nie – wyleciało jeszcze tylko kilkanaście zielonych wielkości dużego grochu.
  Moje wnioski : gdybym trzymał lepiej dietę efekt byłby pewnie jeszcze lepszy. Myślę, że ocet jabłkowy też się nadaje, bo polecają go Ojcowie Bonifratrzy, a to wielcy fachowcy. Niesamowicie ważne jest, żeby dużo pić przed, w trakcie i po kuracji, oczywiście nie przed / po samym wypiciem soli tylko pół godziny przed i po.

  Jeszce raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam. (za miesiąc robię powtórkę, a na życzenie udostępnię zdjęcie kamyków)


  1. // Odpowiedz

   Sukces będziesz mógł odtrąbić jak na zdjęciu USG nie będzie kamieni, staraj się.


 78. // Odpowiedz

  Witam serdecznie 🙂
  Chciałabym spytać o to czy po przejsciub zapalenia watroby typu c , nie ma przeciwskazań ???????
  Mój organizm zwalczyl chorobe i mam już tylko przeciwciala i rzecz jasna dużo słabszom ,bolącą wątrobę …


  1. // Odpowiedz

   Nie ma przeciwwskazań. Byle dać wątrobie kilka miesięcy na „poukładanie się”.


 79. // Odpowiedz

  Witajcie !

  Minęło moje 3 oczyszczanie , kamieni mało , więcej małych kamyczków ( piasek) .
  Dla mnie wypicie soli EPSON to pryszcz w porównaniu z ta miksturą z oliwa , ale daje radę .
  W nocy mnie trochę muliło – ale żeby się wyleczyć bez cięcia wypił bym gorsze rzeczy.
  Gorzej mnie martwi moja waga która systematycznie spada , tyle co teraz ważę to jeszcze nie ważyłem.
  W czasie 3 oczyszczań schudłem ok 12 kg . Teraz jak nie będzie boleć robię przerwę 2 miesiące.

  Mam jeszcze pytanie :
  Jeżeli woreczek ma samoczynnie się oczyszczać ze starej żółci i małych kamieni to co jeść .
  Jeżeli jesteśmy na warzywach i owocach .
  Mięsa nie , tłuszczu nie to co .
  Przecież do normalnej pracy woreczka , czyli obkurczaniu przy wydalaniu żółci potrzebne są tłuszcze .
  Poproszę o odpowiedź


 80. // Odpowiedz

  Jestem po 7 oczyszczaniu i drugi raz z rzędu kiepsko poszło,
  całą noc straszna zgaga,
  rano było tylko kilka kamyczków malutkich i jeden około 1 cm/może mniejszy/.
  jest godzina 13.00 i już od ponad godziny niema rozwolnień- czy to znaczy że już nie będzie więcej kamieni???
  To drugie z rzędu takie jakby nieudane oczyszczanie !!!
  Od kiedy kupiłem wyciskarke wolnoobrotową i często pije świeże soki z buraka i marchwi to te oczyszczania wątroby jakoś słabo wychodzą,
  wcześniejsze tzn 2,3,4,5 było dużo kamieni,
  potem miałem 2 miesiąse przerwy i piłem często świeże soki i potem te 2 jakby nieudane oczyszczania .
  zrobiłem sobie własny sok z jabłek ostatnie dwa razy i taki piłem przez kilka dni,
  wcześniej kupowałem w kartonie 5 litrowe i wtedy oczyszczania były dużo lepsze,
  Czy to wina że piłem soki takie gęste własnej roboty ?
  Czy to wina że od kilku miesięcy pije świeżo wyciskane soki z warzyw ?
  A może już nie mam kamieni ?
  No ale mój stan zdrowia jest daleki jeszcze od narmalnego, chociaż od
  czasu kiedy zacząłem oczyszczania wątroby się poprawił to i tak jest jeszcze
  kiepski- ciągle mi zimno i nadal się poce,
  Od kiedy pije świeże soki z buraka i marchwi też czuje się lepiej.
  Od kilku miesięcy przeszedłem na WEGANIZM i jest jakby lepiej,
  Ogólnie jest lepiej ale gdzie są te kamienie ???
  Powinny jeszcze długo wylatywać bo w przeszłości brałem dużo tabletek , antybiotyków i używek.
  A teraz nawet kawy nie pije, nie jem mięsa i nabiału, próbowałem nawet diete RAW FOOD przez 2 tygodnie.
  Czy warto robić kolejne oczyszczania ???
  Czy po całkowitym pozbyciu się kamieni organizm jeszcze potrzebuje dłuższego czasu żeby całkiem dojść do siebie?Czy od razu powinno być dobrze ?
  Wyczytałem w pewnej książce że oczysczanie wątroby zajmuje około 2 lata !!!
  U mnie dopiero pół roku mineło.
  A może wrócić do starej metody z sokiem z jabłek kupionym na ALLEGRO / bo wtedy zgagi nie było i kamieni dużo było ?
  Z góry dziękuje za podpowiedż i pozdrawiam serdecznie.


  1. // Odpowiedz

   Wygląda na to, że nie masz już kamieni. Teraz rób oczyszczanie 1x w roku, albo max 2x w roku. Nie każdy ma tak samo dużo kamieni jak rekordziści. Powinieneś się cieszyć.


   1. // Odpowiedz

    A jednak po połudiu wyleciało jeszcze kilka małych kamyczków i garstka piasku żółtego,
    czy mam nadal kontynuować oczyczczania ??
    z góry dziękuje za odpowiedż.


    1. // Odpowiedz

     Ja bym dał na wstrzymanie ze 3 miesiące przynajmniej, do pół roku.


 81. // Odpowiedz

  Witam Wszystkich, właśnie skończyłam 4 oczyszczanie. Postanowiłam napisać, gdyż mam okropne problemy z wypiciem wszystkich płynów opisanych przez Pana. Próbowałam już wszystkiego od soli gorzkich do ich zamiennika, a najgorszy dla mnie jest olej mimo że z grejpfrutem. Nie wiem , czy to bunt mojego organizmu? Moje nastawienie jest pozytywne, dietę robię bez problemu , 2 pierwsze szklanki też wypijam bez problemu, a później zaczyna się psychiczna męczarnia. Z bólem i determinacją dotrzymam zawsze do końca, ale nie wiem dlaczego ludzie którzy piszą posty, im tak łatwo idzie. Mnie nie. Tym razem jest nawet nów i też nie miało to znaczenia. Muszę zaznaczyć że w rezultacie nie wychodzi ze mnie nie wiadomo co, tylko sam drobnej wielkości żółty piasek , a największe części mają wuelkość główki zapałki, czy to oznacza że ja kamieni nie mam? Wg. USG posiadam kilka drobnych kamieni i 5 polipów. Wiem już z filmu, który Pan umieścił że polipy nie istnieją, ale ja właśnie chcę doprowadzić do regeneracji błon śluzowych woreczka . Moja determinacja maleje nie wiem , czy dalej kontynuować następne oczyszczania? Kolejne USG mam początkiem października napiszę jaki mam wynik. Dziękuje za bloga Anna


  1. // Odpowiedz

   Nie ma sensu robić oczyszczanie na siłę i często, jeśli nie masz jakichś problemów w postaci bólu. Jeśli nic nie wychodzi to robić oczyszczanie 1x w roku.


 82. // Odpowiedz

  Zadaje sobie jedno pytanie;
  dlaczego te kamienie z wątroby zapakowane w woreczek strunowy sie
  zmiękczyły po kilku dniach i zaczeły sie jakby rozpuszczać?
  a dlaczego tak sie nie dzieje w wątrobie?


  1. // Odpowiedz

   Taki jest skład kamieni holesterolowych i to normalne. Inne środowisko- inne reakcje. Kamienie to tylko określenie ogólne. Tylko te uwapnione są twarde.


 83. // Odpowiedz

  Witam,
  czy można przeprowadzić to oczyszczenie mając stan zapalny pęcherzyka żółciowego?
  Dodam, że pęcherzyk żółciowy jest zagięty, jeśli ma to jakieś znaczenie.


  1. // Odpowiedz

   Stan zapalny pęcherzyka kwalifikuje go do wycięcia – tak się mówi najczęściej ludziom w szpitalu. Nie widzę tutaj większych przeszkód do zrobienia oczyszczania po tym jak wiele osób to zrobiło. Jednak nie ma nigdy 100% gwarancji na powodzenie. Ja osobiście bym się nie zastanawiał i zrobił oczyszczanie, jednak decyzja należy do Ciebie.


 84. // Odpowiedz

  nie rozumiem po co gromadzić , przecież ta zgromadzona żółć jest w woreczku żółciowym i pomaga tylko przy oczyszczeniu wareczka żółciowego ale przy oczyszczaniu samej wątrobu już nie.
  Czyli jeżeli nie zgromadze dużo żółci to z wątroby i tak powinny wylecieć kamienie ale z woreczka żółciowego już nie bardzo, dobrze rozumuje???


  1. // Odpowiedz

   Moritz podaje zasadę, że nie je się tłuszczu i mięsa przed oczyszczaniem. Myślę, że w jego książce można znaleźć więcej wyjaśnień.


 85. // Odpowiedz

  Gabrielu jestem wlasnie po 5 oczyszczaniu ale tylko podczas 1szego zeszly kamyki, teraz wydalam tylko zielonkawa wode. Mam pytanie, czy to normalne,bo bole prawego boku pozostaly.Dzieki za odpowiedz!


  1. // Odpowiedz

   Może warto zrobić 2-3 miesięcy przerwę jeśli nic nie schodzi.


   1. // Odpowiedz

    wlasnie taka przerwe zrobilam przed ostatnim oczyszczaniem ,bo tu u nas od maja upaly powyzej 30 dawaly sie niezle we znaki. Dzieki za szybka odpowiedz!


 86. // Odpowiedz

  witam,
  a czy kapuste kiszoną i ogórki kiszone moge swobodnie jeść przed samym oczyszczaniem ???


  1. // Odpowiedz

   Ogórki najczęściej sa z dodatkiem czosnku do kiszenia więc nie wiem…
   Same kiszone ogórki i kapusta sa ok, ale chodzi o dodatki i przyprawy, zioła – te są żółciopędne.
   Jeśli kisiłeś sam i wiesz co tam jest to nie ma problemu, ale w przypadku kupnych wstrzymał bym się.


   1. // Odpowiedz

    kapuste kisze sam z czosnkiem ale myśle że ten czosnek po ukiszeniu po kilku miesiącach niema tych właściwości żółciopędnych a i tak jest jego odrobina i pokrojony w kawałeczki


 87. // Odpowiedz

  witam,
  szukuje się do oczyszczania , odstawiłem tłuszcze i inne,
  mam pytanie;
  -czy moge brać sproszkowany żeń szeń ??/
  z góry dziękuje za podpowiedż i pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Myślę, że nie ma problemu. Oczywiście z umiarem.


 88. // Odpowiedz

  kilka dni temu napisałam komentarz z zapytaniem, czy miałeś doświadczenie z oczyszczaniem jelit siarczanem magnezu opisanym w książce Moritza, które można robić przed płukaniem wątroby, czekałam na odpowiedź, a teraz patrzę że mój komentarz został usunięty. Niewygodne pytanie, czy jak mam to rozumieć???


  1. // Odpowiedz

   Jeśli komentarz zniknął to przepraszam. Niestety nie mam doświadczenia z tym oczyszczaniem. Nie ma niewygodnych pytań jak dla mnie, bo nie znam na wszystkie odpowiedzi 🙂
   Pozdrawiam


 89. // Odpowiedz

  Na usg wyszły kamienie wapniowe 2-3 cm,te są podobno trudne do usunięcia metodami naturalnymi.Wiele razy spotkałam sie z opinią że kamienie mogą uwięznąć w przewodzie.Czy to prawda?


 90. // Odpowiedz

  Hummel czy można oliwę z oliwek zamienić na olej kokosowy?….tak się nad tym zastanawiam. Czy chodzi tylko o tłuszcz czy oliwa i inne oleje wyżej wymienione mają specjalne właściwości?


  1. // Odpowiedz

   Myślę, że to ważne żeby tłuszcz miał formę płynną. Musiałbyś pić dość ciepłą mieszankę. Olej z pestek winogron jest wystarczająco dobry jeśli nie lubisz oliwy.


 91. // Odpowiedz

  Witam. Przygotowuję się do płukania, mam nadzieję, że nie zejdę ;-). Od kilkunastu lat mam problemy z organizmem, generalnie niezdjagnozowane, po kuracjach p/pasożytniczych było lepiej. Od 2-3 lat mam duże i twarde wybrzuszenie nad pępkiem w brzuchu , przez co mam problem z trawieniem stałych posiłków, jakby się nie trawiły. Moja teoria była taka, że to może jakieś kłębowisko pasożytów, ale nie jest to potwierdzone, bo USG nic nie wykazało. Jak się położę, to masując brzuch jelita są ok, a tu jakby kamień był. Do tego dołączył się ciągły 24h pisk w głowie z prawej strony, zaczął mi siadać wzrok, rozmywają mi się litery, a kiedyś miałam „sokoli wzrok”, no i od ponad roku non stop jakieś pryszcze na głowie. Nie idzie normalnie funkcjonować. Czy ta kuracja może pomóc?


  1. // Odpowiedz

   Ta kuracja pomaga wielu osobom, ale najważniejszy jest stan emocjonalny. Polecam „5 praw natury” na You Tube.


   1. // Odpowiedz

    Dziękuję, obejrzę. Czytałam trochę książkę Moritza i doszłam do wniosku, że może zacznę od oczyszczenia jelit solą gorzką, a potem zabiorę się za wątrobę. Czy robiłeś sobie to oczyszczanie? Tak się zastanawiam, czy jakaś specjalna dieta powinna przy tym być, czy po prostu lekkostrawna?


 92. // Odpowiedz

  Jestem po pierwszym oczyszczaniu, dzisiaj do poludnia schodzily ze mnie zlogi. Jestem dosc niska 155cm i 56kg. Wydaje mi sie, ze ilosc soli epsom byla zbyt duza jak na moje rozmiary. Okolo 2h od wypicia pierwszej porcji dostalam biegunki ktora trwala az do wypicia oliwy. Ostatni lekki posilek przed procedura (koktajl z banana i jablka na wodzie) skonczylam pic o 13:30. Nastepnym razem sprobuje odrobine mniej soli epsom.
  Pierwsze zejscie kamieni bylo juz o 1 w nocy, wtedy tez siedzac na kibelku musialam otworzyc okno i zlapac miske bo czulam ze bede wymiotowac. Na szczescie swieze powietrze pomoglo ale po wstaniu z toalety od razu musialam polozyc sie na ziemi z nogami u gory bo bylam na prostej drodze do omdlenia. Na szczescie to pomoglo. Cala bylam zlana zimnym potem i zmarznieta. Po tym wszystkim zasnelam jak dziecko i spalam bez przeszkod juz do rana.
  Bardzo ciekawe doswiadczenie, bede powtarzac choc ta sol…po pierwszej szklance myslalam „o co tyle halasu” po drugiej szklance mialam koszmary ze kaza mi to pic, a czwarta ledwo wmusilam 🙂
  Zamierzam wykorzystac to co wypracowalam przez ten tydzien lekka warzywno-owocowa dieta i przejsc teraz na post dr Dabrowskiej. Czy moge wykonac kolejne oczyszczanie jezeli w mojej diecie od dzis do nastepnego oczyszczania nie bedzie w ogole olejow? Czy lepiej wyjsc z postu, a pozniej znow sie przygotowac do czyszczenia?


  1. // Odpowiedz

   Nie polecam wypijać dużej dawki tłuszczu po długim czasie niejedzenia go wcale. Organizm może to źle znosić – to zbyt duża zmiana. może nawet i szok. lepiej jeść normalnie i umiarkowane ilości tłuszczu.


 93. // Odpowiedz

  Hej, a jak zjadłam w tygodniu trochę cebuli i czosnku, to głupio startować oczyszczanie dziś?


  1. // Odpowiedz

   jeśli minęło 2-3 dni to nic się nie stanie. Najmniej pożądane są tłuszcze i mięsiwo.


 94. // Odpowiedz

  Witam, jestem po pierwszym oczyszczaniu, mam wrażenie że najbardziej ruszyło mnie po drugiej porcji soli. Od kilku miesięcy wyskakują mi pryszcze a w ostatnim tygodniu bardzo się to nasiliło, po jakim czasie można spodziewać sie poprawy?


  1. // Odpowiedz

   Różnie to bywa u każdego, ale należy zrobić minimum kilka oczyszczań do 10.


 95. // Odpowiedz

  Jestem po 2 oczyszczaniu wszystko zrobiłem tak jak za 1 razem a kamieni i piasku wyszło b. mało .
  Mam zamiar zrobić USG czy mam jeszcze coś w woreczku .
  Jeżeli nie to przerwać serię oczyszczań ?


 96. // Odpowiedz

  Witam. Jestem po pierwszym oczyszczaniu w sobotę. Generalnie da się przeżyć. Najgorsze były jakieś 2 godziny od wypicia oliwy. Dziwny lęk i chyba pierwszy raz w życiu czułam swoją wątrobę. Wydaje mi się, że czułam też oddzielanie kamieni. Trzy godziny po wypiciu mikstury z oliwą i grejpfrutem- biegunka z zielonymi strzępkami w środku. Rano pojawiły się kamienie. Chyba poczułam ulgę, że jednak coś wyszło 🙂 Nie liczyłam, ale na pewno było ich łącznie ponad dziesięć. Pokusiłam się tylko o wyłowienie największego- prawie 2 cm długości przy szerokości niecałego centymetra. O dziwo dziś rano wyszły jeszcze dwa małe kamyczki. Generalnie czuję się dobrze. Osłabiona, ale spokojna- liczę że oczyszczania pozwolą przywrócić równowagę mojemu trawieniu (od roku codzienne biegunki, cofanie żółci do żołądka, zdiagnozowane lamblie, których nie mogę się wciąż pozbyć, swędząca skóra i coraz szerszy wachlarz produktów uczulających). Mam jeszcze pytanie, gdzie mogę zakupić AcuPro, który polecasz. Czasami zdarzają się podróbki leków w internecie, dlatego wolę zapytać. Pozdrawiam i dziękuję za super bloga


  1. // Odpowiedz

   Wiem, że na Allegro jest PkuPro. Od połowy sierpnia będzie można tez kupić na sklepie internetowym jako mam zamiar prowadzić. Powodzenia.


 97. // Odpowiedz

  Witam a czy moge przeprowadzic oczyszczanie jesli mam kamienie zolciowe ktore spowodowaly zapalenie trzustki i powiekszenie watroby?


  1. // Odpowiedz

   Generalnie to oczyszczanie służy w tego typu sytuacjach, ale w razie wątpliwości polecam przeczytać całą książkę Moritza o oczyszczaniu wątroby.


 98. // Odpowiedz

  Jestem po pierwszej sesji. Wszystko ok, tylko w nocy dokuczała mi zgaga i pieczenie w żołądku, na tyle silne, że ni mogłam spać. Jakiś pomysł na to?


  1. // Odpowiedz

   Mi pomaga spanie z głową podniesioną wyżej. Trzeba wziąć 2 poduszki i ustawić je tak, żeby górna część pleców też była lekko podniesiona, a nie sama głowa. Wtedy oliwa z sokiem nie będzie się cofać do przełyku.


   1. // Odpowiedz

    dzięki, spróbuję tak przy następnej sesji


 99. // Odpowiedz

  Witam,dyskomfort po oczyszczaniu zamienił się w tępy ból łażący,a potem piekący i klujacy-głównie okolice wątroby,ale i reszty jamy brzusznej…co robić?


 100. // Odpowiedz

  oj Ewa tak bardzo czekalam na twoje sprawozdanie jako jedyna tutaj konsekwentnie dawalas znac o swoim oczyszczaniu I mialam nadzieje ze bedziesz miec pozytywne efekty a tu taki zawod. Ja juz nawet sobie sol Epsom kupilam, teraz znow starch mnie ogarnia. humel mam pytanie odnosnie tej soli. kupilam ja przez internet na opakowaniu pisze: sol chemicznie czysta 16% MgO (49%MgSO4) czy taka moze byc bo ty pisales o spozywczej ale na moim opakowaniu nie jest napisane ze to spozywcza.


  1. // Odpowiedz

   Aż taki dobry w chemii nie jestem. Najlepiej zapytać sprzedawcę przed kupnem czy jego sól ma klasę spożywczą.


 101. // Odpowiedz

  witam,
  przygotowuje się do oczyszczania wątroby i mam pytanie;
  czy moge jeść zieloną pietruszke i pić sok z pietruszki?
  z góry dziękuje za odpowiedzi pozdrawiam gorąco


 102. // Odpowiedz

  Tak jak obiecywalam od miesiecy zrobilam USG teraz 2 dni temu z nadzieja, ze bede mogla podzielic sie radosna nowina iz kamienie w pecherzyku zostaly wydalone lub chociaz zmniejszyla sie ich ilosc, jednak okazuje sie, ze jest wrecz przeciwnie ;( zaczynajac kuracje w styczniu bylo ich duzo mniej teraz jest lipiec a ja zrobilam w tym czasie 8 oczyszczan, za kazdym razem wydalam mase duzych i malych zlogow a mimo tego moj pecherzyk jest w calosci powtarzam W CALOSCI wypelniony kamieniami… Jest gorzej niz bylo w styczniu i teraz boli mnie juz kazfego dnia niezaleznie od tego co zjem… Pije tez kocanke i inne ziola na watrobe i drogi zolciowe, jem ostropest i staram sie do minimum ograniczac tluszcz i bialko zwierzece, ale niestety jest gorzej… Lekarz oczywiscie mowi by usunac pecherzyk jak najszybciej a ja… Ja czuje sie zawiedziona i smutna… Tyle ode mnie…


  1. // Odpowiedz

   Nie wiem co Ci napisać. Moje bóle pęcherzyka przeszły od 1 oczyszczania. Zawsze jak mnie uciskało w łuku żebrowym robiłem oczyszczanie i przechodziło. zazwyczaj wydalałem spory kamień kilka kamieni lub spory zlepek kamieni. Może masz taką budowę anatomiczną zwieracza pęcherzyka, że coś nie idzie tak jak u innych.


  2. // Odpowiedz

   Ewa, a skąd wiesz, że kamieni jest więcej? Czy je policzyłaś na zdjęciu? A czy znasz ich wielkość? Pij przed głównymi posiłkami wodę z cytryną, a zamiast kocanki spróbuj silniejszych ziół, bardziej gorzkich.


   1. // Odpowiedz

    Piotr lekarz mowil, ze pecherzyk w calosci wypelniony kamieniami a na ostatnim usg nie byl wypelniony w calosci..


    1. // Odpowiedz

     To co mówią lekarze, to bym się nie przejmował. Może tak być, że kamieni jest wizualnie więcej, bo zaczynają się dzielić na mniejsze.


    2. // Odpowiedz

     USG ma 50% dokładności… Żona po 3 USG (w przeciągu 3 lat) wykonała tydzień temu rezonans, na którym nic nie wyszło! Żadnych kamieni. Dziś dla pewności zrobiła jeszcze cholangiografię mr – z pierwszych oględzin wychodzi że kamieni nie ma w woreczku. A na USG w maju 2017 były na długości 5cm, do 17mm duże.
     Niestety bóle nadal występują..
     Może warto poszerzyć diagnostykę?


 103. // Odpowiedz

  Witam,robiłam 2 oczyszczania jak trzeba…Zeszło dużo i kamyczki ,i piasek ,i pasożyty…ale dyskomfort po czyszczeniach mnie niepokoi-łażący ból po brzuchu ,plecach itd.Co jest nie tak?


  1. // Odpowiedz

   Po oczyszczaniu wchodzą do gry procesy usuwania toksyn i napięć z ciała. Mogą przy tym towarzyszyć różne objawy. U jednych jest to szybka poprawa, a u innych przez jakiś czas będzie dyskomfort. Należy zaakceptować ten stan i cierpliwie czekać aż ciało się wyreguluje, dostosuje do nowych warunków. Skupianie się na takich objawach sprawia, że bardziej je czujemy i ciągle o nich myślimy. Spróbuj włączyć do codziennych zwyczajów umiarkowane ćwiczenia fizyczne lub rozciąganie ciała. Pozdrawiam


 104. // Odpowiedz

  Od 14 lat mam stwierdzone /USG/kamienie w woreczku żółciowym.Próbowałam już chyba wszystkich metod wielokrotnie, opisanej powyżej również.Wyszło ze mnie bardzo dużo „kamieni”o różnej wielkości podobnych do tych ze zdjęć autora.Po serii czyszczeń robiłam USG i badałam cholesterol ,który mam podwyższony.Efekt cholesterol mi się obniżał a kamienie w woreczku jak były tak są i cały czas rosną.


  1. // Odpowiedz

   DANKA201
   ..i tak jest tez w moim przypadu i podejrzewam,ze u każdego, kto zmaga sie z problemem kamieni w woreczku żółciowym.
   Jutro rozpoczynam 8 oczyszczanie,ale jestem juz tym coraz bardziej zmęczona i zniechęcona (kompletny brak efektów) 🙁


 105. // Odpowiedz

  Dziekuje pieknie 🙂 no wlasnie, lepiej zrobic niz nie zrobic w ogole. biore sie za siebie, bo juz duzo czasu minelo od pierwszego oczyszczania.


 106. // Odpowiedz

  jak to jest z fazami ksiezyca? oczyszczanie po pelni bedzie mniej skuteczne, prawda?


  1. // Odpowiedz

   Nie koniecznie, ale w pełni organizm gromadzi więcej wody i można się czuć bardziej ociężale. Ja robię zawsze wtedy kiedy mam czas.


 107. // Odpowiedz

  Witam czy przed kuracja oczyszczajaca watrobe nalezy wyeliminowac tydzien przed wszystkie przyprawy czy tez sa jakies dopuszczalne?


  1. // Odpowiedz

   Wszystko jest w artykule. Wymienione przyprawy też.


 108. // Odpowiedz

  Wczoraj robiłam oczyszczanie wątroby, wszystko wg instrukcji, ze względu na wagę zmniejszyłam ilosc soli o 1/4 i oliwę o 1/2. W nocy miałam mdłości, ale do rana przeszły. Po porannej dawce soli wróciły, potem znowu przeszło. Po drugiej dawce znowu mdłości, nie byłam w stanie pić wody, każdy łyk wywoływał odruch wymiotny. Dostałam biegunki, było trochę małych kamyków, ciężko wychodziły, bo było mało wody w jelitach. A mdłości się nasilały, zrobiło mi się gorąco, w końcu po 2h od wypicia soli zwymiotowalam wodę z zielonymi strzępami, strasznie cuchło, podobnie jak to co wydalilam w drugą stronę. Czy to możliwe że kamienie cofły się z wątroby do żołądka?! Mdłości przeszły od razu po wymiotach, ale wciąż czuję się słabo i mam problem z piciem wody, ale jakoś zmusiłam się do wypicia szklanki. To było moje pierwsze oczyszczanie. I raczej ostatnie…


  1. // Odpowiedz

   Ciężko powiedzieć czy te strzępki się cofnęły z dwunastnicy, przez żołądek i potem z wymiotami, ale całkiem możliwe. Ale to dziwne, że nie mogłaś pić wody.


 109. // Odpowiedz

  Dzięki za niezbędne informacje .
  Wiem że proces może być długotrwały i uciążliwy , tylko trochę ciężko się pogodzić z losem człowieka na diecie gdy jeszcze kilka miesięcy temu mogłem wszystko jeść i pić .
  Teraz często pobolewa gdy zjem coś nie tak.
  Lekarz chirurg ( gbur) gdy coś chciałem się dowiedzieć o moich kamieniach w woreczku zabierając jego cenny czas spytał ze złością „chce pan to skierowanie , czy nie ” i właśnie po tej wizycie postanowiłem że użyję wszelkich sposobów by wyrzucić z siebie to gówno a na stół dając zarobić „kitlom ” pójdę w ostateczności.
  Pozdrawiam.


 110. // Odpowiedz

  Witam !
  Wykonałem w piątek pierwsze czyszczenie , wydaliłem z siebie ok. 30 złogów ( kamieni) koloru zielonego , konsystencji plasteliny i dużo drobnego piasku.
  Położyłem te złogi na papierze toaletowym i zauważyłem że te kamienie rozpuszczają się i wytrąca się z nich ciecz podobna do oliwy.
  Dlatego rodzi się kilka pytań:
  1. Czy to są kamienie żółciowe , czy oliwa która została przetworzona w naszej wątrobie i wydalona.
  2. Czy to są kamienie z woreczka jeśli po 4 dniach po oczyszczeniu , przy stosowaniu diety nadal
  czujemy po jedzeniu dyskomfort i lekkie kłucie.
  3. Czy dalej się oczyszczać.
  4. I co dalej z usunięciem woreczka – trzeba usuwać , czy nie.

  Jest kilka pytań , ale myślę ,że blogowicze coś wiedzą na ten temat i po przez swoje doświadczenie w temacie czyszczenia na moje pytania odpowiedzą .


  1. // Odpowiedz

   GARU odpowiem Ci tak:
   1.Oliwa nie przechodzi przez wątrobę, do trzustki wydalana jest żółć i tam idzie dalej trawić się w jelitach tłuszcz, gdybyś przeczytał wszystkie komentarze u góry i książkę Moritz’a to byś wiedział, że jest okres jak nie wydala się tych „kamieni” z różnych przyczyn, np. jesteśmy po kuracji, nikt nie jest w stanie tego wyjaśnić i omija w ogóle tego efektu. Dlatego jak można raz zmydlić oliwę a raz nie?
   2.Walnij sobie te oczyszczenie co 2 tygodnie 12-14 czyszczeń zajmie ci to 6-7 miesięcy. Będziesz miał odpowiedź, obserwuj swój stan psychofizyczny i będziesz wiedział. A może liczysz, że w między czasie medycyna podejmie naukowe badania i ci wyjaśni, czy to działa czy nie?
   3.Jak wyżej
   4.Poczytaj sobie o kwasie ursodeoksycholowym. Na receptę.


   1. // Odpowiedz

    Jeszcze coś jestem po trzech oczyszczeniach, wciskając sobie palce w splot słoneczny i pod prawe żebro czułem ból teraz czuje go mniej. Dlatego coś na pewno to działa, i w dodatku na razie używam innego oleju a nie oliwy. Moritz radzi by była oliwa, bo przy niej są najlepsze efekty, nie wiem jak do tego doszedł. Oliwa jest podobnie zdrowa jak olej rzepakowy, gdyby nie rafinacja i oczyszczanie ludzie mieli by w Polsce zdrowszy substytut niż to oliwowe dziadostwo. W Polsce uprawia się rzepak przemysłowo od lat, bolszewicki prl miał w dupie by tworzyć coś zdrowego i jakąś tradycje oleju, inaczej było w Grecji i we włoszech, tam mieli świadomość by robić prawdziwą oliwę jako symbol ich bogactwa, u nas tego nie potrzebowano a rzepak stał się mocno zanieczyszczony, i trzeba go teraz oczyszczać a ludzie nie lubią takiej reklamy. O rafinacji nie wspomnę. Oczywiście Grecy i włosi też przeszli już od dziesiątek lat na produkcję przemysłową i mają gdzieś jakość cena się liczy. Moritz żył w niemczech i tam był ogromna propaganda oliwy, potem oni doszli do wniosku, że to była wielka bujda i zaczęli używać rzepakowego, bo poco maję przepłacać za przemysłową oliwówkę? Gdy rynek u nich oliwy się zmniejszał włosi i Grecy zaatakowali rynek państw po 89′ i zaczęli sprzedawać swoje świństwo extra przemysłowe virgin. U nas to łyknęli i trwa to do dzisiaj. Oliwa jak i olej rzepakowy to dodatkowe zapychacze omega 6, z tego co czytałem na stronie zdrowiej vegie, powinno się odstawić omega 6 i przez długi okres stosować tylko omega 3, czyli albo oczyszczony z metali ciężkich olej rybi albo olej lniany lub siemię lniane. Po około pół do roku supli powinniśmy wrócić do jedzenia zbalansowanych kwasów tłuszczowych.


 111. // Odpowiedz

  Wlasnie podobno to zapalenie spowodowane jest kamieniami wiec mysle ze najpierw musze pozbyc sie kamieni ale jak to zrobic?


  1. // Odpowiedz

   Najlepiej przeczytać całą (niedużą) książkę Moritza o oczyszczaniu wątroby – tam jest wyjaśnione obszerniej.


 112. // Odpowiedz

  Witam mam pytanie czy jak stwierdzono u mnie kamienie i do tego powiekszona watrobe i zapalenie trzustki to czy moge wykonac taki zabieg.Dziekuje za odpowiedz


  1. // Odpowiedz

   Przy powiększonej wątrobie i kamieniach jak najbardziej można, ale przy zapaleniu trzustki nie wiem w jakim stanie jest to zapalenie. Nie umiem odpowiedzieć na 100% czy to dobry moment. Może przynajmniej poczekać, aż to zapalenie minie.


 113. // Odpowiedz

  Witam
  Czy dzień po kolonoskopii będę mogła oczyścić wątrobę i woreczek? Chcę wykorzystać to, że jelito będzie wyczyszczone ale boję się o ilość biegunek, bo wiadomo przed kolonoskopia a następnie po wypiciu oliwy.


  1. // Odpowiedz

   Ja nie polecam łączyć różnych terapii na raz bo nigdy nie wiadomo co z tego wyjdzie i czy ktoś nie poczuje się zbyt osłabiony.


 114. // Odpowiedz

  Przy 1 oczyszczaniu wydalilam kamienie. Moze z garsc. Teraz przy 2 zupelnie nic. Tylko meczace biegunki. Mdlosci po wypiciu oliwy. Noc nieprzyjemna. Ok 9 rano dzis wszystko ustalo. Mam nadz ze wciaz jestem na dobrej drodze. Pozdrawiam


 115. // Odpowiedz

  twierdzisz że to bardziej problem psychiczny?


  1. // Odpowiedz

   Helikobacter jest tylko sprzątaczem martwej tkanki żołądka, a nie przyczyną gnicia żołądka. Brannie antybiotyków na HP to pogarszanie sprawy. HP i tak się odrodzi, a Ty zrobisz sobie tyko kuku i dasz zarobić Big Pharmie.
   Zastanów się raczej czego w swoim życiu nie pozwoliłeś sobie przetrawić emocjonalnie, a co musi teraz trawić twój żołądek. Problemy żołądkowe to nietrawienie czegoś w życiu – na 100%. Znam wiele takich przypadków i zawsze okazuje się, że trafione.


 116. // Odpowiedz

  a jeśli mam jakieś tabletki do zażycia ? które muszę zażyć?


 117. // Odpowiedz

  No trudno spróbuję prawie już wypiłem szklankę soku a czy między dawkami tego soku mogę cokolwiek pić czy tylko sok z cytryny


  1. // Odpowiedz

   Co godzinę masz pić 1 szkl. ciepłej WODY z dodatkiem 30ml soku z cytryny. Wątpię, żeby chciało Ci się pić w czasie takiej kuracji. 🙂
   Cały dzień na czczo czyli masz nic nie jeść.


 118. // Odpowiedz

  Witam, odnośnie kuracji tych 20 cytryn czy to się odnosi do każdego rodzaju kamicy ?,bo chcę to wypróbować i dam znać o rezultatach na razie piłem wodę jana i józefa bez efektów z fitolizyną .


  1. // Odpowiedz

   Głównie na kryształy kwasu moczowego. Nie wiem czy na każdy rodzaj podziałają.


 119. // Odpowiedz

  Wczoraj 7 oczyszczanie. Efekt garsć miękkich złogów , najwieksze 1-2 cm – po zmianie oliwy (wróciłam do używanej wcześniej). Poprzednie 2 oczyszczania b. znikome efekty. Wygląda to jakby zależało to od rodzaju oliwy. Za każdym razem jest jednak z oliwek.


 120. // Odpowiedz

  Dzień dobry

  Właśnie jestem po oczyszczaniu wątroby. Robiłem oczyszczanie zgodnie z wyżej opisaną instrukcją. Z małą zmianą z powodu zaspania. Zamiast o 7 rano wypić kolejną porcję siarczanu magnezu wypiłem ją o 9:30. Dawno tak dobrze nie spałem. Jak do tej pory naliczyłem ok 130 złogów ( od 2 mm do ok 1 cm). Także metodę polecam. Pozdrawiam


 121. // Odpowiedz

  Dzien Dobry,

  Mam pytanie. Humel, piszesz w aby sie nawadniać do 22.00. Czy można też pić następnego dnia – tzn, po 3 i po 4 szklance soli Epson (oczywiście, z zachowaniem 15 minutowych odstępów przed- i po-)


  1. // Odpowiedz

   Rano możesz pić wodę jak chcesz. Chodzi o wywołanie biegunki, a nie jak dzień wcześniej o rozluźnienie kanałów żółciowych.


 122. // Odpowiedz

  Czy przy oczyszczeniu nerek, takze nalezaloby wykluczyc tluszcze oraz nabial typu jajka, bialy ser itp.?


  1. // Odpowiedz

   Z tego co czytałem to nerki mięsożerców wykonują większą pracę ze względu na związki azotowe i kwas moczowy. Warto przynajmniej ograniczyć te produkty do minimum i nie codziennie.


  1. // Odpowiedz

   Już wcześniej komentowałem. Pan Patryk jest teoretykiem i ignorantem na dowody. Aczkolwiek sam sobie wybiera co jest dowodem, a co nie. Aż dziwne, że pracuje w prosektorium i nie wyciąga wniosków. Sam poradziłem mu, żeby najpierw sobie zrobił oczyszczanie, które krytykuje, a potem nagrywał swoje „przemądre” filmy. Bez tego jest tylko kontrowersyjnym jutuberem zbierającym szydzicieli i hejterów.


 123. // Odpowiedz

  Witam znowu 🙂 Czy orientuje sie Pan po ilu dniach od zakonczenia glodowki mozna bezpiecznie przeprowadzic oczyszczanie watroby? Poniewaz nie chcialabym sie przekrecic po tej oliwie z oliwek 😀


   1. // Odpowiedz

    Kurcze to kiepsko, bo chyba podczas glodowki cos wiekszego chcialo wyjsc z watroby ale mu sie nie udalo i mnnie teraz kluje jak cholera i sadzilam ze za jakies 3-4 dni bedzie mozna jak juz zaczne wprowadzac staly pokarm do diety. Ni nic bede musiala sie jakos przemeczyc z tym kluciem


 124. // Odpowiedz

  Dziekuje za przydatna informacje. Jeszcze jedna rzecz ktora chcialbym wiedziec, rozumiem to, ze trzeba wykluczyc tluszcze zwierzece wiekszosc przyraw itp. tydzien przed oczyszczaniem watroby, ale pytanie z mojej strony jest takie czy do reszty potraw mozna dodawac oliwy z oliwek badz olej kokosowy?


  1. // Odpowiedz

   Zero tłuszczy i zero mięsa minimum na 4 dni przed solą epsom i oliwą. 🙂


 125. // Odpowiedz

  witam panie humel postanowiłem się odezwać po tak długim czasie otóż wylądowałem w szpitalu i zdiagnozowano u mnie kamienie w nerce do 4,5 mm oraz piasek w przewodach moczowych ,do czasu oczyszczania nie było problemu natomiast podczas oczyszczania któraś z mikstur wywołała powstawanie piasku a w dalszym czasie kamieni i mam dalszy problem teraz z kamieniami nerkowymi


  1. // Odpowiedz

   Witam. Ja widzę to nieco inaczej. Do czasu wykonania oczyszczania twoje kamienie nerkowe nie rozkładały się na piasek, tkwiły w swoich miejscach. Po oczyszczeniu wątroby poprawiła się kondycja całego organizmu i nerki przystąpiły do rozpuszczania kryształów kwasu moczowego. Inna sprawa to taka, że sól epsom rozluźnia mięśnie gładkie i podczas oczyszczania wątroby można wydalić piasek, a nawet kamienie.
   Proponuję zrobić kurację „20” cytryn. Na czczo wypić nie całą szkl. soku z cytryny (może być rozcieńczony z wodą). Potem co godzinę pić 1szkl. ciepłej wody z dodatkiem 30ml soku z cytryny. Powtarzać tak przez 10-12h – czyli 10-12 szklanek wody z cytryną.
   W tym czasie kwaśne pH rozpuszcza kryształki i pozwala wydalić piasek, małe kamyczki. Jeśli zaczynają się bóle moczowodów, można wypić szklankę wody z 1 płaską łyżką soli epsom – to poszerzy przewody moczowe i pomoże wydalić piasek, małe kamyki. Polecam też pić co dziennie rano na czczo 1 szkl. ciepłej wody z 30ml soku cytrynowego – to dobra profilaktyka w kamicy nerkowej. Powodzenia.


 126. // Odpowiedz

  Humel powiedz mi prosze czy sok skoncentrowany. Rozrobiony z woda moze zastapic swiezy sok badz kwasku jablkowego? A drugie pytanie czy podczas kuracji a takze zaraz po mozna pic zielona herbate a takze spozywac blonnik w raz z ostropestem? Czy lepiej odstawic na bok to tydzien przed i kilka dni po kuracji oczyszczajacej watrobe? A ostatnie pytanie brzmi czy po oczyszczaniu jelit, watroby mozna zabrac sie za stawy a nastepujaco za nerki? Bo spotykam sie z opiniami gdzie najpierw nerki a gdzie niegdzie ze zaczynamy od stawow a pozniej nerki aby wydalic cale rozpuszczone sole i toksyny po oczyszczeniu stawow.


  1. // Odpowiedz

   – Sok skoncentrowany rozcieńczony oczywiście może być.
   – herbata też może być, byle nie za mocna.
   – błonnik z ostropestem też pomoże oczyścić jelito przed oczyszczeniem wątroby, byle nie za dużo dawkować.
   – jeśli stawy i nerki są w kiepskim stanie to najpierw zająć się nimi, a potem wątroba.
   Pozdrawiam


 127. // Odpowiedz

  Hej. Mam jeszcze takie pytanie, myślę, że wielu może się przydać. Czy jest coś, co można robić między oczyszczeniami, żeby ewentualnie ułatwić późniejsze wyjście kamieni? Pić jakieś konkretne zioła, które może trochę je rozpuszczą albo rozmiękczą? Czytałam coś o czarnej rzodkwi i ostropeście. A może cały miesiąc pić sok jabłkowy tylko w mniejszej ilości? Wiesz może coś na ten temat? :
  )


  1. // Odpowiedz

   Myślę, że picie soków, soków z selera, pietruszki, buraka, jabłkowy – może być w tym pomocne. Ostropest też. masowanie okolic wątroby, wygrzewanie wątroby (o ile nie jest przegrzana). Co najważniejsze obserwować ciało i zaprzestać jeśli coś nam się nie podoba. Ogólnie lepiej jeść mało tłuszczy przy kamicy żółciowej, mimo że inni radzą na odwrót. To moja opinia, obserwacje i potwierdzenie z innych źródeł.


   1. // Odpowiedz

    Jeśli tłuszcze są dobrze tolerowane, to nie ma powodów, żeby ich nie jeść, ale na ogół w przypadku występowania kamieni brak jest żółci do ich emulgacji. Poza tym tłuszcze mogą powodować ataki pęcherzyka.


   2. // Odpowiedz

    No właśnie sama nie wiem jak to jest z tymi tłuszczami. Jestem wegetarianką od 13 lat, rzadko kiedy smażę, staram się nie jeść przetworzonych produktów, więc wydawało mi się, ze akurat kamienie mnie ominą, a tu giganta wyhodowałam 😉 może jest coś w tym, że jak się regularnie je niewielką ilość zdrowych tłuszczy to woreczek się wypłukuje i wtedy żółć nie zalega? Pewnie jest to bardziej skomplikowany proces, a tak go sobie uprościłam, ale polegam na tym co na razie doczytałam 🙂


    1. // Odpowiedz

     Na dzień dzisiejszy wg mojej wiedzy największy wpływ na tworzenie się kamieni w pęcherzyku ma tłumiona złość – świadoma lub podświadoma.


 128. // Odpowiedz

  Leczę się na chorobę psychiczną. Biorę pernazyne dwa razy dziennie po 100mg, i na wieczór ketrel 200mg na spanie. Czy te leki nie będą przeszkodą w oczyszczaniu ?


  1. // Odpowiedz

   Witam. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.


 129. // Odpowiedz

  Witam, przebacz mi proszę moje ciągłe obawy i wątpliwości. Wygląda chyba na to, że moje kamienie są w przewodach i blokują przepływy żółci. Podwyższone GGTP (39) oraz rosnąca bilirubina z 1,7 na 2,00 (w ciągu 2 tygodni).
  Czy masz jakieś doświadczenia w takich przypadku? Czy jeśli kamienie są nie tylko w pęcherzyku, ale też w przewodach ż. to powinnam zrobić oczyszczanie Twoją metodą? Nie widzisz zagrożenia? Hepatolog, chirurg, lekarz 1-szego kontaktu, wszyscy zalecają jak najszybszą eliminację organu z obawy przed zapaleniem / uszkodzeniem trzustki, jeśli cokolwiek pójdzie nie tak.
  Czy wg Ciebie i Twojego doświadczenia mogę bezpiecznie wykonać oczyszczanie?
  Z góry dziękuję i serdecznie Cię pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Wg mnie jeśli lekarze już się szykują na twój pęcherzyk to nie masz nic do stracenia.
   Wg mnie to oczyszczanie (wykonane właściwie) uratuje twój pęcherzyk, tak jak wielu innym ludziom w podobnym stanie. Ja sam byłem bliski wycięcia pęcherzyka i teraz cieszę się nim w pełni sił. Ja nie mogę dawać ludziom gwarancji, że na milion % wszystko jest pewne, bo nawet lekarze tak nie robią, ale nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś ucierpiał po takim oczyszczaniu. To oczyszczanie pozwala wydalić kamienie z pęcherzyka i z przewodów żółciowych mimo, a lekarze o tym jeszcze nie wiedzą. Powodzenia


 130. // Odpowiedz

  Hahaha, dobre sobie. Kamienie o średnicy 30-60 mm mają wyjść przewodem żółciowym, który ma około 4mm średnicy. Nawet jakby były gumowe, to i tak by prędzej pękły, niż cokolwiek wydaliły.


  1. // Odpowiedz

   Właśnie nie ma dowodu żeby wyszły, poza miękkimi złogami cholesterolowymi.Dużo o tym mowy ,a dowodów brak…. tzn zdjęć USG woreczków i fotek z prawdziwymi kamieniami:(


   1. // Odpowiedz

    Rela, pewnie ktoś podłożył do woreczka fałszywe kamienie skoro nie ma USG z prawdziwymi. 🙂 Twoje posty zaczynają być zabawne 🙂


    1. // Odpowiedz

     Jeśli myli sie miękkie złogi cholesterolowe z kamieniami żółciowymi, to jest to zabawne….:)


 131. // Odpowiedz

  Ehh coś mam chyba nie tak z przeglądarką. Raz komentarz widać, a raz nie :/ tak wiec od razu przepraszam za podejrzenie usunięcia i zwracam honor 🙂


 132. // Odpowiedz

  Witam ! Mam Pytanie ! Puchną mi nogi w kostkach i na zewnętrznej stronie stopy. Miałam równiez bolesne guzki w mięśniach łydek, które aktualnie mijają ale nie do końca. Kompleksowe – tygodniowe badania w szpitalu nie dały diagnozy. Czy te moje problemy z nogami mogą być spowodowane np. zanieczyszczeniem wątroby ?


  1. // Odpowiedz

   Puchnięcie kostek bardziej jest wiązane z nerkami i ich pracą. Ale nie wykluczone, że oczyszczanie wątroby da wyraźne efekty.


 133. // Odpowiedz

  Witam 😉 nie wiem, czy moj komentarz sie dodal, bo na telefonie nie widze. Prosilam o radę 😉 na usg wyszedl mi duzy, bo az 3 cm kamien w woreczku. Czy naturalne oczyszczanie przy takim duzym jest bezpieczne? Boje sie, ze utknie w kanaliku i wyladuje w szpitalu. Moze ktos mial podobna sytuacje? Mam zdjecie usg, chetnie wrzuce przed i po, jesli uda mi sie go pozbyc 😉


  1. // Odpowiedz

   Witaj. Mam informację od osób dużych i małych, że 3cm kamień wyszedł bez boleści. Kamień albo pójdzie, albo zostanie w miejscu. Po wypiciu soli epsom nie będzie się klinował we wiotkich kanałach. Połóż się od razu po wypiciu oliwy na prawym boku z kolanem podciągniętym wyżej. Będę bardzo wdzięczny za fotki USG. To byłby bardzo mocny dowód na skuteczność oczyszczania. Napisz proszę na kontakt@humel.pl. Za udostępnienie wyników odwdzięczę się świetnymi naturalnymi mydłami jakie sam wyrabiam. Pozdrawiam.


   1. // Odpowiedz

    Dzięki za odpowiedź i uspokojenie 🙂 Od dziś zaczynam dopiero picie soku jabłkowego i lekką dietę. W niedzielę planuję oczyszczanie, także dam znać, czy coś wyszło i oczywiście jak tylko coś większego się pojawi to sama z czystej ciekawości powtórzę usg i chętnie się podzielę 😉 Lekarz stwierdził, że przy takim dużym wycina się od razu woreczek, bo u młodej osoby ryzyko raka większe, więc cóż… nie mam nic do stracenia i chętnie spróbuję 😉


    1. // Odpowiedz

     Lekarz chce dobrze, ale nie wie, że można lepiej. 🙂


     1. // Odpowiedz

      Jestem po, to może podzielę się z osobami, które się wahają albo boją. Wszystko przebiegło bezboleśnie, ale trzymałam się dokładnie wytycznych 🙂 Jedyne co to odczuwałam dość mocne mdłości, ale szybko przeszły. Nie wiem, czemu ale o ile pierwsza szklanka soli była dla mnie pestką, o tyle pozostałe to była mordęga i wstrzymywanie odruchu wymiotnego (faktycznie zwykła woda jest słodziutka! :D), na szczęście przy tym oliwa z grejpfrutem to prawdziwy rarytas 😀 Kamienie zaczęły się sypać jak tylko wstałam, mam dużo małych zielonych. Na początku były bardzo jasne, teraz już ściemniały. Największy ok. 1,5 cm, więc nie jest to ten woreczkowy z usg, ale będę próbować dalej 😀 Za jakiś czas będę badać cholesterol, bo ostatnio miałam ciut za wysoki, może to oczyszczanie jakoś na niego wpłynie, bo usg póki co nie ma sensu powtarzać 🙂


 134. // Odpowiedz

  Witam 🙂 Jestem dzis po 3 oczyszczaniu watroby. Co prawda minelo 8 miesiecy od ostatnich dwoch bo moja systematycznosc kuleje ale lepiej pozno niz wcale. Przy pierwszych dwóch leciał ze mnie tylko piasek i setki malenkich kamyczkow. Tym razem od miesiaca jestem na diecie wylacznie warzywno owocowej i widze ze zabieg poszedl sprawniej. Posypalo sie cale mnostwo kamykow 1-2 mm, kilkanascie takich o srednicy 1groszowki i jeden rarytas o srednicy 2cm :O
  Tak wiec jestem bardzo zadowolona z tego trzeciego podejscia 🙂
  Mam tu jednak pytanie czy to faktycznie sa kamienie zolciowe a nie jakas podpucha wytrącona z oliwy, Epsom i grejfruta dla naiwnych głupców? Kolezanki po medycynie smieja sie ze mnie do rozpuku, ze jestem glupia jak but bo tyle kamieni (gdyby byly prawdziwe) to juz by mnie do grobu dawno temu wpedzily.
  Zastanawiam sie czy da sie jakos sprawdzic czy to prawdziwy kamien prosto z watroby czy jednak nie? Mozna to dac do jakiejs analizy?


  1. // Odpowiedz

   Gdyby to były kamienie wytrącone z oliwy to tworzyły by się za każdym oczyszczaniem, a tak nie jest. Ci, którzy nie dali sobie wyciąć pęcherzyka śmieją się z tych, którzy sieją się, że to wytrącone kamienie z oliwy. W niedługim czasie przybędzie więcej zdjęć USG potwierdzających skuteczność tej metody. Niektórym nie będzie już do śmiechu. 🙂


 135. // Odpowiedz

  Dziś w nocy przeprowadziłam oczyszczanko wątroby. Już trzecie, ale od drugiego minęło ponad pół roku bo z systematycznością to jestem na bakier. Przy pierwszych dwóch leciały setki, jak nie tysiące takich średnicy 1-2mm. Dzisiaj przy trzecim podejściu i miesiącu na samych owocach i warzywach poleciały też większe kamyczki oraz jeden rarytas o średnicy prawie 2cm. Za 3 tyg powtórka a poniżej wrzucam fotki moich żółciowych skarbów, chociaż do wieczora pewnie się jeszcze troszke uzbiera 😀

  http://abload.de/image.php?img=19074579_1780345115324ku8w.jpg
  http://abload.de/image.php?img=19179518_17803453286501uf7.jpg
  http://abload.de/image.php?img=19096202_178034509199h1uln.jpg


 136. // Odpowiedz

  Dziękuję. Zatem pozostaje uzbroić się w cierpliwość 😉 pozdrawiam i miłego dnia życzę. Ps. Dobra robota.


 137. // Odpowiedz

  Ogolem czy niema jakichś przeciwwskazań przy stosowaniu kilku antybiotyków.


   1. // Odpowiedz

    Szkoda, z czym może wiązać się ryzyko? Zatem pozostaje czekać na lepsze dni :/ Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.


    1. // Odpowiedz

     Antybiotyki obciążają wątrobę i lepiej nie przeciążać jej kilkoma kuracjami na raz. To się też tyczy nakładania na siebie kilku oczyszczań jednocześnie. Lepiej trochę poczekać.


 138. // Odpowiedz

  Witam. Co w przypadku długotrwałej antybiotyko-terapi (borelia i koinfekcje)? Obawiam się cukrów zawartych w soku jabłkowym. Mogę prosić o wskazówki? Pozdrawiam 😉


  1. // Odpowiedz

   Może doprecyzuj pytanie, bo nie wiem o co dokładnie chodzi.


 139. // Odpowiedz

  Witam wszystkich – bardzo fajny blog. Czy komus oczyszczanie watroby pomoglo na alergie/ atopowe zapalenie skory? Nie moge sobie poradzic a leczenie farmakologiczne mnie wykancza i nie pomaga.


  1. // Odpowiedz

   tak – co roku pylki mnie wykanczaly – teraz nie rusza mnie nic 😀


  2. // Odpowiedz

   Hej. Mnie pomogły, moja alergia na pyłki trwała co sezon przez ponad 20 lat, a w tym roku już nie było 😃😃
   Jestem po 9 oczyszczaniu, i dalej wychodzą złogi.


 140. // Odpowiedz

  A co zrobić jak nie można spożywać tłuszczu, bo dostaje się biegunki już nawet po 2-3 łyżeczkach oliwy?


  1. // Odpowiedz

   Oliwa zmieszana z grejpfruitem nie powinna dawać efektu biegunki. Jeśli jednak wywoła biegunkę to naprawdę nie wiem co poradzić.


 141. // Odpowiedz

  Pytanie odnośnie kocanki – czy nie lepsza od naparu byłaby nalewka alkoholowa z kocanki? Może wiesz jak taką wykonać albo czy można kupić już gotową w przyzwoitej cenie? I drugie pytanie odnośnie jelit – bo podejrzewam, że one też mogą być przyczyną mojego fatalnego samopoczucia (mam gigantyczne wzdęcia) – jak o nie zadbać? Wystarczy lewatywa czy trzeba coś więcej?

  Dzięki.


   1. // Odpowiedz

    Obejrzałem ten filmik. Myślę, że poniekąd mnie dotyczy – jak chyba poniekąd każdego w dzisiejszych czasach, kto musi zmagać się z jakimiś problemami. Niestety zmiany na poziomie myślenia, postrzegania są bardzo czasochłonne a co gorsza często zakodowane w naszej podświadomości – i z tym już tak łatwo sobie nie można poradzić.

    A co do kocanki i jelit – wypowiesz się?

    Dzięki


    1. // Odpowiedz

     Niestety nie znam się na nalewce kocankowej. A dolegliwości jelit jeśli powracają znakiem, że trzeba trochę poczytać, albo pooglądać YT na temat odpuszczania traum, wybaczania sobie i innym, pokochania siebie. Naprawdę nie ma lepszej inwestycji niż w poukładanie siebie wewnętrznie. Potem łatwo zauważyć poprawę zdrowia i mijanie wielu dolegliwości. Bez tego problemy jelit powrócą nawet po oczyszczaniu, bo tendencja powrotu się utrzyma. Teraz w dobie internetu jest masa info na temat samorozwoju. Pozdrawiam.


 142. // Odpowiedz

  Z tego co wiem z gabinetu medycyny naturalnej najpierw trzeba wyleczyc stan zapalny


  1. // Odpowiedz

   Kolega, któremu utknął kamień w zwieraczu pęcherzyka miał galopujące zapalenie i groźbę wycięcia pęcherzyka. Wykonał oczyszczanie i nie czekał na skalpel. Możliwe, że zapalenie jest przewlekłe i można wtedy czekać bardzo długo.


 143. // Odpowiedz

  Witam 🙂
  ja wciąż się przymierzam… od 4 tyg. zmieniłam dietę na wyłącznie roślinną, od miesiąca piję dużo soku jabłkowego i marchewkowego i wody z cytryną, trochę nasion i trochę oleju lnianego / z oliwek + tydz. temu włączyłam zioła Kalamegha Liver Tea, sylimarynę, wit. B, magnez i aloes licząc, że moje kamienie (w tym 1.5 cm) sam zniknie. Niestety chyba nie zniknął (nie robiłam usg) bo po każdym popołudniowym posiłku nie czuję się najlepiej, ból nie jest ogromny, ale na tyle wyczuwalny, że czuję swój symptom… właściwie boli mnie codziennie od 3 m-cy.
  Zrobiłam dzisiaj rano badanie krwi licząc, że oto ozdrowiałam, ale niestety chyba nie:
  limfocyty 51 (norma do 45)
  granulocyty ob. podz. 39 (norma od 45)
  bilirubina 1,74 (norma do 1,3)
  trójglicerydy 238
  Wygląda na stan zapalny??
  Czy mimo tego mogę zrobić oczyszczanie? czy najpierw powinnam wyleczyć stan zapalny?

  Z góry dziękuję za pomoc 🙂


  1. // Odpowiedz

   Sporo osób robi w stanie zapalnym i wszystko idzie dobrze.


 144. // Odpowiedz

  Ja mam pytanie. Chciałabym przeprowadzić oczyszczanie wątroby, ale niestety mam przerost candidy z którym walczę. Czy oczyszczanie w tym momencie jest właściwe? Obawiam się że taka ilość jabłek/soku jabłkowego przysłuży się candidzie 🙁


  1. // Odpowiedz

   Przegotuj sok i pij ciepły. Powinno być lepiej. Ja bym nie czekał na lepsze czasy. Sam nie czekałem i potem było lepiej.


 145. // Odpowiedz

  witam jestem po piatej chemi rak piersi przedena jeszcze trz y czy wskazane jest zrobic to oczyszczanie wątroby bez komplikacjii,,,jak udroznic uklad limfatyczny ,jak wzmocnic śledzione ???


 146. // Odpowiedz

  A mi sie wydaje,ze dlatego sie je łączy, bo inaczej oliwy nie mozna przełknąć.Oliwa natomiast ma zmuszac wątrobe do wyprodukowania większej ilości żółci, która to ma wypłukiwac złogi i kamienie.


  1. // Odpowiedz

   Wątroba wydziela żółć cały czas i nie ma to związku ze spożywanym tłuszczem. Po spożyciu tłuszczu żółć jest wyrzucana z woreczka żółciowego. Zatem zadaniem oliwy jest wyrzucenie jak największej ilości żółci z woreczka. Może cytrusy rozpuszczają złogi w wątrobie? Jak to możliwe, że ta mieszanka rozpuszcza coś w wątrobie?


 147. // Odpowiedz

  Jakie jest uzasadnienie łączenia cytrusów z oliwą? Wiadomo, że cytryna rozpuszcza złogi. Wypita oliwa powoduje wyrzut żółci z woreczka. Ale dlaczego to trzeba łączyć?


  1. // Odpowiedz

   Wg Moritza sok cytrusa ma za przyśpieszyć przejście oliwy z żołądka do dwunastnicy, co by się zgadzało z tym co wiem o działaniu kwasów i zasad podczas trawienia.


 148. // Odpowiedz

  Ja niestety już po 6 oczyszczaniu…i tak jak poprzednie , bez żadnych efektów ( a woreczek pełen kamieni) 🙁


 149. // Odpowiedz

  Jestem chudy. Mam stwierdzone sibo i candide. Czy takie oczyszczanie moze mi pomoc. Czy nie schudne jeszcze bardzie?


 150. // Odpowiedz

  Podjełam próbę, fatalne wyniki prób wątrobowych (przekroczone normy 3-4 krotnie) zmusiły mnie do szukania rozwiązań, badanie USG wykazało kamienie w pęcherzyku. Raz kozie śmierć, zaryzykowałam. Przeprowadziłam oczyszczanie metodą Moritza, jak wyżej. To jest nieprawdopodobne, myślałam, że to bujdy z palca wyssane, ale wydaliłam około 50 kamieni, różnej wielkości. Za parę dni kolejne badania wątrobowe. Samo oczyszczanie z jednym problemem, tuż przed zaplanowaną 22 zwymiotowałam zawartość żołądka czyli wodę, ale kontynuowałam oczyszczanie i nie żałuję. Dziękuję za artykuł, za rady i komentarze.


 151. // Odpowiedz

  Jestem chudy 173 i 64 kg wagi. Mam problemy trawienne i problemy z utrzymaniem wagi, złym samopoczuciem. Mam stwierdzony przerost bakterii w jelicie, czy oczyszczanie wątroby nie sprawi że schudnę jeszcze bardziej?


  1. // Odpowiedz

   Ja przy 176cm i niemal 60kg robiłem i było ok 😉
   Nie jesteś chudy tylko szczupły Amo.


 152. // Odpowiedz

  Chodzi o to że miałem robione usg z tymi dolegliwościami co mam i nic nie było poza tym co pisałem a odnośnie kocanki jak na pierwszy dzień to dolegliwości się zmniejszyły o dużo ,jak długą przerwę mam zrobić i czy objawy jeśli znikną czy powrócą ,po tym miesiącu pójdę na usg żeby sprawdzić przynajmniej te stłuszczenie a czy pokaże coś więcej to się okaże , może to jest jakieś zapalenie czy coś w tym rodzaju i może kocanka sobie poradzi ,


 153. // Odpowiedz

  Witam ponownie panie humel obiecałem że się odezwę po kolejnym czyszczeniu otóż efekt nie był za wielki trochę kamieni cholesterolowych i troszeczkę jakiejś żółtej substancji i to wszystko natomiast bóle nie przeszły i rzeczywiście poszedłem w zasugerowanym przez pana kierunku i to może być wina zażywania soli gorzkiej a raczej jej przedawkowania że jest z tym związane dużo dolegliwości jeśli się przedawkuje gorzką sól i przypominam sobie że tego pogorszenia dostałem podczas oczyszczania 3 lub 4 po wypiciu rannej dawki wody z solą i mam pytanie czy kocanka jestem w stanie sobie pomóc czy muszę udać się do lekarza bóle są dość duże promieniujące do kręgosłupa nie wiem czy przy okazji nie ucierpiały na tym inne narządy tak jak nerki ,trzustka ,kocankę kupię jak najszybciej i zastosuję tylko czy to wystarczy


  1. // Odpowiedz

   Warto zrobić USG i zobaczyć co tam się dzieje. Kocanka działa żółciopędnie i rozkurczająco więc może coś da. Ale pić nie dłużej jak miesiąc i potem zrobić przerwę.


 154. // Odpowiedz

  Rela i nie robiłam usg, ale pamiętam, że zanim zaczęłam oczyszczać wątrobę a trochę to już trwa, odczuwałam kłucie z prawej strony brzucha i dlatego zaczęłam się oczyszczać 🙂


 155. // Odpowiedz

  hej:)
  Rela na oczyszczanie i woreczka i wątroby, jednym słowem chce oczyścić organizm, napisałam post następnego dnia po oczyszczaniu szybciutko, ale jednak później okazało się, że wyszło ze mnie dużo więcej dużych zielonych kamyków, dziwne , wyglądają jak te, które wydalałam za pierwszymi 5 razami 🙂 Humel, powiedz mi proszę, pisałeś kiedyś, że u Ciebie najwięcej i największe poszły za którym razem? i że to może być wynik odblokowania przewodów głównego płata wątroby?? czy tak rzeczywiście może być? i jeszcze jedno czy kamyki mogą si,ę tworzyć na bieżąco ?


  1. // Odpowiedz

   U mnie za 10 razem, miałem wtedy większą przerwę w oczyszczaniu. U każdego może być inna kolejność odblokowania płatów i pęcherzyka, więc nie ma na to reguły. Tak, kamienie mogą się tworzyć na bieżąco jeśli nie dokonamy zmian w postrzeganiu siebie, innych i problemów życiowych. Żywienie, pory i sposób jedzenia też mają wpływ, ale emocje najbardziej. Wraz z oczyszczaniem ciała należy oczyszczać umysł i serce. 🙂


 156. // Odpowiedz

  Hej po dwoch dawkach soli zaczelam miec biegunke. Z 5 razy odwiedzilam wc. Po oliwie spokoj i noc przespana. Rano po 2 porcjach soli biegunki z kamieniami. 3 razy w toalecie i ustalo. Mam nadz ze to dobra droga. Obecnie jest mi niedobrxe. Czy tak powinno byc? Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Czyli się udało. 🙂 Nie napiszę, że powinnaś się czuć źle, bo to nie tak. Wiele osób tak się czuje, ale to szybko przechodzi. Przeważnie do wieczora. Niektórzy czuja się dobrze cały czas. Inni raz dobrze, a raz słabiej. Nie ma na to reguły. 🙂


   1. // Odpowiedz

    Przeszło całkiem ok godz 11. Czułam po organizmie, że to na tyle. Trochę jestem zawiedziona, że mało kamyków, że żadnych robali. Wczoraj po dwóch dawkach soli było mi oblędnie zimno. Jakby zanurzyła ciało w lodzie. Szybko położyłam się pod pościel i dwa koce plus termofor. Dziś ok 12 zjadłam kaszę jaglaną na wodzie z jabłkiem i kokosem. Za miesiąc powtórka.


 157. // Odpowiedz

  W jakiej proporcji rozpuszczać kwas jabłkowy z wodą?


  1. // Odpowiedz

   0.5-1 łyżeczki w 1L wody – to zastępuje dzienną porcję soku jabłkowego.


 158. // Odpowiedz

  zrobiłam oczyszczanie po raz 14! wyszły tylko dwa duże kamienie, bez malutkich, dziwne ostatnio miałam już same malutkie, myślałam, że zmierzam ku końcowi….
  pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   A do mnie non stop piszą ludzie, którzy oczekują fajerwerków już przy pierwszym podejściu. 😉 A w rzeczywistości trzeba cierpliwości i konsekwencji 🙂


  2. // Odpowiedz

   Sylwia, a na oczyszczanie czego sie nastawiasz.. woreczka, czy wątroby?Robilaś jakieś usg?


  3. // Odpowiedz

   Podziwiam ! 🙂
   Ja poniosłam tym razem klęskę 🙁
   Zdołałam wypić tylko jedną dawkę cytr Mg i więcej już mój organizm nie przyjął, więc nie piłam już oliwy i cały tydzień przygotowań wziął w łeb.
   Teraz doszłam do wniosku, że może trzeba było jednak wypić tą oliwę tylko po tej jednej dawce soli ?
   Oczyszczam wątrobę (brak woreczka), a tam są tylko miękkie złogi, to może by przeszły przez kanały ?
   Co o tym sądzisz Humel ?
   Muszę mieć gotowy scenariusz na czerwiec jeśli znów mój organizm nie będzie chciał współpracować 😉


   1. // Odpowiedz

    Mogło się udać, ale mogło by się też nie udać. Lepiej zrobić wszystko tak jak w instrukcji, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Roztwór soli można wypić w małych odstępach jeśli już całkiem nie idzie. Aczkolwiek większość osób woli wypić na raz i mieć z głowy.


 159. // Odpowiedz

  Humel – co sądzisz? coś byś zmienił?

  12:00 długi spacer ale żeby nie wychłodzić organizmu.
  16:00 kąpiel i potem podgrzewanie wątroby
  17:00 szklanka ciepłej wody i potem przez godzinę nic nie pijemy
  18:00 pierwsza dawka epsom / popijamy dwoma małymi łykami wody
  19:00 szklanka ciepłej wody
  20:00 druga dawka epsom jw.. z popiciem
  21:00 szklanka ciepłej wody
  21:10 kąpiel 20 minut
  21:30 do łóżka pod kołdrę i rozgrzewamy wątrobę
  22:00 pijemy oliwę z cytryną
  do 23:00 łóżko pod kołdrę z ogrzewaniem wątroby i leżymy bez ruchu / rozluźnienie
  po 23 szklanka wody i spać na wznak lub na prawym boku najlepiej z podgrzewaniem wątroby
  06:00 3 dawka soli
  08:00 4 dawka soli
  od 09:00 pijemy dużo wody


  1. // Odpowiedz

   Pomysł ciekawy i myślę, że bardzo dobry. Tylko pytanie czy tej wody wieczornej nie będzie za dużo dla niektórych osób. Ale jeśli komuś się chce pić (a przeważnie po soli Epsom się chce) to jak najbardziej dobry pomysł. Wypróbuj i opisz nam efekty .


 160. // Odpowiedz

  Witam. Jestem już po drugim oczyszczaniu i nic nie wydaliłem. Czy jest to możliwe? W USG był jeden kamień wielkości 1,4 mm. Dobrą sprawą jest to że po pierwszym oczyszczaniu ustały bóle z prawej strony pod żebrami.


  1. // Odpowiedz

   Jeszcze przy okazji czy ktoś z was badał cholesterol przed oczyszczaniem i po oczyszczaniu? Jak dużo można go obniżyć oczyszczaniem? U mnie spadł z 7,38 na 6,98. A może ktoś ma jakiś naturalny sposób żeby obniżyć cholesterol przed badaniami okresowymi?


  2. // Odpowiedz

   Jest możliwe, u mnie pojawiły się podczas 3 oczyszczania.
   W bieżący weekend planuję 4 x; akurat jest też odpowiednia faza księżyca.
   Póki co, męczę się na węglowodanowej diecie, bo uwielbiam mięso, jajka etc 😉
   Na kolejny raz sok jabłkowy będę wyciskać, nie wiem czy to może mieć aż takie znaczenie, ale koleżanki mama za 1x pozbyła się kamieni – parę lat temu zrobiła to oczyszczanie – i badanie usg potwierdziło, że ich już nie ma i właśnie sama wyciskała.


   1. // Odpowiedz

    Bea, a jest możliwe dostać fotki USG pęcherzyka przed po oczyszczaniu tej mamy? Odwdzięczę się jeśli będzie chętna udostępnić mi je do pracy dyplomowej. 🙂


    1. // Odpowiedz

     Rozmawiałam z koleżanką i jeśli tylko jej mama będzie je jeszcze mieć, to Ci wyśle. Na jaki adres ?


   2. // Odpowiedz

    Do BEA……Ja sama wyciskam sok, bo mam jabłka własne, ale po 5 oczyszczaniu kamieni w woreczku mam tyle samo ile przed rozpoczęciem kuracji,a moze nawet troche wiecej.Tak wiec nie wiem , czy rodzaj soku ma tu jakies znaczenie.


 161. // Odpowiedz

  Jestem po 6 oczyszczaniu i wciaz wydalam zlogi… Pewnie nam ich jeszcze duzo bo wciaz nie przestaje bolec, ale nie zniechecam sie i bede robic do skutku… USG wykonam w lipcu gdy bede w Polsce… O wynikach na pewno powiadomie w komentarzach. Humel znalazlam opis swojego pierwszego USG gdy po raz pierwszy zdiagnozowano mi kamienie, nie mam zdjec tylko opis – zdjecia zostaly w szpitalu w ktorym mialam miec usuwny pecherzyk, czemu sie ostatecznie nie poddalam. Opis jest w jezyku angielskim, gdy po usg w lipcu w PL okaze sie, ze pecherzyk jest oprozniony i nie ma w nim kamieni moge udostepnic Ci badania do Twojej pracy 🙂 pozdrawiam serdecznie i fajnie, ze Jestes 🙂


 162. // Odpowiedz

  Procedura jak najbardziej działa:
  -ustąpiła mi uporczywa wysypka alergiczna na twarzy już po pierwszym oczyszczaniu a męczyłam się z nią przez rok
  -bardzo usprawnił się i przyspieszył mój metabolizm oraz trawienie roślin strączkowych (jestem weganką), teraz po jedzeniu nie mam najmniejszych wzdęć szoook
  Wykonałam już 5 oczyszczań. Z każdym oczyszczaniem mam coraz mniejszą tolerancję soli epsom, od początku miałam tolerancję tylko na 2 tury soli, poranna już kończyła się wymiotami, przy ostatnim oczyszczaniu skończyło się na 1 soli. Mimo tej drobnej nietolerancji i tak każde oczyszczanie zakończyło sie spektakularnym sukcesem . Wygląda na to że pożegnam się z solą epsom a przejdę na cytrynian magnezu następnym razem. Jestem zawzięta więc tak łatwo się nie poddam.
  Jestem lekarzem, z otwartym horyzontem, żałuję że nie nabyłam takiej wiedzy na studiach.
  Wyrazy uznania dla Pana Humela!


  1. // Odpowiedz

   Ja już na drugie oczyszczanie przeszłam na cytrynian Mg, gardło miałam ściśnięte już na samą myśl o wypiciu epsom, nie toleruję tej goryczy.


 163. // Odpowiedz

  Pochwale sie – Wczoraj zrobiłam oczyszczanie. Wyszło 47 kamyków małych i trochę piasku. Zrobiłam wg wskazanej w artykule procedury, zero dolegliwości. Przy soli to oliwa z sokiem smakuje wybornie. Za miesiąc powtórzę oczyszczanie. Humel dziękuję za blog i rady. Świetne!!


 164. // Odpowiedz

  rozumiem, że Ty zawsze kupowałeś siarczan magnezu w aptece – tak?


  1. // Odpowiedz

   Ja zawsze na alledrogo, ale tylko spożywczą. Generalnie jak nie jest napisane spożywcza to tez nic nie powinno się stać, ale jest ona przeznaczona do kąpieli. Ale mimo wszystko lepiej szukać spożywczej.


  2. // Odpowiedz

   Ja używam siarczan magnezu siedmiowodny czysty do analizy i jest wszystko w porządku


 165. // Odpowiedz

  Halo…
  Mam pytanie. Siarczan magnezu kupowany w aptece kosztuje srednio 9zł za 50g. Znalazłam na Allegro kilogramowe opakowania też w cenie około 9-10zł plus przesyłka.
  Chcę przeprowadzać cykliczne, comiesięczne oczyszczania wątroby, więc soli Epsom bedzie trzeba trochę, szkoda przepłacać w aptece. Czy jest to ten sam specyfik?
  Na etykiecie jest napisane Siarczan Magnezu siedmiowodny MgSO4 7H2O – cyfry 4 i 2 maja byc małe – jak we wzorach chemicznych – nie umiem tego napisać 🙁
  Czy to jest to samo, co siarczan Magnezu z apteki? Czy można to bezpiecznie przyjmowac doustnie?
  Dziękuję za odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam 🙂


  1. // Odpowiedz

   Ma być napisane, że Epsom „spożywcza”. W razie wątpliwości wyślij zapytanie do sprzedawcy. W aptece zawsze liczą jak za zboże. 😉


   1. // Odpowiedz

    Korespondowałam ze sprzedającym na Allegro. Twierdzi on, że to jest ten sam specyfik jeśli chodzi o skład chemiczny. Niestety na opakowaniu, tym z Allegro, nie jest napisane „spożywcza”, jest natomiast napisane „czysty do analizy”. Czyli co? Mogę tym czyścić wątrobę?


    1. // Odpowiedz

     Wydaje mi się, że i tak sporo osób używa takiej soli do oczyszczania i mają się dobrze. Ale nie będzie w porządku jeśli na swoim blogu będę promował coś co któregoś razu może komuś zepsuć samopoczucie, albo stwierdzi, że nawet popsuje zdrowie.
     Chodzi głównie o klasę czystości tej soli. Może nie są to jakieś duże odchyły, ale wg jakichś tam norm dzieli się ją na farmaceutyczną (spożywczą), kosmetyczną i może nawet techniczną/przemysłową. Także ja ze swojej strony odpowiedzi dać nie mogę, bo musiałbym też wziąć na siebie odpowiedzialność.


 166. // Odpowiedz

  Wszystko się zgadza ale mimo wszystko postanowiłem sobie zrobić takie czyszczenie


 167. // Odpowiedz

  Dzieki Stanley…ale skoro usg nie wykazało Ci kamieni w woreczku, to dlaczego oczekujesz,ze z woreczka Ci maja zejśc…Tobie schodzą tylko co najwyżej miękkie złogi cholesterolowe z wątroby….zgadza się?
  Ja mam inna sytuacje…mam woreczek wypełniony kamieniami,a mam juz pięc płukań poza sobą (najmniej efektywne było 5 …ostatnie)


 168. // Odpowiedz

  jak zrobię czyszczenie tą metodą z podkurczoną nogą pod koniec maja to dam znać a kamienie sprawdzę jakie są bo do tej pory to schodziły wątrobowe u mnie wcześniej czyli z trzy lata temu były dolegliwości takie ból pod żebrami prawa strona i promieniował mi w kierunku kręgosłupa znaczy kręgosłup zaczął po jakimś czasie się odzywać


 169. // Odpowiedz

  witam cię rela robiłem ostatnimi czasy usg bardzo często i nie wykazało mi kamieni w woreczku żółciowym jeśli chodzi o wątrobowe to usg nie wykaże ci czy je masz natomiast czy woreczek jest zapełniony kamieniami czy też nie to nie wiem


 170. // Odpowiedz

  Czytam komentarze…i widze zdjęcia wydalanych kamieni.ale na tych zdjęciach nie widziałam jeszcze żadnego kamienia.To sa miękkie złogi cholesterolowe , które moga przejśc przez przewody żółciowe. Ale wiedz,ze w woreczkach ludzie maja prawdziwe …twarde kamienie i tu zachodzi pytanie,czy takie maja szanse przecisnąc sie przez przewody.Tu chodzi o to,żeby ktos nie zrobił sobie krzywdy mając prawdziwe kamienie. Ty trzymasz sie kurczowo opowieści o wydalanych kamieniach , które notabene nie sa zadnymi kamieniami.
  Dlatego tak bardzo prosze, zeby każdy wypowiadał sie na temat twardości wydalanych „kamieni”…..to dla wiedzy nas wszystkich.


  1. // Odpowiedz

   ale ten blog jest nie tylko o oczyszczaniu pecherzyka zolciowego (co wg mnie jest najtrudniejsze i najbardziej czasochlonne) ale tez o watrobie i oczyszcaniu jej ze zlogow a nie kazdy zlog musi byc twardy jak kamien. Ja u siebie przez 4 miesiace i 5 oczyszczan wywalilem 2 twardsze ciemne złogi a reszta zawykle jest miekka. Zdarzyło mi sie tez wydalic 3 bardzo ciemne zlogi ktore byly bardzo twarde, wielkosci ok 3 mm. Na ten moment zostal mi jeden „twor” w pechrzyku ktory dodatkowo zmniejszyl sie w tym czasie z 17 mm do 10 mm… Mysle ze 99% to zlogi watrobowe a na ten 1% z pecherzyka potrzeba cierpliwosci, wiary i troche szczescia. W kazdym razie wyniki mam coraz lepsze, atakow odpukac brak wiec co by nie bylo powyzsza metoda NA PEWNO cos daje – ja cierpliwie dzialam dopóki USG pokaze wynik 0.


  2. // Odpowiedz

   Rela, pisałem jakiś czas temu, że po 4 oczyszczaniu wydaliłem same twarde, białawe kamienie. Mogę podesłać fotkę.


   1. // Odpowiedz

    Dzieki Tomek. Twoje kamyki jak pisałes …twarde, ale wielkosci 1-2 mm. Zastanawiam sie czy takie 1.5 – 2cm maja szanse przejśc przez przewód żółciowy? Moje usg wskazuje ,ze mam większe.


    1. // Odpowiedz

     Rela, u mnie zeszło 14 – od 1 do 2 cm 🙂


 171. // Odpowiedz

  Rela szuka realnego sposobu na pozbycie sie problemu jakim jest kamica zółciowa. Humel widze przedstawia sie jako panaceum na wszelkie zło, ale zło jakim sa kamice żółciowe jak było tak jest.
  Humel zamykasz sie na wiedze (bo obserwacje i własne doswiadczenia przynosza realna wiedzę) i jak przyłapuje sie Ciebie na niekonsekwencji to sie obrażasz.Wolisz ciągle podzieki za to ,że tu jestes , czy tez ciągłe doniesienia jak to było po pierwszym pukaniu, a dalej już nic, czy spostrzeżenia osoby , ktora jest zaawansowana w niekonwencjonalnych metodach leczenia kamicy. Musisz sie okreslic, bo w tej sytuacji to dla wielu siejesz tylko zamęt, a tu chodzi o ludzkie zdrowie.W jasny sposób przedstawiam swoje spostrzeżenia, zadaje proste,ale jakże istotne pytania. Czy wdług Ciebie odpowiedzią na nie ….jest św. Gral?


  1. // Odpowiedz

   Rela…jakie obrazanie. Pęcherzyk i nasze wnętrze nie są zrobione ze sztywnej wyklepanej blachy. Wiec jeśli zadajesz mi pytanie co z kamieniami jak się kładziemy na prawym boku z kolanem podciągniętym wyżej to nie trzeba być lekarzem, żeby wyobrazić sobie, że kamienie są wyciskane z dociśniętego pęcherzyka. One nie latają tam jak w pudełku zgodnie z grawitacją.
   Nie uważam się za panaceum i nie potrzebuję pochlebstw od ludzi. Odpisuję dlatego, że nie jest mi obojętne jest zdrowie ludzi. a niektórym nie sposób pomóc, ile razy by się nie odpowiedziało. Jeśli czytasz i widzisz zdjęcia wydalonych kamieni u ludzi to znaczy, że nie metoda jest wadliwa tylko nie każdy jest jednakowo zbudowany i odważny, choćby żeby włożyć palce pod żebra, bo się boi. Nie mam innych rad w takiej sytuacji i nie chce mi się brać udziału w biciu piany dla przyrostu komentarzy.


 172. // Odpowiedz

  Nigdzie nie jest napisane wprost, że osoba mająca już kamienie w woreczku zółciowym, bez ataków kolki jak dotychczas, ale woreczek żółciowy cienkościenny (wg opisu z USG) może oczyscić wątrobę metodą Moritza? Czy jednak występuje cień ryzyka, że kamienie rozerwą woreczek przy oczyszczaniu? Kamyczki są małe w moim przypadku, ale liczne 🙁


 173. // Odpowiedz

  Co do leżenia na prawym boku przy oczyszczaniu woreczka , to chyba pomyłka…biorąc pod uwage ułozenie woreczka.Jak to, kamienie powędrują do góry do przewodu, bo na prawo nie miałyby dokąd.Chyba raczej na lewym boku leżymy,zeby kamienie schodziły wprost do przewodu żólciowego. ……….Co na to Humel?


  1. // Odpowiedz

   Humelowi już nie chce się pisać z Relą bo widzi, że ta szuka świętego Grala.


 174. // Odpowiedz

  witam ponownie a co powiesz o piciu soku z czarnej rzepy świeżo wyciśnięty ,pije 3x po pół szklanki przed posiłkiem trzy dni jestem na początku tej kuracji i nie mogę na tym etapie za wiele powiedzieć piję też napar z dzikiej róży czy to coś da zobaczę a następne czyszczenie przeprowadzić chcę bardziej pod kątem woreczka z pozycją bardziej na boku jak polecasz ale to pod koniec maja żeby trochę dać odpocząć wątrobie i po tym wszystkim pójdę na usg bo jak pisałem miałem stłuszczenie czy wyniki będą lepsze to się okarze


  1. // Odpowiedz

   Na rzepie się nie znam. Też czekam na twoje efekty. 🙂


  2. // Odpowiedz

   STANLEY…..nie odpowiedziałes na moje pytanie. Prosze odpowiedz….”Do STANLEYA…..Właściwie to masz w woreczku kamienie? Czy po tych 10 oczyszczaniach woreczek masz czysty? Skoro robiłeś usg , to powinienes wiedzieć.”


 175. // Odpowiedz

  Witam, na wstępie pięknie dziękuję za ten wpis Humel i że tu trafiłam 🙂

  Otóż mam lęk przed tą procedurą, podczas mojego pierwszego detoksu sokowego (7 dni, codziennie 2 lewatywy) nie zdecydowałam się na oczyszczanie wątroby, chociaż cała grupa ją grzecznie wykonała.
  Myślałam, że boję się że kamień utknie mi przewodach żółciowych albo zatka woreczek i konieczna będzie operacja na cito. Wszystko co tu wyczytałam sprawiło, że w jakimś sensie w tej kwestii zostałam uspokojona.

  Teraz od miesiąca po zjedzeniu jakiegokolwiek tłuszczu (oliwy do sałaty, nasion, orzechów) plasterka sera albo drożdżówki (mięsa nie jadam i nabiał sporadycznie, tj. wyłącznie ze 2 jajka w miesiącu, 1x w tygodniu ser, rzadko masło) czuję mój woreczek, lekko parzący ucisk pod prawym żebrem… Do tego bóle żołądka, całej osi od woreczka po wyrostek robaczkowy, pleców, szyi i prawej stopy 😉

  Po sumiennej lekturze wszystkich komentarzy odkryłam czego boję się najbardziej, napisał ktoś że sól gorzka nie jest najlepsza dla niskociśnieniowców – ja mam 90/60 i dodatkowo przypomniało mi się jak reaguję na nospę – słabnę niemal do omdlenia…
  Czy istnieje prawdopodobieństwo, że w toku procedury zemdleję? I co wówczas? Zemdlałam po porodzie naturalnym i potem trudno było mnie ustabilizować, taka byłam słaba… Muszę dodać, że jest to bardzo traumatyczne doświadczenie.

  Doradź Humel proszę, bo mam 15 mm złóg w woreczku, widoczny w usg i wiele mniejszych i ta procedura jawi mi się jako jedyne lekarstwo..


  1. // Odpowiedz

   W praktyce jeszcze chyba nikt nie poskarżył się na takie obniżenie ciśnienia po Epsom, żeby omdleć. Nie musisz brać nospy, a ilość soli Epsom możesz zmniejszyć o 1/3. Pomyśl, że ludzie wydalają 3cm kamienie, więc twój 15mm to pikuś przy nich. Nie widzę tu strachu 🙂


   1. // Odpowiedz

    Wiem, że ludzie są tacy dzielni i dziękuję Ci za wsparcie, w piątek albo sobotę spróbuję.


    1. // Odpowiedz

     Koniecznie daj znać Agato jak poszła kuracja! Twoje doświadczenie i podzielenie się tym będzie cenne dla wszystkich czytających ten blog 🙂


 176. // Odpowiedz

  Witam ,zacznę od tego że tych oczyszczeń wykonałem już około 10 i dwa ostatnie dały taki zbiór że aż niemożliwe śmiało by można oszacować że było coś do pół kg różnej wielkości natomiast mam problem że bóle pod żebrami w dalszym ciągu nie ustępują wystarczy że trochę więcej zjem lub coś tłustego i ból się zwiększa i podejrzewam że to bardziej wina woreczka niż wątroby a zaczołem właśnie czyszczenie ponieważ miałem bóle pod żebrami prawa strona i po jakimś czasie na badaniu usg wyszło stłuszczenie wątroby tak jakby wyniki się pogarszały co radzisz w tym przypadku zrobić ?


  1. // Odpowiedz

   Ciężko powiedzieć. Bóle nie muszą być związane bezpośrednio z wątrobą. Polecam przejść na lekką dietę bez mięsa i z małą ilością tłuszczu – przynajmniej na kilka miesięcy. Spróbuj pić też kocankę.


  2. // Odpowiedz

   Do STANLEYA…..Właściwie to masz w woreczku kamienie? Czy po tych 10 oczyszczaniach woreczek masz czysty? Skoro robiłeś usg , to powinienes wiedzieć.


   1. // Odpowiedz

    dokładnie j.w. prośba o pokazanie skanu pierwszego USG i ostatniego.


 177. // Odpowiedz

  Witam, postanowiłem przeprowadzić „zabieg” u siebie już po obejrzeniu tego: https://www.youtube.com/watch?v=7ogtNpBtjqA tym samym zaryzykować swoim zdrowiem.

  Objawy:
  -zaparcia
  -kłucie pod żebrem

  próby wątrobowe w normie, morfologia też ok…

  Dieta: jabłka każda ilość plus 1-1,5l soku z kartonu dziennie, ryż, kasze i rano owsianka z dżemem (od wtorku do soboty)

  Proces przebiegał u mnie zgodnie z opisem (niestandardowo miałem lekką biegunkę koło 21 po wypiciu soli), po przebudzeniu kolejna porcja… lekki strach, że nic z tego nie będzie (ze względu na biegunkę wieczorną) ale po ok 40min zaczęła się rewolucja …

  „kamieni” i ogólnie zielono-żółtego gruzu wydaliłem pewnie ok. pół szklanki (wszystkie większe mniej więcej średnicy jednogroszówki – zdjęcia poniżej:
  http://imgur.com/juKeGFu

  Spostrzeżenia:
  -kłucie w boku jest jak było
  -zaparcia mam dalej

  Podtrzymuję swój sceptycyzm, że są to „kamienie” właśnie utworzone przez organizm z oliwy i reszty. Jako mały dowód załączam również kamienia ozdobnego 😉

  http://imgur.com/v37Scel

  także NIE POLECAM ale pewnie autor posta nie zamieści 🙂


  1. // Odpowiedz

   Autorowi takie komentarze nie zaszkodzą, bo dowodów na skuteczność ma od czytających na pęczki, nie licząc tych, którym się udało, a nie komentowali. Niezadowolonych można policzyć na palcach jednej dłoni, licząc Ciebie. 🙂
   Jak na razie udowodniłeś, że jakoś nie ryzykowałeś zdrowia. 😉 Jak zapewne czytałeś w moim artykule, nie u wszystkich kamienie pojawiają się za 1 razem, więc niczego szczególnego nie udowodniłeś. Twoje mazidło na zdjęciu jakoś odstaje wyglądem od kamieni żółciowych ze stołu operacyjnego i zdjęć kamieni wydalonych przeze mnie i innych.
   Wydawanie tak pewnych osądów po 1 oczyszczaniu to mało wiarygodne stanowisko. Btw, jak dla mnie to możesz nie robić sobie tego oczyszczania i żyć dalej ze swoim bólem. To nie strona uszczęśliwiająca sceptyków tylko dla ludzi konkretnych. Kolega już dostarczył dowodów w postaci zdjęć USG, i nie ma potrzeby odpowiadania komuś kto chce mieć inne zdanie.


   1. // Odpowiedz

    Po pierwsze… „nie u wszystkich kamienie pojawiają się za 1 razem”
    Nie wiem czy zauważyłeś załączyłem zdjęcie przy monecie 1 groszowej,

    Po drugie załączyłem poglądowo dwa zdjęcia… owe mazidło jest jednym z nich, żeby poddać w wątpliwość owe kamienie… , drugie jest zdecydowanie podobne do przedstawianych przez ciebie i tak jak opisują ludzie było tego wiecej (mniej więcej tyle co wypitej mikstury :]).

    Po trzecie czy obejrzałeś film, który załączyłem? tłumaczy ludzkim głosem PATOLOG z czego są te „twoje” kamienie. Posiadasz jakąkolwiek dokumentację z analizy laboratoryjnej tych kamieni?

    Po czwarte „Kolega już dostarczył dowodów w postaci zdjęć USG, i nie ma potrzeby odpowiadania komuś kto chce mieć inne zdanie.”

    gdzie są pokazane te badania? czy kolega z serii tych „Mam dowody, ale nie dam, ale mam”


     1. // Odpowiedz

      chłopie! nie mierz każdego swoja miarą… gdzie jest ten dowód? wrzuciłeś jakieś dwa różne zdjęcia, dwóch różnych osób i szukasz poplecznictwa? tyle tego wydaliłeś ty i koledzy, koleżanki zadowolone (placebo) czy prowadząc takiego bloga tak ciężko było by zdobyć badania tego co wydaliłeś w zwykłym punkcie laboratoryjnym?

      piszesz, że „ten wpis pomoże wielu logicznie myślącym” … logicznie myślący człowiek stwierdzi, że dalej piszesz farmazony wycierając gębę jakimiś zdjęciami USG (bez opisu, podpisu, etc etc etc)

      ZRÓB to PROfesjonalnie i daj mi uwierzyć


    1. // Odpowiedz

     Pozwolę sobie skomentować Twoją wypowiedź Gon7o, ja nie potrzebuję innych dowodów skoro trądzik po 17-stu latach ustępuje nagle po oczyszczaniu wątroby, tak samo candida z którą męczę się 10 lat 😉 nic wcześniej nie pomagało. U mnie przy drugim oczyszczaniu poleciały zielone kamyki ale też białe, uwapnione, ale skoro twierdzisz, że oliwa emulguje i rozpada się na biały proszek to Twoja sprawa 😉


 178. // Odpowiedz

  Przeprowadziłem oczyszczanie, wyszły piękne kamienie. Co ciekawe, po oczyszczaniu jak się tylko napije 1 piwa to strasznie mnie boli od razu głowa. Generalnie objawy po spożyciu alkoholu bardzo mi się pogorszyly. Moja lekarka mówi że wg niej mam nietolerancje alkoholu czyli swego rodzaju alergię.
  Oprócz tego już dawno stwierdzoną nietolerancje glutenu i białka mleka krowiego.I ze wg niej a leczy metodami naturalnymi i homeopatia to ludzie którzy zaczynają zdrowo jeść, oczyszczać organizm to coraz bardziej zaczynają nietolerowac syfu czyli np glutenu (pestycydy, gmo) białka mleka krowiego (podobnie + antybiotyki i hormny) napoji kolorowych i np alkoholu.
  Mógłbyś się jakoś ustosunkować do tej mojej poglebiajacej się nietolerancji. Czy to rzeczywiście jest tak że im czystszy organizm tym więcej odrzuca?


  1. // Odpowiedz

   Ja niby też miałem nietolerancję na mleko, jajka i pszenicę. Po oczyszczaniu wątroby i zmianie podejścia do życia już nie zauważam problemów pokarmowych.
   Mózg podświadomy pamięta nieprzyjemne zdarzenia. Pamięta też jakie pokarmy były przyjmowane np. podczas awantur przy stole, zmuszaniu do jedzenia pod groźbami itp. Po zjedzeniu białek jakie jelita (tzw. drugi mózg) mogą reagować sygnałem przekazanym do mózgu i odrzuceniem, albo reakcją przeciwciał.
   Samego jedzenie nie obwiniałbym o szkodliwość, a czyste i silne ciało nie powinno reagować chorobowo na coś na co inni ludzie (na „złej” diecie) nie reagują.
   Moja wątroba po oczyszczaniu wzorowo reaguje na alkohol, a wcześniej najczęściej umierałem. Przypuszczam, że w Twoim wypadku będzie tak samo, ale na wszystko trzeba czasu.


  2. // Odpowiedz

   Możesz cos więcej napisac na temat tych kamieni, których sie pozbyłes (glównie chodzi o twardość)


 179. // Odpowiedz

  I cisza na blogu…….,a ja mimo wszelkich wątpliwosci robie dzis 5 oczyszczanie.


 180. // Odpowiedz

  Ja w domu odmierzylam 4 lyzki stolowe soli, fakt nie byly pelne, ale daly ok. 64 g. Mysle zeby na dobry start przyjec 70 g. soli epsom. Co do lyzek, sa rozne, niektore dosc glebokie i spore, stad taka rozbierznosc:))


 181. // Odpowiedz

  Witam , odnośnie tego czy sok jabłkowy rozmiękcza kamienie czy tylko powoduję wzrost produkcji żółci nie wiem , ale wiem , że po tygodniowym piciu tego soku ból pod pod prawym żebrem ustał nawet już przed oczyszczaniem.Tyle , że po oczyszczaniu znowu się pojawił , dodatkowo w moim przypadku ten ból narasta przy stresie i zauważyłem , że jak jestem bardzo głodny też . To takie moje spostrzeżenie , jeśli ktoś mógłby się do tego odnieść , będę wdzięczny.


  1. // Odpowiedz

   Witaj.Mam podobne spostrzeżenia jak Ty.
   Ja…jak wczesniej pisałam zrobiłam doswiadczenie z kamieniami żół. i sokiem , niestety nawet odrobine nie zmiękły( oczywiście nie oczekując żeby sie zupełnie rozpuściły). Wobec tego mam obawy, czy twarde duże kamienie maja szanse przedostac się przez przewód zółciowy( mimo jego poszerzenia po piciu soli)


 182. // Odpowiedz

  4 duże stołowe łyżki czubate to 50 g a nie 90 g. Skąd ta rozbieżność? Proszę o odpowiedź 🙂 Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Hej Piotr, właśnie ja o tym pisałem 3 tygodnie temu, wpisz w wyszukiwanie moje pseudo tutaj i zobaczysz. Sam musisz sprawdzić na sobie, im więcej tym lepiej, chodzi tu o rozluźnienie. Właśnie to jest najgorsze, trudno by było sprawdzić jaka dawka jest najlepsza, czy wystarczy 50, czy lepiej więcej. Co do Humela to ma jakieś dziwne duże łyżki.


 183. // Odpowiedz

  Wątroba to bardzo ważny organ odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu, ale nie jedyny. Wiele osób ma jednak również zanieczyszczone inne organy jak nerki, krew, stawy, jelita. Czy oczyszczacie też inne organy?


  1. // Odpowiedz

   Żeby oczyścić inne organy trzeba oczyścić organ, który filtruje krew i limfę , jaka do nich dociera, zabiera produkty przemiany materii i dożywia. Wątroba jest filtrem dla krwi. Krew nie jest organem tylko nośnikiem tlenu, składników odżywczych, wody i hormonów. Skład krwi zależy gównie od pracy wątroby, więc i późniejsze odżywienie i oczyszczenie innych organów będzie zależne od wątroby. Samo serce będzie niedokrwione jeśli wątroba nie będzie wystarczająco drożna. Wątroba zbiera całą krew ze wszystkich narządów i kontroluje jej skład. Potem podaje na serce, płuca, znów serce i potem na wszystkie komórki ciała.
   Innym – tak samo ważnym- sposobem na oczyszczanie organów jest dbanie o nawodnienie i ruch. Ruch jest pompą dla ukł. limfatycznego. Brak ruchu moze powodować obrzęk limfatyczny i zastoje w tkance łącznej.


 184. // Odpowiedz

  To i ja się pochwalę 🙂 Od 17-stu lat walczę z trądzikiem (pochłonęłam przez ten czas sporo antybiotyków ale od 4 lat leczę się tylko dietą i witaminami które już bardzo pomogły ale nie usunęły problemu całkowicie), mam zaburzenia hormonalne i candidę, od pewnego czasu odczuwałam również bóle pomiędzy prawą łopatką a kręgosłupem. Pierwsze oczyszczanie zrobiłam 3 tygodnie temu. Poleciało około 30 kamyków, największy miał około 1 cm. Wczoraj zrobiłam drugie oczyszczanie do którego niezbyt skrupulatnie się przygotowałam bo po drodze złapałam zapalenie ucha a ból był tak silny że nie byłam w stanie stać przy wyciskarce żeby zrobić sobie sok jabłkowy.. I wyszło tak że wypijałam po litrze soku jabłkowego przez 3 ostatnie dni, nie trzymałam również diety beztłuszczowej. Ryzykując niepowodzeniem podjęłam się jednak oczyszczania i nie żałuję, bo wydaliłam dzisiaj z siebie jakies 120 kamieni! Zaczęło się od małych grudek, po kilku wizytach w toalecie zaczęłam wydalać kamienie wielkości 1-groszówki. Największy miał około 2 cm i wyszedł około godziny 21. Aha! Już po pierwszym oczyszczaniu stan mojej buzi się bardzo poprawił i jak tak dalej pójdzie to do wakacji mogę się całkowicie pozbyć trądziku 🙂 taką mam nadzieję więc trzymajcie kciuki 🙂 Dziękuję Humel i pozdrawiam!


  1. // Odpowiedz

   Jesteś wielka Kasiu. Powodzenia w dalszych działaniach. 🙂 Pozdrawiam.


 185. // Odpowiedz

  ja na oczyszczenie wątroby zacząłem brać „Bee Pearl” i po dłuższym czasie mogę szczerze stwierdzić, że pomogło mi to niezmiernie.


 186. // Odpowiedz

  Witam, robiłam drugie oczyszczanie, po którym czuję się dużo lepiej niż za pierwszym razem. Jednak w sedesie zamiast samych złogów znajdowała się warstwa tłuszczu! W tym tłuszczu w kolorze żółtopomarańczowym oblepione były kuleczki zielonych złogów. Czy to normalne i skąd tyle tłuszczu? Za pierwszym razem nic takiego nie wystąpiło.


  1. // Odpowiedz

   Wygląda na to, że tym razem nie strawiłaś całego tłuszczu. Następnym razem użyj mniejszej dawki oliwy.


 187. // Odpowiedz

  W jakich akcjach?
  Mozliwe, ze wyrostek nie mial zwiazku z oczyszczaniem. Nie odbieram tego jako negatywny skutek kuracji. Ale, tak jak pisalam, pozbylam sie przy okazji smietnika.


  1. // Odpowiedz

   Przy ataku bólu wynikającego z zapalenia wyrostka.


   1. // Odpowiedz

    ja niestety też nie mam wyrostka, niestety gdyż jak dowiaduję się ostatnio nie jest on niepotrzebny a wręcz przeciwnie jest potrzebny tak jak pęcherzyk żółciowy.
    atak wyrostka jest związany z pasożytami – to one atakują ten wyrostek więc trzeba się odrobaczać


 188. // Odpowiedz

  Witam, dopiero wczoraj wieczorem trafiłam na ten blog. Czytałam z wielkim zainteresowaniem. Dziękuję za informacje w nim zamieszczone. Sporo wiem na temat oczyszczania wątroby, ale każda dodatkowa wiedza jest bezcenna.
  Ja oczyszczałam swoja wątrobę sześć razy kilka lat temu. Każde oczyszczanie było bardzo udane, sporo kamieni, na początku mniejsze i kaszka. Przy kolejnych większe. Samopoczucie po oczyszczaniach wspaniale, wielki przypływ energii. Nie dokończyłam całej kuracji z powodów osobistych (przeprowadzka, zmiana organizacji w życiu). Ale teraz powtórzę całą kuracje.
  Moje obserwacje:
  — po pierwszym oczyszczaniu zrobiły mi się zajady (ranki w kącikach ust). Nigdy nie miałam tego problemu. Nie skojarzyłam tego z oczyszczaniem. Zażyłam witaminę B2 (ryboflawina). Pomogło. Po drugim oczyszczaniu zajady wróciły. Wiec znowu Wit B2. I przy każdym następnym oczyszczaniu brałam profilaktycznie wit B2 przez kilka dni. Problem nie wrócił.
  — jakiś czas po ostatnim (6-tym) oczyszczaniu miałam atak wyrostka robaczkowego, miałam wtedy 50 lat. Został usunięty. Był bardzo zanieczyszczony. Myślę, ze to złogi z wątroby zatrzymały się w wyrostku i spowodowały ten atak. Jestem bardzo zadowolona, ze już go nie mam, przy okazji pozbyłam się brudnego wyrostka!!!! 😉
  Ciekawa jestem czy ktoś miał podobne problemy.
  Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Problem wyrostka dotyczy konkretnych programów biologicznych i nie łączyłbym go z oczyszczaniem. Słyszałem, że 100% skuteczności w takich akcjach daje całodniowy post i popijanie bardzo ciepłej wody.


 189. // Odpowiedz

  Przygotowuję się do pierwszego oczyszczenia – nie ukrywam, że mam dużo obaw ale w sumie wisi nade mną zabieg usunięcia woreczka ( bardzo dużo małych złogów – bez widocznych dużych kamieni). Czy takie małe złogi usuwa się szybciej niż duże kamienie, czy nie ma to znaczenia i jak zauważyć przy biegunce, że to te złogi? Jeśli piję od tygodnia ok. 3, 5 litra płynów dziennie ( sok jabłkowy+ woda+zioła) to jest to wystarczające? jak długo po oczyszczaniu pozostać na lekkostrawnej diecie? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo boję się tego oczyszczania porównywalnie jak operacji.


  1. // Odpowiedz

   Drobne kamienie pójdą zdecydowanie łatwiej niż te większe. Jeśli pijesz zioła, upewnij się, że nie są żółciopędne. Do oczyszczania trzeba zachować żółć. Dieta lekkostrawna minimum 2 dni po oczyszczaniu do kilku dni, żeby nie wepchać sobie kolejnych kamieni w zwieracz pęcherzyka.


  2. // Odpowiedz

   Ja bym odstawiła te zioła, nigdy nie wiadomo czy przypadkiem nie są żółciopędne. Zawsze na tydzień przed odstawiam wszystko w tym suplementy, czystek czy wszelkie przyprawy.


  3. // Odpowiedz

   taka techniczna uwaga- nie wiem jak robia to inni ,ale ja małą miseczkę z niewielką ilością wody wstawiłam do bidetu, ale można też do sedesu (dobrać wielkością), po wypróżnieniu przelewam przez przygotowane sitko kuchenne przepłukuję wodą, może nie jest to najfajniejsza zabawa, ale za to dokładnie wiem co i ile ze mnie wyszło biegunka po dwóch pierwszych porcjach soli przed piciem oliwy troche ułatwia sprawę , a zawsze można zrobić zalecaną lewatywę , żeby jelita były czyste.


 190. // Odpowiedz

  Autor nie porusza nawet bardziej istotnych spraw tj wyników oczyszczania. Nadal nie wiem jakiej konsystencji sa wydalane kamienie.Czy sa to tylko z nazwy kamienie,a tak w ogóle to jest zbita zielonkowata maź (tak jak to było w moim przypadku).
  Szanowny autorze nijako twierdzisz ,że nie masz juz kamieni, innym razem,ze pijesz sól Epsom…tylko po co skoro kamieni juz nie masz.
  Może napiszesz wiecej o swojej kuracji. Rozumiem,że masz to wszystko sam udokumentowane wynikami USG obrazującymi stan Twojego woreczka żółciowego przed i po kuracji. Do tej pory wspomniałes tylko o wynikach USG jakiegos tam pana i FB. To troche za mało żeby pełnic tu role eksperta. Nie zrozum tego źle, ale tu szukaja ludzie pomocy i dobrze by było zeby podawać konkrety, bo najwazniejsze sa wyniki i to jakos udokumentowane.


  1. // Odpowiedz

   Moje kamienie nigdy nie były maziowate tylko twarde jak plastelina. Nie dam sobie wcisnąć kitu, że to miraż. Kolejne oczyszczania wykonywałem po tym jak kamienie schodziły z wnętrza wątroby i uciskały w okolicy połączenia pęcherzyka z kanałem żółciowym wspólnym. Po każdym oczyszczaniu wydalałem to co ewidentnie uwierało i co widac na fotkach jakie robiłem za prawie każdym razem. Na oko widać jak twarde są złogi.
   Niestety nie przepadam za szpitalami i nie sadziłem, że kiedyś napiszę tego bloga, więc nie robiłem żadnego wywiadu. Bolał mnie pęcherzyk – zrobiłem oczyszczanie i cieszyłem się z efektów. Nie miałem potrzeby udowadniać tego sceptykom, bo to mój pęcherzyk i moje bóle. Powiedziałem znajomym i rodzinnie jakie to skuteczne. Oczywiście większość wyśmiała. Nie mój to problem i nie moje chore pęcherzyki z wątrobami. Zachęcam każdego do próbowania na sobie. Skoro Moritz robił to ludziom przez 30 lat i nikt go nie zamknął do paki, znakiem że działało. Nie mam już ochoty tłumaczyć wiecznym sceptykom, że naprawdę już mnie nie boli coś co bolało. Może jak zacznę opowiadać, że po wypiciu 2 piw przyleciało ufo i wyssało mi przez Wi-Fi złogi z pęcherzyka, które powodowały ból – może wtedy uwierzą, skoro proste rozwiązania są dla nich zbyt proste. 🙂
   Poniżej masz moje złogi wątrobowe i pęcherzykowe. Część z nich z pewnością została doprodukowana ze względu na rodzaj osobowości jaką wyrobili od dziecka we mnie rodzice. Teraz nie oczyszczałem się od kilku miesięcy i nie zrobię tego dopóki nie zacznę czuć uwierania. Ale po tych marudzeniach i atakach jakie ostatnio się sypią moja wątroba raczej wyprodukuje złogi w przyśpieszonym tempie. No cóż… nie ma ludzi doskonałych. 😉
   http://humel.pl/2016/04/18/moja-historia-oczyszczania-watroby-i-woreczka-zolciowego/


   1. // Odpowiedz

    Niepotrzebnie sie unosisz….ja nie chcę oponować co do terapii Mortiza jako takiej, chce jedynie doinformowac sie w tej kwestii majac juz własne doswiadczenia w oczyszczaniu….a sa one takie ,że po każdym z nich (4) wydaliłam identyczne jak Twoje na zdjęciach złogi….i tez w takiej a może większej ilości,ale moje usg po tych 4 oczyszczaniach wskazuje,ze kamieni w woreczku nie ubyło ,a nawet przybyło, Pytanie nasuwa mi sie taki …to skad wzieły sie te wydalone „kamienie”. Powiesz pewnie z watroby (watrobe tez nadal mam stłuszczona ..taka jak przed oczyszczaniem).Poza tym ogladałam kamienie pooperacyjne wielu osób….sa to naprawde kamienie, a nie takie zlepki… no powiedzmy ,ze tak jak to określasz …jak plastelina.
    Mam prawo wiec podejrzewać,ze te prawdziwe kamienie nie wydalaja sie ta metoda, bo wszyscy pokazuja takie same zdjecia wydalanych złogów.Wszyscy mówią ,ze sie lepiej czują…(ja też sie b. dobrze czuję,a problem nie znikł).Ale nikt,ze pozbyłem sie kamieni i mam to na zdjeciu usg.Tylko ciągle słysze juz nie wychodza , to nie mam kamieni , dobrze sie czuje itp….
    Wczoraj wziełam kilka kamieni żółciowych od znajomej, która jest po operacji…trzymam je w soku jabłkowym…chce sprawdzic , czy one choć troche rozmiekną. To w celu sprawdzenia, czy wypijany przez to 6 dni sok jabłkowy istotnie rozmiekcza kamienie w woreczku przed oczyszczaniem.Wiem,że woreczek , to nie żołądek, a tam przeciez trafia sok, ale przeciez jakies dzialanie na zawartośc woreczka jak sie twierdzi ma (zobaczymy jakie będa efekty tego doświadczenia)


     1. // Odpowiedz

      Jest to pierwszy znany mi przypadek przedstawienia efektów oczyszczania woreczka,chociaz w części satysfakcjonujący. W moim przypadku wynik oczyszczania jest odwrotnością tego.
      Może znajda sie inne jeszcze osoby, które pochwala sie dobrymi wynikami usg po oczyszczeniu…. bo jeden dobry wynik, to troche za mało.
      Pozostał jeszcze problem twardości kamieni, o którym wspominałam wczesniej.


     2. // Odpowiedz

      Mi ostatnio wyszły (4 oczyszzanie) małe, twarde, biale, uwapnione kamyczki. Zupełnie inne od 3 wcześniejszych oczyszczan. Pisałem o tym tutaj 3tyg temu. Mam jakieś tam zdjęcie jak byś był zainteresowany.


     3. // Odpowiedz

      Własnie ….małe, więc mogły przejść przez przewody żółciowe, ale co powiedziec o takich duzych…1,5 – 2 cm? …..zakładając ,ze nie można ich jednak rozmiękczyć?(patrz ..moje doświadczenie z sokiem jabłkowym i twardymi kamieniami)


    1. // Odpowiedz

     Niestety doświadczenie z rozpuszczaniem kamieni żółciowych w soku jabłkowych daje złe wyniki. 6 dni leżą w soku i nie rozmiękły choćby w najmniejszym stopniu.
     Wnioskuje więc ,ze wypijany sok w czasie przygotowania do płukania nie powoduje rozmiękczania kamieni.Zwracam uwagę,że chodzi tu o twarde kamienie,a nie złogi miękkie…jak plastelina.


     1. // Odpowiedz

      Warunki jakie panują w wątrobie to nie szklanka z sokiem. Aczkolwiek ja tez nie sadzę, że sok jabłkowy rozpuszcza złogi żółciowe. Gdyby tak było to nie byłoby potrzeby robić całego tego oczyszczania. Bardziej chodzi o picie w celu zwiększenia produkcji żółci.


     2. // Odpowiedz

      Sok jabłkowy zwiększa wydzielanie żółci?…jestes pewien, bo ja nie? Własnie przeszukałam wszystkie dostępne mi materiały i nigdzie nawet wzmianki o tym nie znalazłam.


 191. // Odpowiedz

  Autorze artykułu!
  Podajesz propozycję zamiany gorzkiej soli na cytrynian magnezu ale mimo pytań nie odpowiadasz gdzie go dostać.


  1. // Odpowiedz

   Z tego co wiem, można go dostać w aptece. Może uda się kupić na allegro, albo ktoś z czytelników wie gdzie. Jeśli nie to nie jestem w stanie pomóc. Zawsze piję roztwór soli Epsom.


  2. // Odpowiedz

   cytrynian magnezu jest teraz wszędzie np w sklepach z suplementami – na allegro też go pełno. Zamierzam następnym razem zamienić nim epsom bo jak tylko o niej myślę to robi mi się niedobrze


 192. // Odpowiedz

  Witam
  Opiszę swoje doświadczenia.
  U męża stwierdzono liczne złogi w pęcherzyku 2 lata temu, wielkości ok 22 mm. Próbowaliśmy wszystkiego- zioła, ostropest, rzepa, suplementy, soda, homeopatia chyba wszystko co znalazłam w necie. Nic nie pomogło, a bóle nocne zaczęły być nie do zniesienia, więc musieliśmy spróbować mimo wielu obaw oczyszczanie wg moritza.
  Po pierwszych dwóch oczyszczaniach bóle nadal występowały ale za to skończyły się wieczne luźne stolce i zmieniły one kolor – wcześniej były blade a z czasem zaczęły się ściemniać. Po trzecim oczyszczaniu zero bólu przez cały miesiąc ! od niepamiętnych czasów !
  Teraz jesteśmy po czwartym oczyszczaniu i przez 24 h ból wystąpił ale na razie ustał.
  U męża przy każdym oczyszczaniu wychodzi mnóstwo zielonych kamieni – jednego największego zmierzyłam miał 3,5 cm na 2,5 cm. Mój mąż to też sceptyk jak niektórzy tu ale sam przyznał że lepiej się czuje po oczyszczaniu. Dla mnie dowodem są lepsze stolce.
  Po drugim oczyszczaniu byliśmy na usg ale niestety kamienie w woreczku nadal były więc na razie nie planuje usg – będziemy oczyszczać się i sprawdzimy gdzieś pod koniec roku.
  Ja też robię oczyszczania. U mnie kamienie są malutkie w porównaniu do tego co wychodzi lubemu. Przy czwartym oczyszczaniu był to raczej piasek. Jeśli byłaby to zbitka oliwy i czegoś tam jeszcze to raczej u męża i u mnie kamienie byłyby porównywalne wielkością, a nie taka kolosalna różnica. Ja też lepiej się czuję po oczyszczaniu i moja alergia na pokarmy się zmniejszyła. Teraz jem to po czym kiedyś bolała mnie głowa przez 24h.
  Niech każdy decyduje o sobie.
  My dalej będziemy się oczyszczać i liczę na dalszą pomoc Autora w razie pytań 🙂
  Pozdrawiam


  1. // Odpowiedz

   Dziękuję za podzielenie się „wrażeniami”. 🙂
   Może u męża warto spróbować z tym uciskaniem pęcherzyka przez wkładanie palców pod żebra. Myślę, że jego poprawa trawienia wynika z oczyszczenia dróg żółciowych. Pozdrawiam


   1. // Odpowiedz

    to uciskanie pęcherzyka jeśli dobrze rozumiem ma wyglądać tak: piję oliwę, kładę się na prawy bok z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej, wciskam palce pod żebra z prawej strony i przeciągam uciskając z prawego boku ku środkowi ?

    zacząć to robić już przy kolejnym oczyszczaniu czy jeszcze poczekać skoro z męża i tak się sypie tyle tych kamieni? nie chcę przedobrzyć, może lepiej jeszcze pooczyszczać wątrobę w normalny sposób z leżeniem na wznak? Dzięki 🙂


    1. // Odpowiedz

     Chodzi o to, że każdy ma inna budowę anatomiczną. Jedni mają taki zwieracz, że kamienie wychodzą swobodnie, inni maja taki, że trzeba pomóc uciskaniem. Ja wypijałem oliwę, kładłem się na wznak i po około 20-30min. wykonywałem ucisk okolic pęcherzyka. Myślę, że możesz to zrobić przy następnym oczyszczaniu.


  2. // Odpowiedz

   Witam.
   Mam pytanie…..kamienie, które wyszły u męża były twarde,czy raczej o konsystencji masła….tyle,że w kolorze zielonkowatym?


   1. // Odpowiedz

    Ale masła wyciągniętego z lodówki czy trzymanego na kredensie? 🙂


   2. // Odpowiedz

    były twarde, oczywiście nie tak jak kamienie skalne ale też nie jak masło


 193. // Odpowiedz

  pól roku temu miałam hydrokolonoterapię, czy mogę teraz oczyścić wątrobę czy muszę jeszcze raz oczyścić jelito grube?


  1. // Odpowiedz

   Jeśli nie ma innych dysfunkcji jakie są wymienione w artykule to można.


 194. // Odpowiedz

  Witam, Moja mama lat 61, zrobila oczyszcznie poraz pierwszy. Od dawna brala tabletki na nadcisnienie.
  Podczas oczyszczania rano czula sie bardzo slabo, sprawdzila cisnienie i miala tylko 80/65.
  Oczyszczanie bylo 3 dni temu. Mama czuje sie oglolnie dobrze ale cisnienie nie wzoslo bardzij niz 100/70.
  Czy ktos wie co moglo to spowodowac ? Jak pojdziemy do lekarza to oczywiscie obwinia cale to oczyszczanie i pewnie dostanie tabletki na podwyzszenie ciśnienia a tu pewnie nie o to chodzi.


  1. // Odpowiedz

   Wszystko wymaga czasu. Każde oczyszczanie niesie za sobą zmiany i organizm dostosowuje się do lepszych warunków. Można podnieść ciśnienie kawą o rozsądnej mocy, albo suplami z guarany. A jak nie to na początek leki w rozsądnej dawce. Oczywiście jeśli mama nie może normalnie funkcjonować. Potem jak zmniejszycie dawki to powinno wrócić do normy. Swoją drogą, wiele osób ma takie ciśnienie i nie robią tragedii.
   Poza tym obstawiam na silne odwodnienie. Zacząć od tego, a potem szukać pomocy w tabletkach. Pozdrawiam.


 195. // Odpowiedz

  Witam, chciałabym wiedzieć gdzie można zakupić cytrynian magnezu bo w aptekach nie ma.
  Pozdrawiam


 196. // Odpowiedz

  A w ogóle je miałeś , czy tylko zbierasz materiały na pracę dyplomową i tak właściwie zachęcasz , czy nie zachęcasz do płukań.Właściwie to teraz sama nie wiem jakie pełnisz tu zadanie.


  1. // Odpowiedz

   Ten blog nie jest dla moich korzyści. Powstał dla bezinteresownego dobra innych, po tym jak sam od 4 lat praktykuję to oczyszczanie. Bloga chcę użyć przy okazji do swojej pracy. Nikogo nie zmuszam i nie mam zamiaru manipulować. Wszystko ma polegać na wspólnym wsparciu- was z mojej strony jako osoby z doświadczeniem tego oczyszczania i waszym wsparciem w postaci dowodów na jego skuteczność. W razie braku zaufania do tej metody i mojej strony niech każdy idzie własną drogą.


 197. // Odpowiedz

  Ludzie mają narażać swoje zdrowie bo Pan ma jakieś zdjęcia z czyjegoś USG. Mam w pęcherzyku kamienie do 13mm i na pewno bym się z tym od razu afiszował gdybym się ich pozbył. Jednak takich przypadków nie jest łatwo znaleźć a Pan opowiada jakie to głazy ludzie wydalają i ma Pan na to 1 zdjęcie. Zgadzam się, że ludzie są naiwni, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zdrowie, sam się już przymierzałem do „oczyszczania” (nawet sól kupiłem) ale po dłuższej analizie nie jest to dla mnie wiarygodna terapia. Skoro ludzie nabierani są reklamami na kupowanie takich ilości para leków to czemu nie mają się skusić na jakieś oczyszczanie, które w moim odczuciu jest zwykłym placebo.


  1. // Odpowiedz

   Możesz być tym przykładem, który rozwiewa wątpliwości. Jeśli metoda to bull shit niczego przecież nie stracisz. A jeśli działa, wtedy Neti Aneti dostanie w policzek za swoje mądralowanie. 🙂 Droga wolna.


 198. // Odpowiedz

  Ja jednak zrezygnuję z tej metody. Przemawia do mnie gość z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=7ogtNpBtjqA .Nikt do tej pory nie udowodnił, że wydalił kamienie z pęcherzyka. Wątpliwe korzyści, coraz częściej ludzie piszą o bólach, nie wiem czy nie robią sobie krzywdy.


  1. // Odpowiedz

   Ja mam dowody w postaci zdjęć USG, że jeden Pan pozbył się sporych kamieni. Więc teoria Pana z filmu kontra fakty – fakty wygrywają. Poza tym Pan o którym mówiłem był straszony, że max do 48h wróci pod skalpel z takim zapaleniem pęcherzyka jakie spowodował utkwiony kamień. Mimo wszystko nie wrócił pod obiecywany skalpel a kamień wydalił. Ba, wcześniej miał zdiagnozowanych kilka takich kamieni w pęcherzyku i też je wydalił. Wszystko potwierdzają fotki USG. Lepiej zestawiać teoretyków z filozofami i wyciągać proste wnioski. Dlatego lepiej się nie mądrować zbytnio i mieć więcej pokory. Nie chce mi się nawet do końca oglądać ten filmik. Autor ma nieciekawe notowania u osób szerzej obeznanych z e sprawami w praktyce. Kieruje się jedynie własnym postrzeganiem, a tutaj znajdziesz wypowiedzi osób, które sprawdziły to oczyszczanie na własnej skórze. A jak ludzie wydalają kamienie cholesterolowe i uwapnione to kto je podrzucił do klozetu? Elfy? A zdjęcia to nie dowody?
   Czasami poziom naiwności ludzi mnie zaskakuje.


   1. // Odpowiedz

    Masz dowody „…ze jeden pan…”, ale nie masz swojego dowodu, a i ten , który podajesz to taki ..” pewna pani drugiej pani..” To sa za powazne sprawy,zeby je tak traktować. Od dawna zastanawia mnie,ze nikt na forach nie mówi o konkretach płukań woreczka w postaci wyników USG..tylko sprawozdania ile wyszło i na dodatek nie wiadomo właściwie czego.
    Mój wynik USG po 4 płukaniach jest taki jaki jest(woreczek pełen kamieni i jeszcze jakby wieksza objetość), więc mnie to zastanawia, czy to skuteczna metoda. Dlatego szukam osób, które moga udowodnić ( ale konkretnie… wynikami USG),ze warto dalej kontynuować płukanie.


    1. // Odpowiedz

     Mam te zdjęcia od owego człowieka na prywatnym koncie FB i dokładna konwersację. Szykuję się do napisania osobnego artykułu. Osoba jeszcze jest w procesie i będzie więcej wyników. Nie mam ochoty nikogo zmuszać do oczyszczania, ani niczego wymyślać. Trzeba poczekać i tyle. Ja sie nie rozdwoję zwłaszcza teraz. Może stworzę jakiegoś surowca dla niecierpliwych, tak na szybko, ale nie obiecuję.


  2. // Odpowiedz

   Ja akurat podczas oczyszczania zadnych bóli nie miałam. Nawet dziwiło mnie ,ze w miare to tak składnie za każdym razem szło.Niepokoi mnie tylko fakt, ze po 4 płukaniach nie ma żadnych, chocby najmniejszych rezultatów (tak wskazuja wyniki USG) Może trzeba więcej płukań, nie wiem. Troche sie tym zniechęciłam.Nikt tu tez nie mówi o sprawdzaniu efektów płukań , czyli badań USG.


   1. // Odpowiedz

    Dlatego sam zachęcam ludzi do robienia USG przed oczyszczaniem bo ja już nie mam kamieni i nie pomogę. Mam parę osób chętnych ze studiów, które to zrobią, ale nie wiem kiedy będę posiadał zdjęcia USG. Zamierzam pisać z tego pracę dyplomową i bardzo mi zależy na takich zdjęciach. Ktokolwiek czyta, niech robi USG przed oczyszczaniem. 🙂


 199. // Odpowiedz

  Nikt tu jeszcze nie pochwalił sie pozbycia sie kamieni w woreczku dokumentujac to wynikiem USG. Czy jest tu taka osoba, która miała stwierdzone badaniem kamienie w woreczku,a potem poprzez stosowanie tej metody pozbyła sie ich? Ja jestem po 4 płukaniu ( za każdym razem wychodziły jakieś złogi), zrobiłam USG i z zasobem kamieni nic nie drgnęło,a nawet jakby ich więcej wykazało USG. Nie wiem , czy dalej mam robic płukania, skoro to nic nie daje.
  Proszę o odpowiedź ,a nawet kontakt na maila (rela27@interia.pl) osoby, która może cos konkretnego w tym temacie przekazać. Pozdrawiam Rela


  1. // Odpowiedz

   Jest tutaj przynajmniej jedna konkretna osoba. A jeśli kamieni przybyło w woreczku to warto się zastanowić nad jego dokładnością. Poza tym pisałem wyraźnie, żeby włożyć palce pod żebra po 20 min od wypicia oliwy i pomóc wypchać kamienie do przewodów skąd pójdą do dwunastnicy. Każdy ma inne uwarunkowania fizyczne więc nie będzie identycznie w przypadku każdego.


   1. // Odpowiedz

    Chyba raczej żartujesz z tym wkładaniem palców pod żebra. W takim tonie odbieram Twój wpis, a problem chyba nie jest śmieszny.


    1. // Odpowiedz

     Nie żartuję. Ja tak zrobiłem za 10 razem i wyszły mi największe i najwięcej dużych kamieni na raz. Zrobisz jak uważasz. jak ktoś woli nieśmieszny ton lekarza i wycięcie pęcherzyka to ja nic na to nie doradzę.


     1. // Odpowiedz

      Gdybym wolała jakikolwiek ton lekarza , to by mnie tu nie było. Ale skoro mówisz o wkładaniu palca pod żebra , to chyba jakims magikiem jestes , bo jakos ten czynności nie za bardzo moge sobie wyobrazić. W którym miejscu Moritz o tym pisze?


      1. // Odpowiedz

       Nie pamiętam czy Moritz pisał o tym. Widziałem to gdzieś na YT i sam zastosowałem. Zobacz sobie na fotkach z neta gdzie jest pęcherzyk i włóż tyle ile wchodzi. W praktyce wejdzie nie więcej jak 2-3cm i bardziej chodzi o ucisk w tym miejscu.


 200. // Odpowiedz

  Mnie po 6 oczyszczaniu nadal boli w prawym boku, ale sugeruję się Moritzem, który pisze wprost, że bóle mogą towarzyszyć poki nie pozbędziesz się wszystkich kamieni….. Od kilku miesięcy mam żółte stolce, po ostatnim plukaniu miałem 3 stolce w kolorze wzorcowym….. Brązowo zielone, niestety powróciły żółte stolce, przypuszczam, że mam straszne załogi trzeba się ich poprostu pozbyć…. Bez paniki spokojnie, bóle są ale tragedii nie ma….. Myślę, że wytrzymam spokojnie miesiąc do następnego płukania, jak będzie gorzej… Zrobi się płukanie wcześniej….. Nie łamać się, grunt to pozytywne nastawienie i nie męczyć humela, przeczytajcie książkę tam jest bardzo dużo odpowiedzi na wszystkie pytania…. Pozdrawiam.


  1. // Odpowiedz

   Jacek mam tak jak Ty i tez jestem po 6 oczyszczaniu… No i tez cxuje ucisk, ale bede sie oczyszczac az do skutku 🙂


 201. // Odpowiedz

  Witam , mam wątpliwości jak z tym piciem wody podczas kuracji bo z jednej strony jest napisane cyt…. „Pij ile potrzebujesz. Chce Ci się pić = twoje ciało potrzebuje wody. Ja wypijam 1 szkl. ciepłej wody 1h przed i po wypiciu oliwy z sokiem. ” oraz „Do 22.00 trzeba się nawadniać, ale nie 15 minut przed i 15 minut po wypiciu roztworu soli Epsom.
  A z drugiej cyt …”Jeśli biegunka nie występuje do 9.00, wypij dodatkowe 2 szkl. ciepłej wody. Teraz możesz pić tyle wody ile tylko potrzebujesz. ” co by sugerowało ,że wcześniej nie można pić tyle ile się chce .
  Czy należy traktować ,że możemy pić wodę w potrzebnej ilości do godziny 22-giej a potem dopiero po wypiciu 4 porcji soli ?
  Dopytuję się bo przyznam szczerze że obawiam się nieco ,że zrobi mi się słabo w trakcie kuracji . Nie cierpię na żadne choroby przewlekłe , mam trochę powyżej 50 lat no i ważę ok 54 kg .
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂


  1. // Odpowiedz

   Osoba pijąca wystarczającą ilość wody wieczorem, najprawdopodobniej dostanie biegunkę jeszcze przed wypiciem roztworu soli rano. Wszystko w granicach rozsądku. Niektórzy- i ja sam też – dostają czasami biegunkę dopiero koło 9 rano. Ilości wody nie sposób określić dla każdego, bo każdy posiada inny typ ciała i inne tendencje do gromadzenia/wydalania jej. Ostrzegam przed nadmiarem wody wieczorem, żeby nie wywołać biegunki i żeby nie wydalić niepotrzebnie soli Epsom. Więc picie na siłę wieczorem nie jest dobrym pomysłem. Rano, kiedy potrzebujemy przeczyszczenia – już zdecydowanie prędzej, choć nie koniecznie picie wody na umór ją wywoła. Trochę to zawiłe, ale mam nadzieję, że da się zrozumieć. 🙂