Bezsenność – 5 produktów, które się do niej przyczyniają.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.Dobry sen jest gwarancją odpowiedniej regeneracji organizmu i pozytywnego samopoczucia w ciągu dnia. Jednak niekiedy z pozoru mało znaczące nawyki mogą prowadzić do zaburzeń snu, a nawet bezsenności. Poznaj pięć produktów, które przyczyniają się do problemów ze snem.

Większość ludzi śpi zdecydowanie krócej niż 7-8h. Jedni po prostu kładą się zbyt późno, a inni mimo właściwej pory spoczynku liczą przysłowiowe owce, ponieważ nie mogą zapaść w zasłużony słodki sen.

Przyczyny bezsenności są różne. Warto przeanalizować najpierw te tkwiące w nas samych:

 • lękiBezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.
 • zmartwienia
 • choroby
 • ciągły smutek
 • niedobory witamin i minerałów
 • zaburzenia hormonalne
 • braki serotoniny
 • oglądanie scen przemocy

 

Pięć produktów pogłębiających problemy ze snem.

Oczywiście wyeliminowanie wymienionych niżej czynników nie daje 100% gwarancji usunięcia twoich kłopotów ze snem, ale przeanalizuj je. Być może właśnie tu tkwi problem.

 

Bezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.

Pomidory.

Późne jedzenie pomidorów lub sosów zawierających je, może powodować nadkwaśność w żołądku. Problem może być dokuczliwy zwłaszcza w pozycji leżącej – czyli w takiej jakiej chcemy zasnąć. Generalnie jedzenie po godzinie 20.00 nie sprzyja spokojnemu snowi i właściwej regeneracji.

 

Bezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.

Ostre posiłki.

Jedzenie przyprawione na ostro może powodować refluks, zgagę i objawiać się uczuciem ciężkości. Pikantne jedzenie rozgrzewa ciało od wewnątrz i może przypominać ogień, który nie pozwala ciału zapaść w zasłużony sen.

 

Słodkie pokarmy.

Zjedzenie posiłku o dużym ładunku cukrów prostych jest jak zastrzyk Bezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.paliwa do rakiety. Takie coś dobrze działa podczas wysiłku, ale nie w porze kiedy organizm szykuje się do spoczynku. Podbicie cukru we krwi wyzwala wyrzut insuliny, po którym jego poziom znów spada. Po dwóch godzinach możesz znów się obudzić, a nawet czuć niepohamowany apetyt.

Przed snem stroń od posiłków o wysokim ładunku glikemicznym takich jak: miód, dżem, popcorn, białe pieczywo, herbatniki, płatki śniadaniowe, ryż dmuchany, syrop klonowy, napoje słodzone, czekolada.

Napoje kofeinowe.Bezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.

Wiadome jest, że kofeina utrudnia zasypianie. Jednak mało osób wie, że kofeinę zawierają też inne produkty. Odpowiednikiem kofeiny jest składnik herbat – teina – działająca identycznie jak kofeina. Innym produktem zawierającym kofeinę jest kakao.

Popularne produkty z kofeiną: kawa, herbata (zwłaszcza czarna), yerba mate, guarana, kakao.

Więcej o kawie i jej zastępnikach znajdziesz TU:

 

Alkohol.

Wiele osób wierzy, że kieliszek wina pomaga słodko zasnąć. I faktycznie, Bezsenność - 5 produktów, które się do niej przyczyniają.alkohol wprowadza ciało w rozluźnienie.  Sam sen może już nie być tak relaksujący. Nie jedna osoba budzi się potem w środku nocy i nie może znów zasnąć.

Trzeba wziąć pod uwagę ważną sprawę. W nocy krew odpływa z mózgu do wątroby i jest tam dokładnie filtrowana. Alkohol dla naszego ciała jest groźną substancją i zamiast oczyszczania krwi wątroba priorytetowo bierze się za metabolizm alkoholu, który do łatwych nie należy. Przy czym produkt uboczny tego metabolizmu – aldehyd octowy – jest o wiele gorszy od samego alkoholu. Jest po prostu neurotoksyczny.

Wypicie lampki wina wieczorem z pewnością sprawi, że rano będziesz mniej wypoczęty.

 

Unikaj wymienionych produktów, a jakość twojego snu może się znacznie poprawić. Jaki związek z wysypianiem się ma twoja figura i waga? Przeczytaj o tym:

Chcesz schudnąć? – lepiej się wysypiaj.

Jeśli uważasz ten artykuł za interesujący, udostępnij go swoim znajomym i rodzinie.

Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20406788

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1399758

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24235903

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2775419/

 

Przeczytaj też:

Obniżanie poziomu cholesterolu – droga do chorób fizycznych i psychicznych.

Tłuszcze trans i rafinowane, a atak wolnych rodników i nowotwory.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

8 komentarzy


 1. // Odpowiedz

  Naprawdę sądzicie, że to najlepsza opcja? Zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu i nie mogę dojść do żadnych konkretnych wniosków…


  1. // Odpowiedz

   Myślę na chwilę obecną, że wszystko zależy od tego co się dzieje w głowie (stres) i czy mamy unormowany plan dnia/pracy.


 2. // Odpowiedz

  pasożyty również problemy ze snem powodują


 3. // Odpowiedz

  Ja od kilku tygodni radzę sobie z moją bezsennością, która przez wiele lat negatywnie wpływała na moje zdrowie. Leki owszem może i pomagały, ale często negatywnie wpływały na inne czynności organizmu. Postanowiłam nie niszczyć mojej wątroby i wybrałam metody alternatywne. Od jakoś czasu piję naturalne, które nie tylko są przepyszne ale też skuteczne. Z dnia na dzień czuję, że mam coraz mniejszy problem z zasypianiem. Dodatkowo zmienilam swój tryb życia, staram się uprawiac wiecej sportu i oczywscie mniej się stresować 🙂


 4. // Odpowiedz

  Problem z bezsennością jest duży, za dużo stresu, za dużo kawy i używek, poza tym wiele z nas żyje przeszłością i brakiem marzeń na przyszłość.


  1. // Odpowiedz

   Tak, w dzisiejszych czasach trudno żyć bezstresowo 😞. Ja jak wiem, że natłok myśli nie pozwoli mi zasnąć łykam 2 doppel herz „na sen”. W składzie nie ma żadnej chemii, jest melisa i chmiel. Zasypiam po 15-20 min głębokim snem i budzę się wypoczęta. Mój mąż się śmieje, że to piwo w kapsułce 😉


 5. // Odpowiedz

  a mówią, że miód lipowy najelpszy na sen :-/ druga sprawa ide spac po 22:00 a piszecie, że nie można jeść po 20:00 wiec jak mam głodny zasnąć ?


  1. // Odpowiedz

   Spać powinno się iść jakieś 3h po kolacji, czyli jak jesz o 7 to o 10 mijają te 3h. Jak jesz wieczorem to nie chcesz jeść rano. Uczucie głodu znika po wypiciu kubka jakiejś herbatki ziołowej. Kwestia wyrobienia nawyków. Idąc głodnym spać wstajesz bardziej wypoczęty niż idąc spać najedzony. Sprawdź. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *